Սպայական կիսապատիվը կամ կիսասպայական պատիվը
Նախկին ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանի հրաժարականի տեքստն այնքան զրնգուն չէր, ինչպես Արթուր Վանեցյանինը, բայց սպայի պատվի մասով նույնական էր:
Օսիպյանն էլ, ինչպես Վանեցյանը, խոսել է սպայի պատվի և արժանապատվության մասին:
Թե ինչ նկատի ուներ Վանեցյանը «սպայի պատիվ» ասելով, կարելի էր գլխի ընկնել նրա հրաժարականի տեքստից: Ըստ ամենայնի՝ անսթափ, տարերային ու հախուռն որոշումներ կայացնող, առաջնայինը երկրորդականից չտարբերող Նիկոլ Փաշինյանը տվել է այնպիսի ապօրինի հանձնարարականներ, որոնց կատարումը Վանեցյանի համար սպայի պատիվն արատավորող է եղել:
Ուշագրավն այն է, որ երկուսն էլ իրենց հայտարարություններից հետո որոշակի սրբագրումներ կատարեցին: Այսինքն՝ սպայի պատիվը «կիսեցին»՝ դարձնելով այն կիսապատիվ: Կամ էլ սպայի կարգավիճակը կիսեցին՝ դարձնելով կիսասպա: Մեկը դա արեց խոսքով, իսկ մյուսը՝ գործով:
Վանեցյանն իր հայտարարության հաջորդ օրը մեղմեց դրա բովանդակությունը, իսկ Օսիպյանը սպայի պատիվը կիսեց՝ համաձայնելով աշխատել Փաշինյանի գլխավոր խորհրդական:
Թե ինչու սույն նախկին ու տարած և հետ բերած պաշտոնյաները այդպես վարվեցին, իրենց գործն է, բայց, միևնույն է, խոսքն արդեն ասված է: Քաղաքական դաշտում լուրջ ուշադրության պետք է արժանանան ԱԱԾ նախկին տնօրենի բնութագրումները: Դրանք հենց այնպես չեն կարող անցնել ու գնալ: Դրանք լուրջ մեղադրանքներ են: Այդ մեղադրանքներին պետք է անդրադառնա Փաշինյանը, պետք է փակագծերը բացի Վանեցյանը, և այդ գնահատականները պետք է քննության առարկա դարձնեն քաղաքական դաշտն ու հանրությունը:

Получесть офицера или полуофицерская честь
Текст отставки бывшего начальника полиции Валерия Осипяна не был таким громким, как у Артура Ванецяна, но был идентичным касательно чести офицера.
Осипян, как и Ванецян, говорил о чести и достоинстве офицера.
Что имел в виду Ванецян, говоря «честь офицера», можно было догадаться из текста его отставки. Судя по всему, принимающий нетрезвые, стихийные и огульные решения, не отличающий первоочередное от второстепенного Никол Пашинян дал такие незаконные распоряжения, исполнение которых опорочило бы честь офицера Ванецяна.
Примечательно то, что после своих заявлений они оба их в некоторой степени откорректировали. То есть «урезали» честь, сделав ее получестью. Или урезали статус офицера, став полуофицерами. Один сделал это словом, а другой – делом.
На следующий после своего заявления день Ванецян смягчил его содержание, а Осипян урезал честь офицера, согласившись работать главным советником Пашиняна.
Почему же эти бывшие, уволенные и возвращенные чиновники поступили таким образом, является их личным делом, но слово, тем не менее, уже успело прозвучать. Данные экс-директором СНБ характеристики должны удостоиться на политическом поле серьезного внимания. Они не могут пройти бесследно. Это – серьезные обвинения. Пашинян должен на них отреагировать, а Ванецян – раскрыть скобки, и политическое поле и общество должны сделать эти оценки предметом расследования.