Տարածքային ամբողջականություն ասելով՝ Իրանը նկատի չունի Արցախի գոյությունն Ադրբեջանի ներսում. Ոսկանյան (տեսանյութ)
Մեզանում հաճախ անհանգստություն են առաջացնում իրանական կողմի դիրքորոշումներում պարբերաբար հնչող «տարածքային ամբողջականության» սկզբունքի վերաբերալ հայտարարությունները։ Բայց պետք է հիշել, որ Արցախի Հանրապետությունը երբևիցե չի եղել Ադրբեջանի արածքային ամբողջականության մաս, «Ռուս–թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլը և դրա հնարավոր ազդեցությունը Արցախի վրա» խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Հետևաբար, երբ Իրանը հայտարարում է Ադրբջանի տարածքային ամբողջականության մասին, դա դեռ չի նշանակում, որ նկատի ունի Արցախի գոյությունն Ադրբեջանի ներսում։ Բացի այդ՝ Իրանը բազմազգ պետութուն է, որտեղ կան բազմաթիվ անջատողական շարժումներ։ Հետևաբար իրանական իշխանությունները որևէ պարագայում չեն խոսելու ազգերի ինքնոոշման սկզբունքի մասին, քանի որ կարող են բախվել, այսպես կոչված, Հարավային Ադրբեջանի խնդրի հետ, որը ենթադրում է Իրանի որոշակի մասի անջատում և հետագայում Ադրբեջանին միացում»,-ասաց բանախոսը։

Говоря о территориальной целостности Азербайджана, Иран не имеет в виду существование Арцаха в составе Азербайджана – Вардан Восканян (видео)
«Звучащие периодически в позициях иранской стороны заявления о принципе «территориальной целостности» вызывают у нас обеспокоенность. Однако нужно помнить, что Республика Арцах никогда не являлась частью территориальной целостности Азербайджана», – заявил сегодня в ходе обсуждения на тему «Нынешний этап российско-турецких отношений и их влияние на Арцах» иранист Вардан Восканян.
«Следовательно, когда Иран говорит о территориальной целостности Азербайджана, это еще не значит, что имеет в виду существование Арцаха в составе Азербайджана. Кроме того, Иран – многонациональное государство, в котором есть много сепаратистских движений.
Следовательно, иранские власти не будут говорить в каких-либо обстоятельствах о праве наций на самоопределение, поскольку это может столкнуться с проблемой так называемого Южного Азербайджана, которая предполагает отделение определенной части Ирана и ее присоединение в дальнейшем к Азербайджану», – сказал Вардан Восканян.