Ինչո՞ւ է Փաշինյանը պայքարում ՍԴ նախագահի դեմ և ուզում սեփականաշնորհել դատարանները
Եթե կարճ, ապա պատճառն այն է, որ Հրայր Թովմասյանը շարժվում է ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանի ապօրինի հրահանգներով, այլ Սահմանադրությամբ, օրենքներով ու սեփական համոզմունքով։ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ սարքած գործի ընթացքն ասվածի վառ ապացույցն է։
Իսկ եթե ավելի հանգամանալից անդրադառնանք ՍԴ–ն ու ընդհանրապես դատական համակարգը գրավելու նիկոլական ամբողջական շարժառիթներին, ապա դրանք ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքական շերտեր ունեն։
Բացարձակ այլասերման հակվածությունը
Նիկոլ Փաշինյանը ձգտում է բացարձակ իշխանության։ Այսինքն՝ բացարձակ այլասերման։ Դա արվում է կապիտալի նախնական կուտակման գործընթացն արագացնելու և թալանի աննախադեպ մասշտաբներ ապահովելու համար. իշխանության են եկել երիտասարդ, անգրագետ և սոված մարդիկ, որոնք աճող օրգանիզմին ներհատուկ հատկանիշներով ուզում են շատ կարճ ժամանակահատվածում փող հավաքել հա՛մ իշխանությունը պահելու, հա՛մ սեփական աղքատությունը հաղթահարելու համար։
Սրանք նեոբոլշևիկներ են՝ առանց գաղափարախոսության։ Դատարանները խոչընդոտում են սրանց արագ հարստացմանն ու բացարձակ այլասերմանը, ինչն էլ հակամարտության պատճառ է դարձել։ Մնացածը դեմագոգիկ և պոպուլիստական ձևակերպումներ են։
Օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունը Նիկոլ Փաշինյանի գրպանում են։ Մնացել է դատականը և հատկապես Սահմանադրական դատարանը։ ՍԴ–ն այն զսպաշապիկն է, որ կարող է պաշտպանել իշխանության ճյուղերի տարանջատման, զսպումների ու հակակշիռների գաղափարի վերջին փշրանքները։
Հրայր Թովմասյանը ճիշտ նշեց իր վերջին հարցազրույցում, որ հիմա ինքը ՍԴ–ում կանգնած է այնպես, ինչպես ադրբեջանցիներից պաշտպանող մեր զինվորը սահմանի վրա։
Փաշինյանը Թովմասյանի դեմ կռիվ է տալիս ոչ թե այն պատճառով, որ վերջինս նախկին իշխանության ներկայացուցիչ է, այլ որ չի ուզում դառնալ քայլարած ներկա իշխանության կամակատար և իրեն անկախ է պահում։
Եթե նախկինի դեմ պայքարի խնդիրը լիներ, ինչպես պնդում են որոշ քայլարածները ու նրանց կից դեմագոգները, ապա Արթուր Դավթյանն, օրինակ, չպետք է մնար գլխավոր դատախազի պաշտոնում, Հունան Պողոսյանը չպետք է նշանակվեր Սյունիքի մարզպետ կամ նախկիններին կից օլիգարխները չպետք է շարունակեին նույն գործը, բայց արդեն Նիկոլին կից սեփականատիրոջ կարգավիճակում։
Հարցն, ուրեմն, Թովմասյանի չենթարկվելն է։ Ապօրինի հրահանգներին չենթարկվելը։
«Խփի՛ր» քայլարածներին, փրկի՛ր հայրենիքը
Թող զարմանալի չթվա, բայց մենք հիմա բացառիկ հնարավորություն ունենք կայացնել իրական ՍԴ և անկախության ձգտող դատական համակարգ։ Հենց դրա՛ դեմ է Փաշինյանի կռիվը։
Նրան ամբողջատիրական համակարգ է պետք, մինչդեռ ՍԴ–ն միշտ կարող է օրինականությունից ելնելով ասել, որ «թագավորը մերկ է»։ Նիկոլն իր մերկության բացահայտումն է ուզում կանխել։
Ու բոլոր նրանք, ովքեր խոսում են ժողովրդավարությունից ու մարդու իրավունքներից, եթե անկեղծ են, ապա անգամ ատելով Հրայր Թովմասյանին անձնապես՝ պետք է կանգնեն նրա կողքը, ավելի ճիշտ՝ մեր երկրում արմենբաշիական համակարգ թույլ չտալու գաղափարի կողքը։
Չի կարելի թույլ տալ, որպեսզի ՍԴ–ն ու դատական իշխանությունը «բուդկայի» պես սեփականաշնորհվի նաև շատ կարևոր մեկ այլ պատճառով։
Բանն այն է, որ քիրվայական հակումներ ունեցող Նիկոլ Փաշինյանն Արցախի մասով ամբողջությամբ կանգնած է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի տխրահռչակ պատկերացումների հատվածում։ Չի բացառվում, որ նա վաղը մյուս օրը միջազգային փաստաթուղթ դեմ տա հանրությանը, որոշի հանրաքվեի դնել հակամարտության կարգավորման հարցը և այլ հակապետական քայլերի գնալ։ Այս բոլոր դեպքերում գործընթացի գլխավոր դերերից մեկում ՍԴ–ն է, որը կարող է «ոչ» ասել ապօրինությանը և դավաճանությանը։
Ահա այն պատճառներից մի քանիսը, որի համար Փաշինյանը, «ժողովրդի» անունից, ուզում է կցորդ սարքել ՍԴ–ն ու ողջ դատական համակարգը, որ հանկարծ իրեն «չէ» ասող դատավոր չլինի։
Այնպես որ ՍԴ–ն Հայաստանում բացարձակ այլասերված ու լկտիացած իշխանություն թույլ չտալու վերջին բաստիոնն է։ Պետք է պաշտպանել ոչ թե անձերին, այլ բաստիոնը։ Այլապես հետո ստիպված կլինենք դատական իշխանության անկախության ապահովման համար կռիվ տալու փոխարեն, կռիվ տալ թշնամու տանկերի ու արկերի դեմ։ Իսկ տանկերն ու արկերը գալիս են այն ժամանակ, երբ երկրի ներսում բացարձակ այլասերվածություն է հաստատված լինում։

Почему Пашинян борется с главой КС и хочет приватизировать суды?
Если коротко, то причина в том, что Грайр Товмасян руководствуется не незаконными распоряжениями Никола Пашиняна, а Конституцией, законами и собственными убеждениями. Ход сфабрикованного против Роберта Кочаряна дела – яркое тому подтверждение.
Если же более обстоятельно обращаться к мотивам Никола по захвату КС и судебной системы в целом, то они имеют как внутри-, так и внешнеполитические плоскости.
Склонность к абсолютному извращению
Никол Пашинян стремится к абсолютной власти. То есть к абсолютному извращению. Это предпринимается для ускорения процесса первоначального накопления капитала и обеспечения беспрецедентных масштабов разграбления: к власти пришли молодые, безграмотные и голодные люди, которые в присущем растущему организму варианте хотят в очень короткие сроки собрать деньги как для удержания власти, так и для преодоления собственной бедности.
Они – необольшевики без идеологии. Суды препятствуют их быстрому обогащению и абсолютному извращению, что и стало причиной противостояния. Остальное – демагогия и популистские формулировки.
Законодательная и исполнительная ветви власти у Никола Пашиняна в кармане. Осталась судебная и в особенности Конституционный суд. КС является той смирительной рубашкой, которая может защитить последние остатки идеи разделения ветвей власти и системы сдержек и противовесов.
В своем последнем интервью Грайр Товмасян правильно заметил, что он стоит в КС точно так же, как защищающий нас от азербайджанцев на границе солдат.
Пашинян борется с Товмасяном не потому, что последний является представителем прежней власти, а поскольку тот не хочет стать приспешником действующей мойшаговской власти и держит себя независимо.
Если бы стояла задача борьбы с предыдущими, как это утверждают некоторые мойшаговцы и действующие при них демагоги, то Артур Давтян, к примеру, не должен был оставаться генпрокурором, Унан Погосян – назначаться губернатором Сюникского марза, а действовавшие при предыдущей власти олигархи – продолжать свое дело, но уже уже в статусе крупных собственников при Николе.
Вопрос, следовательно, в неповиновении Товмасяна. В неподчинении незаконным распоряжениям.
«Бей» мойшаговцев, спасай Родину!
Пусть не покажется странным, но мы сейчас имеем исключительный шанс получить реальный КС и стремящуюся к независимости судебную систему. Именно с этим и борется Никол.
Ему нужна тоталитарная система, между тем как КС всегда может, исходя из законности, сказать, что «король-то гол». Никол хочет предотвратить разоблачение своей наготы.
И все те, кто искренне говорит о демократии и правах человека, пусть даже ненавидя Грайра Товмасяна, должны встать на его сторону, вернее – на сторону идеи недопущения в нашей стране арменбашийской системы.
Приватизации КС и судебной власти наподобие «будки» нельзя допускать и по другой очень важной причине.
Дело в том, что имеющий склонности в плане братания с турками Никол Пашинян в вопросе Арцаха полностью находится в орбите печально известных представлений Левона Тер-Петросяна. Не исключено, что завтра-послезавтра он всучит обществу какой-нибудь международный документ, решит вынести вопрос урегулирования конфликта на референдум или пойти на другие антигосударственные шаги. Во всех этих случаях одну из главных ролей в данных процессах будет выполнять КС, который может сказать «нет» беззаконию и предательству.
Вот некоторые из причин, по которым Пашинян хочет сделать от имени «народа» своими придатками КС и всю судебную систему, чтобы вдруг не было говорящих ему «нет» судей.
Так что КС является последним бастионом на пути недопущения в Армении абсолютно извращенной и обнаглевшей власти. Нужно защищать не личности, а бастион. Иначе, вместо борьбы за обеспечение независимости судебной власти, потом мы будем вынуждены бороться с танками и снарядами врага. Танки же и снаряды приходят тогда, когда в стране уже утверждается абсолютное извращение.