Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց օտարերկրացիներին ՀՀ-ից արտաքսելու հիմքերն ընդլայնող օրինագիծ
ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունից օտարերկրացիներին արտաքսելու հիմքերն ավելացնելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Օտարերկրացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը ներկայացրել է ՀՀ կառավարությունը:
Ներկայիս կարգավորումներով օտարերկրացուն Հայաստանից արտաքսումը կատարվում է նրա՝ Հայաստանում գտնվելու կամ բնակվելու օրինական հիմքերի բացակայության պայմաններում: Այս կարգավորումներով ստեղծվում են մեխանիզմներ, որ, եթե նա կատարի քրեորեն հետապնդելի արարք և դատապարտվի ազատազրկման, այդ դեպքում ևս կլինի արտաքսման այդ հնարավորությունը:

НС приняло в первом чтении законопроект об увеличении основ депортации иностранцев из Армении
Национальное собрание РА приняло в первом чтении проект закона «Об увеличении оснований для депортации иностранцев из Республики Армения».
Как передает «Арменпресс», законопроект О внесении изменений и дополнений в Закон «Об иностранцах» представило правительство Армении.
В нынешних условиях депортация иностранцев из Армении осуществляется в условиях отсутствия законных оснований для его пребывания или проживания в Армении. Этими регулированиями создаются механизмы, согласно которым, даже при совершении иностранцем уголовно преследуемого деяния, и осуждении его на лишение свободы, будет возможность его депортации.