Դատարանը մերժել է Կարեն Խաչատրյանին 225 մլն դրամի գրավի դիմաց ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Մաթևոսյանի նախագահությամբ, մերժել է ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության նախկին պետ Կարեն Խաչատրյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու մասին պաշտպանների միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ պաշտպան Ամրամ Մակինյանից։ Նրա խոսքով՝ սա սպասելի որոշում էր։
«Դատարանը, ով ամբողջ ծավալով քննել է Կարեն Խաչատրյանին կալանքի տակ պահելու հարցերը։ Երբ այդ դատավորից վերցնում և տալիս են այլ դատավորի, ով օբյեկտիվորեն հնարավորություն չունի իմանալու ապացույցների ամբողջական զանգվածը»,-ասաց Մակինյանը։
Նրա խոսքով՝ պաշտպանական կողմը գրավի չափ էր առաջարկել 225 մլն ՀՀ դրամը, որը, որպես առերևույթ պատճառված վնասի փոխհատուցման դեպոզիտ վճարվել է։
«Ես առաջարկել էի 225 մլն դրամ գումարը Դատախազության հաշվից տեղափոխել դատարանի դեպոզիտ»,- ասաց Մակինյանը։
Հիշեցնենք, Կարեն Խաչատրյանը՝ ՀՀ Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդին է։ Նա մեղադրվում է վատնում կատարելու մեջ: Խաչատրյանի փաստաբանները պնդում են, որ չկա որևէ փաստական հանգամանք, որը հաստատում է, որ այդ ամենը տեղի է ունեցել։ Ավելին, նրանք ընդգծում են, որ այս գործի կարմիր թելը «Խաչատրյան» ազգանունն է։

Суд отклонил ходатайство защиты об освобождении Карена Хачатряна под залог в 225 млн. драмов
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Матевосян отклонил ходатайство адвокатов об освобождении бывшего начальника Управления внутренней безопасности Комитета государственных доходов Армении Карена Хачатряна под залог. Об этом «ФактИнфо» сообщил адвокат Амрам Макинян. По его словам, это решение не стало для них неожиданностью.
«Был судья, который в полном объеме рассматривал вопросы о содержании Карена Хачатряна под стражей. И, когда у этого судьи забирают дело и отдают другому судье, то последний не имеет объективной возможности знать весь набор доказательств», – сказал Макинян.
По его словам, сторона защиты предложила залог в размере 225 млн., который как депозит для возмещения предполагаемого ущерба был оплачен.
«Я предложил перевести сумму залога в размере 225 млн. драмов со счета Прокуратуры, а депозитный счет суда», – сказал Макинян.
Напомним, Карен Хачатрян является племянником бывшего председателя Комитета государственных доходов, экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна. Его обвиняют в растрате. Адвокаты Хачатряна указывают на отсутствие каких-либо фактических обстоятельств, подтверждающих, что все это имело место быть. Боле того, они подчеркивают, что красной нитью в этом деле проходит фамилия Хачатрян.