Դավութօղլու. «Հայ-թուրքական գործընթացը դժվար կլինի հետ պտտեցնել»
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն համոզված է, որ առաջիկա ամիսների, նույնիսկ շաբաթների ընթացքում հայ-թուրքական գործընթացում ձեռք կբերվի համաձայնություն։
Թուրքական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Մեծ Բրիտանիա կատարած այցելության շրջանակներում թուրք մտավորականության հետ հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի ԱԳ նախարարն ասել է, թե «հայ-թուրքական գործընթացը չի ձախողվել. թուրքական կողմը նման բան թույլ չի տա»։ Դավութօղլուի գնահատմամբ՝ հայ-թուրքական գործընթացը դժվար կլինի հետ պտտեցնել։ Նրա խոսքերով՝ այժմ գործընթացը լռության փուլում է, սակայն առաջիկայում արձանագրվելու է առաջընթաց։ Այնուհետև Դավութօղլուն նորից կրկնել է հին երգը, թե հայ-թուրքական գործընթացն առանց հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման չի կարող լուծում ստանալ։
«Եթե Ղարաբաղում սկսվի զինված առճակատում, սահմանները, որոնք պետք է բացվեն, կրկին կփակվեն։ Իսկ եթե Հայաստանը դուրս գա որոշ տարածքներից, դա կարող է թուրք հասարակության մեջ կոտրել բարդույթը՝ նպաստելով սահմանների բացմանը։ Դրանից կշահեն Երևանը, Բաքուն և Անկարան»,-ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը։

Давудоглу: «Армяно-турецкий процесс теперь уже сложно повернуть вспять»
Министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу уверен, что в ближайшие месяцы и даже недели в армяно-турецком процессе будет достигнуто соглашение.
Как передают турецкие СМИ, в ходе встречи с турецкой интеллигенцией в рамках своего визита в Великобританию, турецкий министр отметил, что армяно-турецкий процесс не умер, этого турецкая сторона не допустит. По оценкам Давудоглу, армяно-турецкий процесс теперь уже сложно повернуть вспять. На данном этапе, отмечает министр, процесс находится на молчаливой стадии, однако вскоре в течение месяцев и даже недель можно будет ожидать прогресса по этому вопросу. Однако, оптимистичный конструктивизм дипломата на этом исчерпал себя, и Давудоглу вновь запел старую песню о том, что без урегулирования Карабахского конфликта процесс нормализации армяно-турецких отношений не может увенчаться успехом:
«Если в Карабахе начнется вооруженный конфликт, границы, которые должны открыться, вновь могут закрыться», - заявил он, добавив, что если Армения отступит из некоторых районов, в турецком обществе будет преодолен «психологический барьер», и границы могут открыться. От этого получат пользу и Ереван, и Баку, и Анкара.