Դատախազությունում հարուցված մի քրգործի շրջանակում հարցաքննության կհրավիրվի Երևանի քաղաքապետի նախկին տեղակալ Վահե Նիկոյանը․ «Հրապարակ»
«Դատախազությունում հարուցված մի քրեական գործի շրջանակներում առաջիկայում հարցաքննության կհրավիրվի Երևանի քաղաքապետի նախկին տեղակալ Վահե Նիկոյանը։
Դեռևս օգոստոսին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ հայտնելով, որ «Փարքինգ սիթի սերվիս» ընկերության ավելի քան 700 մլն դրամի չափով փոխառության պարտավորությունն անհիմն մարվել է Երևանի համայնքային բյուջեի հաշվին։
Բացի այդ, պարզվել է, որ «Փարքինգ սիթի սերվիս» ընկերության պաշտոնատար անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, «2017-2018թթ. և 2019 թվականի 1-ին եռամսյակի ընթացքում ընկերության աշխատակիցների դրույքաչափերի սխալ հաշվարկման արդյունքում վերջիններիս աշխատավարձերի հավելագրումներ կատարելու, տրանսպորտային միջոցներն առանց վերանորոգելու այդ նպատակով գումարներ դուրս գրելու և փաստացի չշահագործվող ավտոմեքենաներին հատկացված վառելիքի համար գումարներ փոխանցելու միջոցով, յուրացման եղանակով հափշտակել են ընդհանուր 20 մլն 714 հազար 515 ՀՀ դրամ:
Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրօր․ 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով»: Ըստ տեղեկությունների՝ գործով անցնում է Վահե Նիկոյանը, ում կուրացիայի տակ են եղել այդ գործընթացները։ Սակայն Նիկոյանի հետ կապ հաստատել չհաջողվեց, «բաժանորդն անհասանելի» էր»,-գրում է թերթը:

Генпрокуратура вызовет вскоре на допрос бывшего вице-мэра Еревана Ваге Никояна – СМИ
В рамках одного из возбужденных Генпрокуратурой Армении уголовных дел в ближайшее время на допрос будет вызван бывший вице-мэр Еревана Ваге Никоян, пишет в субботу газета «Грапарак».
Издание отмечает, что еще в августе Генпрокуратура распространила сообщение касательно необоснованного погашения займовых обязательств компании «Паркинг сити сервис» размером свыше 700 млн драмов (около 1,5 млн. долларов) за счет общинного бюджета Еревана.
Кроме того, по данным следствия, ответственные в этой компании лица, злоупотребив должностным положением, посредством различных махинаций с расчетом зарплаты, выпиской топлива и прочих действий присвоили в общей сложности 20,7 млн. драмов (порядка 44 тысяч долларов).
По данным фактам возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.308 (Злоупотребление должностными полномочиями) и п.1 ч.3 ст.179 (Присвоение или растрата в крупных размерах) Уголовного кодекса Армении. Согласно поступившим сведениям, по данному делу проходит также Ваге Никоян, который курировал в свое время эти процессы. Корреспондентам газеты не удалось связаться с ним: телефон Никояна вне зоны доступа сети.