ՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց ոստիկանության ծառայողների իրավունքները սահմանափակող երկու կարգավորումները
ՀՀ Սահմանադրական դատարանն այսօր՝ փետրվարի 25-ին, հակասահմանադրական ճանաչեց ոստիկանության ծառայողների իրավունքները սահմանափակող 2 կարգավորումները։
ՍԴ-ն անվավեր ճանաչեց «ՀՀ ոստիկանության կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի 16.1-ին հոդվածի 1-ին մասի՝ մինչեւ քրեական հետապնդումը դադարեցնելը ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ պաշտոնի նշանակելու բացարձակ արգելք, ինչպես նաեւ սեփական նախաձեռնությամբ ոստիկանության ծառայությունից աշխատանքից ազատվելու արգելքը։
Ինչպես նաեւ անվավեր ճանաչեց ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ բացառապես քրեական հետապնդում հարուցելու, իրականացնելու փաստով պայմանավորված լիազորությունները կասեցնելու, ինչպես նաեւ ոստիկանության ծառայողի աշխատավարձի վճարման ժամկետային սահմանափակում նախատեսելու մասով «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 43-րդ հոդվածի 9-րդ մասը։

КС Армении признал антиконституционным невыплату зарплаты полицейским в случае временного приостановления их полномочий
Конституционный суд Армении сегодня удовлетворил заявления омбудсмена РА Армана Татояна и Административного суда и признал антиконституционным ряд положений, ограничивающих права сотрудника Полиции.
В частности, КС признал противоречащим Конституции Армении и недействительным ч. 9 статьи 43 закона «О Полиции» в части, касающейся приостановления полномочий служащего Полиции исключительно в связи с фактом возбуждения и осуществления уголовного преследования в отношении него, а также касательно временного ограничения на выплату зарплаты служащему Полиции.
Помимо этого, КС признал антиконституционным предусмотренный по Уставу Полиции запрет на увольнение при приостановлении его полномочий.
«Признать положение ч. 1 статьи 16.1 закона РА «Об утверждении дисциплинарного устава Полиции РА» относительно абсолютного запрета на назначение на должность служащего Полиции до приостановления уголовного преследования в отношении него, а также в части, касающейся запрета на увольнение со службы в Полиции по собственной инициативе, антиконституционным и недействительным», – постановил суд.