Ադրբեջանական հերթական քարոզչական հիստերիան
Վերջին օրերին Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Սաբիրօղլուն և որոշ, այսպես կոչված «քաղաքագետներ», կրկին հանդես են եկել հայտարարություններով, որոնք դժվար է այլ կերպ որակել, քան վայրահաչություն և քարոզչական հիստերիա:
Ադրբեջանի քարոզչամեքենայի այս հերթական «ոգևորության» առիթը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հայտարարությունն էր այն մասին, որ հայկական զինված ուժերը պետք է հասնեն աշխարհի ուժեղագույն բանակների մակարդակին:
Ադրբեջանի ՊՆ «ագիտպրոպի» աշխատակիցներին և նրանց հրահանգիչներին այս արտահայտությունը տարօրինակ է թվացել, թերևս այն պատճառով, որ սեփական բանակի մարտունակության մասին ադրբեջանցիները կարողանում են դատել միմիայն ռազմական բյուջեի մեծությամբ, ձեռք բերված հնամաշ սպառազինությամբ և սեփական բանակում տիրող ամենաթողությամբ:
Ադրբեջանական բանակում պարբերաբար տեղի ունեցող զանգվածային սպանություններից, ինքնասպանություններից, ինքնախեղումներից ու բռնաբարություններից սեփական ժողովրդի ուշադրությունը շեղելու նպատակով, Ադրբեջանի քարոզչության «բանակային կոմիսարները» սփոփվում են հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումներից մեկում տեղի ունեցած դեպքը օրեր շարունակ շահարկելով:
Դա ինքնին հասկանալի է. Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական վերնախավը չի կարողանում ձերբազատվել պարտվածի բարդույթից: Պատերազմի տարիներին, առնվազն երեք անգամ գերազանցելով սպառազինությամբ ու մարդկային ռեսուրսով, օգտագործելով թուրք, ուկրաինացի, աֆղան, չեչեն և այլ վարձկանների, ադրբեջանական բանակը ծանր պարտություն կրեց և ստիպված եղավ ստորագրել պարտադրված հրադադարը: Արագորեն միմյանց հաջորդող Ադրբեջանի նախագահները այն ժամանակ ևս ամպագոռգոռ հայտարարություններ էին անում և իրենց ժողովրդին խոստանում գրավել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլև Հայաստանի մի շարք շրջաններ: Անցյալից դասեր քաղելու փոխարեն՝ Ադրբեջանը շարունակում է խոսել սպառնալիքների, վիրավորանքների և զրպարտության լեզվով:
Մեկ անգամ ևս հայտարարում ենք. հայկական բանակը ամուր կանգնած է մեր պետության սահմաններին և պատրաստ է ցանկացած պահի դիմագրավելու և արժանի հակահարված տալու հակառակորդին:

Очередная пропагандистская истерия Азербайджана
Последние дни глава пресс службы Минобороны Азербайджана Сабироглу и некоторые, так называемые,  "политологи"  вновь выступили с заявлениями, которые трудно квалифицировать иначе, как пустозвонство и пропагандистскую истерию.
На этот раз поводом для очередного "воодушевления" послужило заявление министра обороны Республики Армения о том, что Военные Силы Армении должны подняться на уровень сильнейших армий мира.
Сотрудникам "агитпропа" Минобороны Азербайджана и их подстрекателям это выражение показалось странным, хотя бы по той причине, что о боеспособности собственной армии азербайджанцы могут судить только по увеличению военного бюджета, приобретенному изношенному вооружению и беспределу в собственной армии.
С целью отвлечь внимание собственного народа от периодически происходящих в азербайджанской армии массовых убийств, самоубийств, членовредительств и изнасилований, «армейские комиссары» пропаганды Азербайджана утешаются случаем произошедшим в одном из подразделений армянских ВС, спекулируя этим  на протяжении многих дней.
Само собой разумеется, что военно-политическая элита Азербайджана не может избавиться от комплекса пораженца. В годы войны, по меньшей мере, втрое превышая офицерским составом и человеческим ресурсом, используя турецких, украинских, афганских, чеченских и других наемников, азербайджанская армия понесла тяжёлое поражение и была вынуждена подписать навязанный документ о прекращения огня. Быстро сменявшие друг друга президенты Азербайджана тогда тоже делали громогласные заявления и обещали своему народу завоевать не только Нагорный Карабах, но и ряд районов Республики Армения. Вместо того чтобы извлечь уроки из прошлого, Азербайджан продолжает говорить на языке угроз, оскорблений и клеветы.
Еще раз заявляем: армянская армия твердо охраняет рубежи нашего государства и готова в любой момент противостоять и нанести противнику достойный контрудар.