ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու գլխավոր դատախազի որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել դատարան
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով բողոքարկվել է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք առաջադրելու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազի որոշումը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2019 թվականի դեկտեմբերի 27-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Ընդ որում՝ նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը կայացրել էր ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ դեկտեմբերի 26-ին, ճիշտ այն նույն օրը, երբ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելու մասին օրենքը։
Մի շարք իրավապաշտպաններ ու իրավաբաններ հայտարարություններով հանդես եկան՝ խնդրահարույց համարելով ՍԴ նախագահին մեղադրանքի առաջադրումը՝ նշելով, որ այն ուղեկցվել է Հայաստանի Սահմանադրության և սահմանադրական օրենքի ակնհայտ խախտումներով։ Ինքը Հրայր Թովմասյանը հայտարարեց, որ մեղադրանքի առաջադրումն իր համար անսպասելի չէր եւ իրեն նախազգուշացրել էին 6 ամիս առաջ։
«Ինձ զգուշացրել էին, որ X,Y Z քայլերը չանելու համար մեղադրանք կառաջադրվի»,-դեկտեմբերի 27-ին հայտարարեց Հրայր Թովմասյանը՝ նշելով, որ X,Y Z քայլերը վերաբերել են հրաժարականին։
«Որևէ մեկիդ համար գաղտնիք չէ, որ վերջին 6-7 ամսում ՍԴ-ն աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո։ Ճնշումները ոչ միայն հայհոյախառն էին, սպառնալիքներ էին, այսօրվա մասին զգուշացումներ էին, այլև կոնկրետ բռնության կոչեր ու դրանց դրսևորումներ, բայց այս ժամանակահատվածում ՍԴ-ն բոլոր դատավորների շնորհիվ աշխատել է առանց որևէ խոչընդոտի և ընդունել այնպիսի որոշումներ, որոնք ելակետային, բեկումնային են լինելու,մեր իրավական համակարգի հետագայի համար։ Այս մեղադրանքի առաջադրումը՝ 308-ի 2-րդ մասով ոչինչ իմ կյանքում չի փոխել և չի էլ կարող փոխել»,-ընդգծել էր Հ.Թովմասյանը։
Հայտարարությամբ հանդես եկավ նաեւ ՄԻՊ-ը՝ նշելով, որ սեփական նախաձեռնությամբ սկսել է քննարկման ընթացակարգ՝ ընդգծելով, որ վաղ կենսաթոշակին առնչվող կարգավորումների գործադրումը պետք է լինի բացառապես կամովին՝ առանց որևէ տեսակի ճնշման կամ անգամ նման ռիսկի։
«Փաստինֆո» տեղեկություններով՝ փաստաբաններն արձանագրելով, որ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանքի առաջադրումն ուղեկցվել է խախտումներով, ընդգծել են, որ չի հաղթահարվել նրա անձեռնմխելիության շեմը եւ հենց այս հիմքով պահանջել վերացնել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու որոշումը։

Защита обжаловала решение о предъявлении обвинения главе КС Армении Грайру Товмасяну
По сведениям «ФактИнфо», защита обжаловала в суде решение генерального прокурора о предъявлении обвинения председателю Конституционного суда Армении Грайру Товмасяну.
Напомним, что 27 декабря Грайру Товмасяну было предъявлено обвинение по статье 308 («Злоупотребление должностными полномочиями») Уголовного кодекса РА.
Решение о привлечении Товмасяна в качестве обвиняемого принял генеральный прокурор РА 26-го декабря, в тот же день, когда президент Армении Армен Саркисян подписал резонансный закон, предусматривающий досрочный выход судей Конституционного суда на пенсию.
Ряд правозащитников и юристов выступили с заявлениями, посчитав спорным предъявление обвинения главе КС. Они указали, что оно сопровождалось явными нарушениями Конституции Армении и конституционного закона.
Сам Грайр Товмасян 27 декабря заявил, что выдвижение против него обвинения не стало для него неожиданностью и что его об этом предупреждали еще полгода назад.
«Меня предупредили, что в случае невыполнения X,Y,Z шагов Вам предъявят обвинение», – сказал Товмасян. Он указал, что эти шаги касались его отставки с поста главы КС.
Товмасян сообщил, что он отказался от дачи показаний.
«Ни для кого не секрет, что в последние 6-7 месяцев КС работал под беспрецедентным давлением. Давление было не только в виде нецензурной брани, угроз, но и предупреждений о наступлении сегодняшнего дня, представляли собой конкретные призывы к насилию и их проявления. Однако за этот период КС благодаря всем судьям работал без каких-либо препятствий и принимал такие решения, которые станут исходными, переломными для нашей правовой системы в дальнейшем», – сказал ранее Товмасян, отметив, что это обвинение ничего не изменило в его жизни.
С заявлением также выступил омбудсмен Армении, отметив, что по собственной инициативе начал обсуждения, подчеркнув, что нормы регулирования, касающиеся досрочного выхода на пенсию, должны быть задействованы исключительно на добровольной основе, без какого-либо давления или даже подобного риска.
По сведениям «ФактИнфо», адвокаты, констатировав, что выдвижение обвинения против Грайра Товмасяна сопровождалось нарушениями, указали на то, что порог его неприкосновенности не преодолен и на этом основании потребовали отменить решение об осуществлении уголовного преследования в отношении него.