Ռոբերտ Քոչարյանի «գործով» սահմանադրական կարգը կտապալվի՞
«Մարտի 1»–ի թեմայով Նիկոլ Փաշինյանն ինքն իր դրած ծուղակն է ընկել։ Նա հրապարակավ հայտարարել է, որ «Մարտի 1»–ի գործն ամբողջությամբ բացահայտված է, բայց նման բան չկա, քանզի հայտնի չեն 10 զոհերի հեղինակները և սպանության հանգամանքները։
Ոչ մի նոր բան չկա գործում։ Կա միայն քաղաքական վենդետտայի փորձ։ Բոլորի համար էլ ակնհայտ է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ պարզապես «գործ» է կարվել։
Փաշինյանը վրեժ է լուծում ՀՀ 2–րդ նախագահից այն բանի համար, որ 2008–ին չի կարողացել սահմանադրական կարգի տապալում կազմակերպել և իշխանության գալ։ Սա ակնհայտ է բոլոր ողջամիտ մարդկանց համար։ Պատահական չէ, որ նույնիսկ «Իմ քայլի» ճնշող մեծամասնությունը չի մտնում այս արկածախնդրության մեջ ու քաղաքական փաստաբանություն չի անում Փաշինյանի համար։
Ն. Փաշինյանն այժմ վերադարձել է իր նախկին կարգավիճակին։ Այսինքն՝ դարձել է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գործիքը։ Դա է պատճառը, որ «Մարտի 1»–ի թեմայով Նիկոլի սարքած «գործին» դատարանում տեր են կանգնում միայն ՀԱԿ–ի փոքրիկ խմբակը, զոհերի մոլորեցված հարազատներն ու մի քանի վարձկան։
Հիմա ունենք շատ հետաքրքիր պատկեր. 2008–ին սահմանադրական կարգը տապալելու փորձ անողները՝ Տեր–Պետրոսյանն ու իր փոքրաթիվ թիմակիցները և սահմանադրական կարգը մինչև վարչապետ դառնալն ու վարչապետի կարգավիճակով բազմիցս խախտած Նիկոլ Փաշինյանը փորձում են վիճարկել ՍԴ որոշումը ու Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելը կանխել։
Եթե Քոչարյանի կալանքի որոշումը չվերացվի և այդ սարքած գործը չկասեցվի, ապա մենք ականատեսը կդառնանք սահմանադրական կարգի տապալման հերթական դրսևորման, ինչը շատ լուրջ հանցագործություն է։ Պետական դավաճանությանը համարժեք արարք։
Վաղը պարզ կդառնա, թե Փաշինյանը ո՞ր «հոդվածով» է գնալու։ Եթե «բզիկները» չբռնեն ու նա Ռ. Քոչարյանի մասով չխոչընդոտի դատավորի օրինական որոշման կայացմանը, ապա հետագայում կարող է ակնկալել հումանիտար միջանցք։ Իսկ եթե հակառակն անի ու Քոչարյանը մնա կալանքի տակ, ապա ինքն իրեն շատ ծանր վիճակի մեջ կդնի՝ իր և Հայաստանի համար անցանկալի տարբերակով։
Ընտրությունն առայժմ իրենն է։
Հ.Գ.։ ՌԴ նախագահ Պուտինի այցից առաջ Քոչարյանի կալանքը չեղարկելը հնարավորություն կտա Փաշինյանին մասամբ ռեաբիլիտացվել և թուլացնել հայ–ռուսական հարաբերություններում առկա լարվածությունը, որը, հասկանալի պատճառներով, պայմանավորված է նաև ՀՀ 2–րդ նախագահի դեմ իրականացվող քաղաքական հետապնդմամբ։
Հ.Գ.-2։ «Ազատություն» ռադիոկայանը Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ տենդենցիոզ քարոզ է տանում, ինչը քննության առարկա պետք է դառնա անխուսափելի իշխանափոխությունից հետո։ Այդ լրատվամիջոցն իրականում վնասում է հայ–ամերիկյան հարաբերություններին, ինչը չի բխում ոչ մեկի շահերից։
«Ազատության» նման պահվածքը ձեռնտու է միայն թուրք–ադրբեջանական դուետին։ Հետագա «հերձումը» ցույց կտա, թե ինչքանով էր այդ լրատվամիջոցն ինտեգրված մեր երկրի դեմ թշնամական պետությունների քարոզչական համակարգի մեջ։

Будет ли свергнут конституционный строй «делом» Роберта Кочаряна?
Никол Пашинян попал в поставленный собою же на тему «1 марта» капкан. Он публично заявил, что дело «1 марта» полностью раскрыто, но ничего подобного нет, так как неизвестны авторы и обстоятельства убийств 10 человек.
Ничего нового в деле нет. Есть лишь попытка политической вендетты. Для всех очевидно, что дело против Роберта Кочаряна было попросту сфабриковано.
Пашинян мстит 2-му президенту РА за то, что не сумел организовать в 2008-ом свержение конституционного строя и прийти к власти. Это очевидно всем здравомыслящим людям. Неслучайно, что даже подавляющее большинство «Моего шага» не входит в эту авантюру и не занимается для Пашиняна политическим адвокатством.
Н.Пашинян сейчас вернулся к своему прежнему статусу. То есть стал инструментом Левона Тер-Петросяна. Именно поэтому сфабрикованное Пашиняном «дело» на тему «1 марта» в суде пытаются отстаивать лишь небольшой кружок АНК, введенные в заблуждение родные жертв и несколько наемников.
Сейчас мы имеем довольно интересную картину: предпринявшие в 2008-ом попытку свержения конституционного строя люди (Тер-Петросян и его немногочисленная команда) и неоднократно нарушивший конституционный строй до и после становления премьером Никол Пашинян пытаются оспорить решение КС и предотвратить изменение меры пресечения в отношении Кочаряна в виде ареста.
Если решение об аресте Кочаряна не будет отменено и это состряпанное дело не будет прекращено, то мы станем свидетелями очередного акта свержения конституционного строя, которое является очень серьезным преступлением. Деянием сродни государственной измене.
Завтра станет ясно, по какой из «статей» пойдет Пашинян. Если он не даст волю своим бзикам и не будет мешать принятию судом законного решения по части Р. Кочаряна, то впоследствии может надеяться на предоставление гуманитарного коридора. Если же наоборот, то он поставит себя в крайне трудное положение – с нежелательным для себя самого и Армении в целом сценарием.
Выбор пока что за ним.
P.S. Отмена ареста Кочаряна в преддверии визита президента РФ Путина предоставит Пашиняну возможность отчасти реабилитироваться и ослабить присутствующую в армяно-российский отношениях напряженность, которая по понятным причинам, обусловлена также осуществляемым против 2-го президента РА политическим преследованием.
P.S.-2. Радио «Свобода» ведет против Роберта Кочаряна тенденциозную пропаганду, что должно стать предметом расследования после неминуемой смены власти. Это СМИ в реальности вредит армяно-американским отношениям, что не продиктовано ничьими интересами.
Подобное поведение «Азатутюн» на руку лишь турецко-азербайджанскому дуэту. Последующее «вскрытие» покажет, насколько данное СМИ было интегрировано в пропагандистскую систему враждебных нашей стране государств.