Փաշինյանը՝ Տեր–Պետրոսյանի և Սեֆիլյանի արանքում
«Թավշյա» որակված հեղափոխությունն ուներ ձևական կողմ («մերժիր»), բայց չուներ բովանդակություն (մերժում ես, որ հետո ի՞նչ անես)։
Բովանդակային դատարկությունից շտապեցին ներսից ու դրսից օգտվել շատերը։
Սեփական գաղափարները, օրակարգն ու տեսլականը չունեցող Նիկոլ Փաշինյանն ընկավ ազդեցությունների տակ ու ի վերջո հայտնվեց այնտեղ, որտեղից սկսել էր։ Նիկոլը դարձավ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կցորդը։ Ու կապ չունի, որ նա 1–ին նախագահից կարող է անձնապես զզվել։ Կոդերի առումով նա ՀԱԿ առաջնորդի տիրույթում է գտնվում։
2008–ի մարտի 1–ի իրադարձությունները յուրովի մեկնաբանելով ու Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քաղաքական հետապնդում իրականացնելով՝ Փաշինյանը, կամա թե ակամա, դարձավ Տեր–Պետրոսյանի քաղաքական փաստաբանը։ Ներքաղաքական օրակարգը 2018–ի մայիսից հետո լցված է բացառապես «մարտի 1»–ի թեմայով։ Նիկոլն ամբողջ պետական համակարգը և օրենսդրությունը ծառայեցնում է մեկ մարդու դեմ հետապնդում իրականացնելու գործին։
Դատական իշխանության դեմ աննախադեպ հարձակումները, տարատեսակ ապօրինությունները և հոգեկան խանգարումների դրսևորումները միայն ու միայն 2008–ին տեղի ունեցածի սեփական մեկնաբանության ու տերպետրոսյանական դոմինանտության ենթատեքստ ունեն։ Պատահական չէ, որ լևոնականներն են դարձել դատավարության թամաշայական կողմն ապահովողները, որոնց ֆինանսավորում են պետբյուջեից ու այլ աղբյուրներից։
Ինչ վերաբերում է արտաքին քաղաքական օրակարգին, ապա Փաշինյանը «ծռվել» է, այսինքն՝ հայտնվել է Ժիրայր Սեֆիլյանի, ավելի ճիշտ՝ թրքաբոլշևիկյան շրջանակների ազդեցության տակ։
Միջնորդավորված ձևով (5–րդ շարասյան միջոցով) Հայաստանում գործող թուրք–ադրբեջանական դուետը Փաշինյանին պատին է դեմ տվել՝ սպառնալով Ամուլսարի հանքի հետ կապված առիթն օգտագործելով «կանաչ» հեղափոխություն իրականացնել։ Փաշինյանը լավ վախեցել է այդ հեռանկարից ու զիջումների գնացել՝ համաձայնելով անել այն, ինչը տնաբույծ «արևմտամետ» շրջանակներին է հանձնարարվել անել ծրագրվելիք գունավոր հեղափոխությունից հետո։
Դրսի ուժերի ուզածը Հայաստանի արտաքին վեկտորի փոփոխությունն է, ինչը ոչ այլ ինչ է, քան թուրքական ազդեցության մեծացման հաշվին ռուսական ազդեցությունը Հարավային Կովկասում թուլացնելը։
Փաշինյանից պահանջում են զիջումների գնալ Արցախի հարցում, հանել ռուսական ռազմաբազան Գյումրիից, դուրս գալ ՀԱՊԿ–ից ու ԵԱՏՄ–ից։ Նա դեմ չէ այդ ամենին, բայց վախենում է, որ 1998–ին տեղի ունեցածի տարբերակով Տեր–Պետրոսյանի օրը ընկնի։ Փաշինյանը վախեցած է նաև «արևմտյան» շրջանակներից, որոնք սպառնում են գունավոր հեղափոխությամբ։
Ահա այս երկու վախերի ազդեցության տակ Փաշինյանը որոշել է առաջնային վախի հետևից գնալ։ Նա պայմանավորվել է Ամուլսարի հանքը բացելու հարցում՝ փոխարենը թուրք–ադրբեջանական դուետին աշխարհաքաղաքական զիջումների գնալու քայլեր ձեռնարկելով։ Դա է պատճառը, որ ներքաղաքական դաշտում տեղ է տրվել «ծռերին», իսկ Արցախի հարցում որդեգրվել է 5–րդ շարասյան քարոզած բացահայտ հակապետական մոտեցումը։
Դատելով ամենից՝ հակառուսական արշավը Փաշինյանը փորձում է «ռազմահայրենասիրական» հռետորաբանության ներքո իրականացնել։ Անկախության տոնին նվիրված միջոցառման ժամանակ ոչ առանց իր գիտության հնչեց «Արցախի մարզպետ» ձևակերպումը։ Դրանից առաջ «ժողովրդի» վարչապետն անձամբ է հնչեցրել «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ» ձևակերպումը։ Այս ձևակերպումներն առաջին հայացքից թունդ հայրենասիրական են թվում, սակայն իրականում նշանակում են պատերազմական գործողությունների լեգիտիմ իրավունքի տրամադրում Ադրբեջանին։
Հայաստանի ու Արցախի թշնամիներն ակնհայտորեն դասեր են քաղել 1998–ին իրենց կրած պարտությունից ու հասկացել, որ պետք է հրաժարվել Տեր–Պետրոսյանի ոճից ու քիրվայականության գիծն անցկացնել այլ ձևով։
Թուրքական շրջանակներն այժմ նույն քիրվայական գաղափարախոսությունը «ծռել» են, այսինքն՝ փաթեթավորել են «ծովից ծով Հայաստանի» մասին երգերով ու «Արցախը Հայաստանի մարզ է» «ռազմահայրենասիրական» լոզունգով։ Սրանց նպատակն է Արցախում պատերազմ հրահրելու ու տարածքային կորուստների միջոցով հակառուսական տրամադրություններ առաջացնել և իրականացնել Հայաստանի ուկրաինիզացիան՝ խոստանալով, որ փոխարենը հայերը կինտեգրվեն լուսապայծառ Արևմուտքին։ Թե ինչ գին վճարեցին ուկրաինացիներն ու վրացիները համանման նախագծի մեջ ներգրավվելով՝ գիտեն բոլորը։ Մեր ու նրանց տարբերությունն այն է, որ եթե Հայաստանն Արցախում խնդիրներ ունեցավ, ապա կկորցնենք նաև Հայաստանը։ Այս հարցը, սակայն, չի հետաքրքրում աշխարհաքաղաքական խաղացողներին ու, բնականաբար, նաև 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչներին։
Փաշինյանը հայտնվել է Տեր–Պետրոսյանի ու Սեֆիլյանի արանքում՝ աշխարհաքաղաքական խաղերի զոհասեղանին դնելով Հայաստանն ու Արցախը։ Այսպես, անշո՛ւշտ, չի կարող երկար շարունակվել։ Հանգուցալուծումը մոտ է։

Пашинян – между Тер-Петросяном и Сефиляном
У квалифицированной «бархатной» революции была формальная сторона («отвергни»), но не было содержания (что будешь делать после отвержения?).
Содержательной пустотой поспешили воспользоваться многие – как изнутри, так и извне.
Не имеющий собственных идей, повестки и видения Никол Пашинян попал под влияние и оказался в итоге там, откуда начинал. Никол стал придатком Левона Тер-Петросяна. И не имеет значения, что в личностном плане он может брезговать первым президентом. В плане кодов он находится в орбите лидера АНК.
По-своему истолковывая события 1 марта 2008 года и осуществляя политическое преследование в отношении Роберта Кочаряна, Пашинян, волей-неволей, стал политическим адвокатом Тер-Петросяна. С мая 2018-го внутриполитическая повестка наполнена исключительно темой «1 марта». Никол подчинил всю государственную систему и законодательство делу преследования одного человека.
Беспрецедентные нападки на судебную власть, различные беззакония и проявления психического расстройства имеют исключительно подтекст собственного толкования случившегося в 2008-ом и тер-петросяновской доминанты. Неслучайно, что именно левоновцы, которые финансируются из госбюджета и других источников, стали обеспечивающими шоу-составляющей судебного процесса
Что касается внешнеполитической повестки, то Пашинян оказался под влиянием Жирайра Сефиляна, вернее – туркобольшевистских кругов.
Действующий в Армении в опосредованной форме (посредством 5-ой колонны) турецко-азербайджанский дуэт прижал Пашиняна к стенке, угрожая использовать связанный с рудником Амулсар повод для осуществления «зеленой» революции. Пашинян прилично испугался этой перспективы и пошел на уступки, согласившись сделать то, что было поручено осуществить доморощенным «прозападным» кругам после планируемой «цветной» революции.
Желанием внешних сил является изменение внешнего вектора Армении, что предполагает усиление турецкого влияния на Южном Кавказе за счет ослабления российского влияния.
От Пашиняна требуется пойти на уступки в вопросе Арцаха, вывести российскую военную базу из Гюмри, выйти из ОДКБ и ЕАЭС. Он не против всего этого, но боится, что удостоится повторения участи Тер-Петросяна в 1998-ом. Пашинян боится также «западных» кругов, которые угрожают «цветной» революцией.
И вот, под влиянием этих двух страхов Пашинян решил преодолеть первый из них. Он договорился по части открытия рудника Амулсар – взамен шагов на геополитические уступки турецко-азербайджанскому дуэту. Именно поэтому «Сасна црер» получили на внутриполитическом поле простор для деятельности, а в вопросе Арцаха был взят пропагандировавшийся 5-ой колонной открыто антигосударственный подход.
Судя по всему, Пашинян пытается провести антироссийскую кампанию под «военно-патриотической» риторикой. В ходе посвященного Дню независимости мероприятия не без его ведома прозвучала формулировка «губернатор Арцаха». До этого «народный» премьер лично озвучил формулировку «Арцах – это Армения, и точка». На первый взгляд, эти формулировки кажутся яро патриотическими, но в реальности они означают предоставление Азербайджану легитимного права на военные действия.
Враги Армении и Арцаха явно извлекли уроки из понесенных ими в 1998-ом поражений и поняли, что нужно отказаться от стиля Тер-Петросяна и проводить у нас линию на братание с турками в иной форме.
Турецкие круги сейчас обернули ту же идеологию по братанию с турками в «саснацреровские» тезисы об «Армении от моря до моря» и «военно-патриотический» лозунг «Арцах – это Армения, и точка». Их целью является провоцирование войны в Арцахе и порождение антироссийских настроений посредством территориальных потерь – с украинизацией Армении, подразумевающей обещание армянам интеграции со светлым Западом. Какую же цену заплатили украинцы и грузины, участвуя в аналогичных проектах, известно всем. Однако наше отличие в том, что в случае проблем в Арцахе мы можем потерять также саму Армению. И естественно, что геополитических игроков и представителей 5-ой колонны этот вопрос не интересует.
Пашинян оказался между Тер-Петрсояном и Сефиляном, поставив на жертвенник геополитических игр Армению и Арцах. Несомненно, долго продолжаться так не может. Развязка близка.