Կորոնավիրուսից առաջ և հետո. գնացք նստելու ժամանակը
Հազարամյակների ընթացքում այդպիսի պահեր եղել են, և ժամանակը սկսել է հաշվարկվել դրանից առաջ ու հետո տարբերակով։ Անիվի, կրակի, ներքին այրման շարժիչի, համակարգչի հայտնաբերումները դարակազմիկ են եղել։
Գիլգամեշից, քրիստոնեությունից, հուդայականությունից, մահմեդականությունից, բուդդայականությունից, բողոքականությունից հետո և առաջ էլ ժամանակները հին ու նոր հաշվարկով են վարվել։
Համաճարակներն ու դրանց բուժման հայտնաբերումը նույնպես մարդկության պատմական փուլեր են։
Հիմա այդպիսի անցումային փուլում ենք հայտնվել։ Կորոնավիրուսից հետո աշխարհն այլևս նախկինը չի լինի։ Ժամանակը կսկսեն հաշվարկել վիրուսի հայտնվելուց առաջ և հետո։ Հակաթույնն, անշո՛ւշտ, կգտնվի։ Ինչպես որ, օրինակ, պենիցիլինը գտնվեց։ Բայց շատ ավելի լուրջ դեղամիջոցի կարիք կա նոր ժամանակներում։
Կորոնոմիկա
Աշխարհի տնտեսությունները գլոբալ հարվածներ են ստանում և ստանալու։ Գլոբալացված աշխարհը գլոբալ հիվանդությունների, գլոբալ տնտեսական ճգնաժամերի և գլոբալ հնարավորությունների դաշտ է բացել։ Կլինեն գլոբալ տուժողներ և քիչ շահողներ։
Կորոնավիրուսը հասցրել է գլոբալ ցնցումների պատճառ դառնալ ամբողջ աշխարհում։ Բայց մինչև այդ էլ խնդիրները գլուխ էին բարձրացրել։ «Թղթե» տնտեսությունները չեն կարող պարբերաբար ցնցումների պատճառ չդառնալ։ Ֆոնդային շուկաները շոկերի մեջ են հայտնվում։ Վիրուսը պարզապես կատալիզատորի ֆունկցիա կատարեց։
Չի բացառվում, որ եվրոպական որոշ բանկեր առաջիկա օրերին հայտնվեն «արձակուրդային» ռեժիմում։
Աշխարհի առաջատար երկրների կառավարությունները և կենտրոնական բանկերը արտակարգ միջոցառումներ են կիրառում և «ռազմական ժամանակների» որոշումներ կայացնում։
Օրինակ՝ եթե ԱՄՆ 25 տրիլիոն դոլարի կապիտալիզացիա ունեցող ֆոնդային շուկան փլուզվի, ապա դա շատ լուրջ հարված կհասցնի ամբողջ աշխարհին։ Այնպիսի հարված, որի համեմատ 2008–2009թթ. ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը փոքրիկ մրսածություն կթվա, իսկ նախորդ դարի 30–ականների դեպրեսիան՝ փոքրիկ ցնցում։
Մենք հիմա մտել ենք կորոնավիրուսային էկոնոմիկայի ժամանակաշրջան, որին կարճ կարելի է «Կորոնոմիկա» անվանումը տալ։ Այդ էկոնոմիկային հատուկ է կտրուկ տրանսֆորմացիան։ Տուժում են լոկալ տնտեսությունները և գլոբալ ցանցերը։ Հատկապես ավիափոխադրումների ու տուրիզմի առումով բացասական շոկերը զգալի կլինեն։ Մուլտիպլիկատիվ էֆեկտով և դոմինոյի սկզբունքով հարվածներ կստանան տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերը։ Արդեն իսկ ստանում են։
Տնտեսվարողների ու սպառողների մոտ ռացիոնալ սպասումները փոխարինվել են իռացիոնալ վարքագծով։ Կապիտալը դարձել է գերզգայուն և ոչ պակաս «վիրուսակիր»։
Բնական է, որ այս պայմաններում ոսկին դառնում է ամենամեծ լիկվիդայնություն ունեցող ապրանքը։ Դրա համար էլ գներն աճում են։ Ճիշտ է, վերջին օրերին գների կտրուկ աճին հետևեց ոչ պակաս կտրուկ անկումը, բայց միևնույն է ոսկու գնի վեկտորը վերև է ուղղված։
Բայց ոսկուց էլ թանկ ապրանք կա 21–րդ դարում՝ հետվիրուսային ժամանակահատվածում։ Դա միտքն է ու գաղափարը։
Ոսկուց էլ թանկ
Միտքն ու գաղափարը կարող են հնարավորություն տալ փոքր բաց տնտեսություններին (ինչպիսին որ Հայաստանինն է) ոչ միայն գոյատևել գլոբալ վտանգների պայմաններում, այլ նաև նոր որակի տնտեսական հարաբերություններ ստեղծել։ Կամ գոնե եղածը չփլուզելու խելք ունենալ։
Երբ խոսվում է այն մասին, որ կորոնավիրուսի տնտեսական ազդեցությունից Հայաստանը կարող է նույնիսկ շահած դուրս գալ, դա դատարկ խոսակցություն է, եթե ասվածին համարժեք քայլեր չեն արվում։ Նմանատիպ ձևակերպումներ էլի էին հնչում 2008–2009թթ. համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի փուլում, բայց փաստն այն էր, որ Հայաստանը դարձավ ճգնաժամի մայրաքաղաքներից մեկը՝ ՀՆԱ 14,4–տոկոսանոց անկման հակառեկորդ գրանցելով։ Եթե նման ձևով ենք մենք օգտվելու ճգնաժամից, ապա հեռու է պետք մնալ այդ ձևերից։
Դատելով ամենից՝ մենք դեռ խնդիրներ ունենք ընթացիկ և օպերատիվ կառավարման առումով, էլ ուր մնաց, թե օգտվելու թեման շոշափենք։
Կորոնավիրուսն ընդդեմ պոպուլիզմի է։ Այն առաջին հերթին հարվածում է ապաշնորհ և անպատասխանատու կառավարություններին։
Հանցավոր անգործություն
ՀՀ իշխանությունը համառորեն չէր ուզում նկատել վիրուսի տարածման վտանգը, քայլեր չէր ձեռնարկում և, օրինակ, Մոնտենեգրոյի կամ Թայվանի կառավարության պես կանխարգելիչ քայլերի չէր գնում։ Մինչդեռ առաջին սթափեցնող զանգը պետք է հնչեր հարևան Իրանում վիրուսով հիվանդի առաջին դեպքից անմիջապես հետո։ Սակայն հանրաքվեի քարոզն ավելի կարևորվեց, քան մարդկանց առողջական անվտանգությունն ապահովելը։
Թայվանն, օրինակ, շատ օպերատիվ արձագանքեց Չինաստանում վիրուսի դեպքի հայտնաբերմանը։ Նույնն արեց Չինաստանից շատ հեռու գտնվող Մոնտենեգրոն։
Հարավային Կորեան ու Իտալիան հակաօրինակներ են։ Մենք, ցավոք, ամենավատ օրինակը ցույց տվեցինք։ Կառավարությունը ոչ միայն քայլ չարեց, այլ հանրության զգոնությունը բթացրեց, անձամբ նախաձեռնեց բազմամարդ հավաքներ՝ ընկնելով վարակելու և վարակվելու վտանգի տակ։
Հայաստանը հիմա վիրուսի դեմ կանգնած է մորեմերկ վիճակում։ Շոկի մեջ է ոչ միայն ու ոչ այնքան հանրությունը, որքան կառավարությունը, որի ղեկավարը կառավարչական որոշումների թեստեր հանձնելու փոխարեն վիրուսի թեստեր է հանձնում։
Ինչ անել
Գլխավոր սկզբունքը պետք է դառնա ՄԱՐԴԸ, նրա կյանքն ու առողջությունը։ Բոլոր քայլերը պետք է ծառայեցվեն այդ սկզբունքին։
Պետությունները ստեղծված են նրա համար, որ կատարեն այնպիսի ֆունկցիա, որն առանձին վերցրած որևէ անհատ չի կարող իր համար ապահովել։
Քաղաքացին ունի սոցիալական պատասխանատվություն և ցանկալի է, որ ունենա քաղաքացիական բարձր գիտակցություն, բայց կան բաներ, որ պետք է անի իշխանությունը։
Ինչպես հարկերի վճարումը, բանակում ծառայելը և տարատեսակ այլ պարտավորություններն առանձին քաղաքացու ինքնագիտակցությանը թողնել չի կարելի և պետք է օրենսդրական պարտադրանքով դրանք կազմակերպել, այնպես էլ համաճարակի դեմ պետք է պայքար մղել նախևառաջ իշխանության քաղաքական պատասխանատվության և բարձր կոմպետենտության առկայությամբ։
Առանձին վերցրած մեկ քաղաքացին կարող է չհասկանալ, որ «այո»–ի քարոզին ու նշանդրեքին մասնակցելը սոցիալապես անպատասխանատու վարքագիծ է, երբ առկա է վիրուսի տարածման վտանգ։ Բայց երբ անպատասխանատվություն այս հարցում դրսևորում է իշխանությունը, ապա դա այլ խոսակցության թեմա է։
Եթե քաղաքացին սոցիալապես պատասխանատու լիներ, ապա կինքնամեկուսանար և թույլ չէր տա ատելության քարոզի համար սեփական ականջը դարձնել աղբաման։ Բայց քանի որ բնության մեջ այդպիսի բան չկա և առանձին քաղաքացու գիտակցության վրա չի կարելի հույս դնել հանրային անվտանգության ապահովման հարցում, ստեղծվել է պետություն և ձևավորվել իշխանություն։ Իշխանությունը պետք է հստակ գործողությունների դիմի։ Մասնավորապես՝ վիրուսի տարածման դեպքում։
Կյանքը ցույց տվեց, որ ամեն ինչին մատների արանքով է նայվել։ Եվ դա այն դեպքում, երբ մենք կես միլիոնի չափ թոշակառու ունենք։ Այսինքն՝ բարձր ռիսկային խմբի մեջ գտնվող բնակչության մեծ քանակ ունենք։
Ինչպես հայտնի է, կորոնավիրուսը առավել դաժան հարվածում է բարձր տարիքային խմբին.
–մահացության տոկոսը 80 և ավելի տարիք ունեցողների մոտ կազմում է մոտ 15 տոկոս,
–70–ից 80–ի միջակայքում վարակվածների 8 տոկոսն է մահվան ելքով ավարտվում,
60–ից 70 տարեկանների մոտ մահացությունը 3,6 տոկոս է։
Սրանք շատ բարձր տոկոսներ են։ Չարժե նույնիսկ պատկերացնել, թե ինչ տեղի կունենա մեզանում, եթե հանկարծ պանդեմիայի վերածվի այս ամենը։ Չարժե պատկերացնել, բայց պարտադիր է գործողություններ անելը։
Կան մի քանի հրատապ քայլեր, որոնք պետք է անել։ Նախևառաջ արտակարգ դրություն հայտարարել։
1. Արտակարգ դրության շրջանակներում արգելե՛լ մարդաշատ միջոցառումների կազմակերպումը՝ հարսանիք, նշանդրեք, կնունք, ծնունդ, մատաղ, եկեղեցական հավաքներ և այլն։ Իսկ եթե հնարավոր չէ մարդկանց հավաքվելը արգելելը (օրինակ՝ թաղում), ապա հատուկ ախտահարման միջոցառումներ իրականացնել տարածքում և վարքականոն սահմանել։
2. Պետք է ժամանակավորապես փակել զվարճանքի բոլոր վայրերը՝ սրճարաններ, փաբեր և այլն։ Ռեստորանների համար հատուկ կարգ և ժամեր սահմանել։
3. Ժամանակավորապես դադարեցնել վարսավիրանոցների, մերսման սրահների և մարդկանց կոնտակտների առավել ինտենսիվ վայրերի գործունեությունը։
4. Ախտահանման ռեժիմ սահմանել հանրային տրանսպորտում:
5. Մաքսիմալ անցնել «տանից աշխատելու» տարբերակին։
6. Հեռուստատեսության ու լրատվության այլ միջոցներով պարբերաբար և ագրեսիվորեն քարոզել, թե ինչպես է պետք պահել անհատական հիգիենան, ինչպես օգտվել համապատասխան նյութերից, ինչ միջոցներով, ինչպես լվանալ ձեռքերը, ինչպես բարևել, ինչպես չբարևել և այլն։
7. Ձևավորել վալանտյորների խմբեր, որոնք կարող են օգտակար լինել այս կամ այն հարցում։
8. Ծերերի համար պետք է հնարավորինս քիչ կոնտակտ ապահովել և սննդի հարցը լուծել, որպեսզի նրանք տնային մեկուսացման պայմաններում մնան։ Այստեղ կարող է օգտակար լինել մեր հայկական մենթալիտետը՝ իրար օգնության հասնելու գիծը։ Հարազատները թող հնարավորության դեպքում սնունդ հասցնեն տարեցներին՝ նրանց ազատելով խանութ գնալու անհրաժեշտությունից։
9. Ապահովել թեստերի անհրաժեշտ քանակ՝ պատրաստվելով վատագույն սցենարին։
Մենք պահը կորցրել ենք ու ստացել բազմաթիվ խնդիրներ։ Օրինակ՝ դիմակների խնդիրը։ Այս ուղղությամբ հստակ քայլեր են պետք։
10. Պարտադիր դարձնել հանրային բոլոր վայրերում (օդակայան, հյուրանոցներ, միջպետական անցակետեր և այլն) համապատասխան մաքրման միջոցների առկայությունը (ալկոգել և այլն)։
11. Դիտարկել հոսպիտալացման բոլոր հնարավորությունները և պատրաստ լինել, կրկնեմ, վատագույն սցենարին, այսինքն՝ երբ հիվանդների թիվ/բնակչության քանակ հարաբերակցությունը կլինի աշխարհում արձանագրված նորմայից բարձր։
Վիրուսի տարածումը, որպես կանոն, շատ ավելի արագ ու մասշտաբային է, քան ֆիքսում են պաշտոնապես, քանզի ֆիքսելու պահին նախորդում է տարածումը, ընդ որում՝ երկրաչափական պրոգրեսիայով։ Իսկ նման բանը չի բացառվում, քանզի մեզ մոտ խայտառակ վատ անցավ կանխարգելման փուլը։ Ոչինչ չարվեց։ Մինչդեռ ամեն օր լուրերով հաղորդվում էր, թե ինչ է կատարվում աշխարհում և մասնավորապես հարևան Իրանում, որի հետ մենք ակտիվ անցուդարձ ունենք։ Ինչևէ։
12. Ուժային կառույցները և հատկապես բանակը աչքի լույսի պես պահել՝ ամեն գնով թույլ չտալով վիրուսի ներթափանցում։ Համոզված եմ, որ բանակում այդ գիտակցությունը կա և չկա հեղափոխական ամբարտավանություն։
Բնականաբար․ սա անհրաժեշտ քայլերի ոչ ամբողջական ցանկն է։
Տնտեսական բլոկի մասով կարիք կա հրատապ քայլերի։
1. Անհրաժեշտ է օպերատիվ կերպով օրենսդրական փաթեթ ներկայացնել ԱԺ՝ ըստ ոլորտների հարկային քաղաքականության փոփոխության համար։ Պետք է նախատեսել հարկային արձակուրդներ, տարաժամկետ վճարումներ և այլն։ Հակառակ դեպքում մենք փոքր ու միջին բիզնեսի ոլորտներ կկորցնենք։ Ընդ որում՝ ընդմիշտ։
2. Դրամի առումով արհեստականորեն չպահել փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ, բայց նաև թույլ չտալ կտրուկ արժեզրկում։ Փոխարժեքի փլուզումը կարող է վիրուսից էլ մեծ խուճապի պատճառ դառնալ, ինչը մեզ պետք չէ։
Պետք է կիրառել, այսպես կոչված, կառավարելի–լողացող քաղաքականություն։ Ողջունելի է ԿԲ–ի որոշումը՝ հնարավորինս դիմել անկանխիկ գործարքների։ Դա կքչացնի վիրուսի հնարավոր տարածման մասշտաբներն ու արագությունը։
3. Մասնավոր բանկերին պետք է ոչ թե պարտադրել, այլ առաջարկել երկու–երեք ամսով հետաձգել վարկառուների պարտավորությունների կատարումը։ Այսինքն՝ այստեղ անհրաժեշտ է փափուկ ուժի կիրառում։
Թող յուրաքանչյուր բանկ ինքը որոշի իր քաղաքականությունը։ Պարտադրանքը վտանգավոր է, քանզի կա նաև ավանդատուի շահի պաշտպանության և բանկային ոլորտին չհարվածելու խնդիր։ Եթե որևէ մասնավոր բանկ որոշի ընդառաջ գնալ վարկառուներին, ապա դա դրականորեն կանդրադառնա իր իմիջին ու հետագայում միանշանակ բոնուս կբերի։
4. Պարենային անվտանգությունը նույնպես խիստ ուշադրության արժանի ոլորտ է։ Այս առումով խուճապի տարածումը պետք է կանխվի քարոզչական ու անհրաժեշտության դեպքում նաև այլ մեթոդներով։
5. Ուղևորափոխադրումների և ուղևորահոսքերի նվազեցման պայմաններում անհրաժեշտ է հրատապ հարկային քայլերի գնալ, մասնավորապես, տրանսպորտային բիզնեսի դաշտում։
Սա էլ տնտեսական քայլերի այն ոչ ամբողջական ցանկն է, որը գոնե ուշացած, բայց պետք է արվի։
Դե իսկ առողջապահական համակարգի պահով ամեն ինչ պարզ է։ Ցավով պետք է արձանագրել, որ մենք պատրաստ չենք զանգվածային վարակների սցենարին ու բոլոր ջանքերը պետք է ներդնենք կանխարգելիչ քայլերի ուղղությամբ, այլապես հետագայում ստիպված ենք լինելու ռազմական դրություն հայտարարել։
Ինչ պետք է չանել
Ամենակարևորը՝ փնթիություն և բառադիություն չի կարելի ցուցաբերել։
Իշխանությունն ունի լիազորություն և պատասխանատու է ՀՀ քաղաքացիների անվտանգության համար։ Անհատների վրա խնդիրը բարդելը սեփական ոչ կոմպետենտության վկայություն է։
Ինչ վերաբերում է վիրուսի չարիքը հետագայում որպես բարիք օգտագործելուն և օգտվելուն։
Աշխարհի ֆինանսական համակարգերում գլոբալ համակենտրոնացման ճամբարներ են ստեղծվել։ Նպատակը գերթափանցիկ ֆինանսական հոսքեր ապահովելն է։ Գաղափարն, անշո՛ւշտ, լավն է, բայց կարելի է հետկորոնավիրուսային աշխարհի նոր գնացքում հայտնվել՝ մինչև այդ կապիտալ կուտակելով։ Դրա համար պետք չէ փլուզել ՀՀ բանկային համակարգը՝ բանկային գաղտնիքը վերացնելով։
Հայաստանում ոչ ռեզիդենտների կողմից 2 միլիարդ դոլարից ավելի ավանդ կա ներդրած։ Գումարներն ավելացել են հատկապես վերջին երկու տարում։ Պատճառը ոչ թե թավշյա հեղափոխության բրենդն է, այլ այն, որ «սև» ու «սպիտակ» կապիտալն աշխարհում շատ քիչ փախչելու տեղ ունի։
Բացի այդ՝ եվրոպական կենտրոնական բանկը սպառել է իր գրեթե բոլոր գործիքակազմերը՝ սկսած բացասական տոկոսադրույքի կիրառումից մինչև դրամական էմիսիան։ Փողը գնում է այնտեղ, որտեղ զարգանալու և անաղմուկ պահվելու հնարավորություն ունի։ Պատկերացրեք, որ այդպիսի տեղերից մեկը հայկական բանկային ոլորտն է, ու հիմա իշխանությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի այն վերացնի։
Հայաստանն այն եզակի երկրներից է, որտեղ կարող են դրսից գումարներ հանգրվանել։ Հայաստանի խնդիրն այդ գումարները սեփական տնտեսության համար աշխատեցնելն է, դրսում կուտակողների փողերը մեր օգտին ծառայեցնելը։ Չէ՞ որ միշտ հպարտանում ենք, որ ուրիշներից խելացի ենք։ Հիմա պետք է ապացուցե՛նք, որ խելացի ենք, այլ ոչ թե «Անխելք մարդը» հեքիաթի հերոսի պես այլ տեղեր ման գանք մեր երջանկությունը։
Դրսից դրամական հոսք խրախուսելով՝
Ա. կարելի է ավանդների տոկոսներն իջեցնել ոչ ռեզիդենտների համար,
Բ. կարելի է վարկային ռեսուրսներն ավելի հասանելի դարձնել։
Կարելի է այլ քայլերի գնալ, բայց մեկ բան հաստատ չի կարելի անել։
Չի՛ կարելի վերացնել բանկային գաղտնիքը։ Որքան էլ որ դրսից ստիպում են այդ բանն անել, պետք է «դուխ» և խելք ունենալ՝ սեփական ձեռքերով սեփական տունը չքանդելու և աշխարհի գլոբալ զարգացումներից օգտվելու համար։
Կորոնավիրուսը դեռ չէր հասել Հայաստան, բայց բանկային գաղտնիքի վերացման «վիրուսն» արդեն կար։ Բանկային համակարգի դեմ իրականացվող այդ քայլը չէր կարելի անել մինչև վիրուսի հայտնվելը։ Առավելևս չի կարելի անել հիմա։
Չի կարելի նաև առանց մեղադրական վճռի գույքի բռնագանձման գայթակղությանը տրվել։ Եթե կան թալանի կամ պետությունից յուրացման դեպքեր, ապա դրանց կարելի է գործող օրենսդրությամբ բացահայտել ու դատական կարգով մեղավորներին պատժել։ Բայց չի՛ կարելի մեղավորության կանխավարկածը դարձնել համընդհանուր կիրառման քաղաքական գործիք։ Կուլակաթափության մեքենան եթե միացավ, հետո չի կանգնելու՝ շեշտակի հարված հասցնելով մեր տնտեսությանը։
Մենք փոխարենը բարենպաստ միջավայր ձևավորենք, որ ԵԱՏՄ տիրույթի ու այլ պետությունների փախչող փողը գա Հայաստան ու աշխատի մեզ համար, ուզում ենք ամեն ինչ անել, որ մեր ներսի՞նը փախչի։ Իմա՞ստը։ Ո՞ւմ ջրաղացին ենք ուզում ջուր լցնել։ Այն էլ անվտանգության ներկայիս խնդիրների պարագայում։
Մեր բանակը և անվտանգությունը առաջին հերթին թիկունքում է պետք ամրացնել։ Իսկ դա տնտեսությունն է։
Հայաստանին պետք են էժան ու «երկար» փողեր։ Դրանք կան։ Մնում է այնքան հիմար չլինել, որ եղածին այստեղից քշենք ու այնքան խելոք լինել, որ նորերը բերենք։ Ահա սա՛ պետք է լինի օգտվելն ու հետվիրուսային փուլում շահած դուրս գալը։
Ներդրումային գումարները մեզ օդ ու ջրի պես են պետք։ Վիրուսը պետք է կատալիզատորի դեր կատարի, որպեսզի հրաժարվենք պոպուլիզմից ու անցնենք ռացիոնալ կառավարման։ Կորոնավիրուսը յուրօրինակ փորձաքար դարձավ անցյալի ու ապագայի արանքում։ Կա գնացքից թռչելու և գնացք նստելու ժամանակ։ Հիմա նստելու ժամանակն է։

До и после коронавируса: время садиться на поезд
В ходе тысячелетий наступали моменты, после которых время начиналось отсчитываться по варианту до и после. Изобретение колеса, огня, двигателя внутреннего сгорания, компьютера имели эпохальное значение.
До и после Гильгамеша, христианства, иудаизма, мусульманства, буддизма, протестантизма время тоже исчислялось на старое и новое.
Эпидемии и выявление методов их лечения тоже являются историческими этапами человечества.
Сейчас мы оказались на подобном переходном этапе. После коронавируса мир больше не будет прежним. Время будут отсчитывать на до и после появления вируса. Противоядие, конечно же, будет найдено. Как, например, это было в случае с пенициллином. Однако в новые времена налицо потребность в намного более серьезном лекарстве.
Корономика
Мировая экономика получает и продолжит получать глобальные удары. Глобализированная экономика открыла поле для глобальных заболеваний, глобального экономического кризиса и глобальных возможностей. Будут глобально пострадавшие и небольшое количество выигравших.
Коронавирус успел стать причиной глобальных потрясений во всем мире. Однако проблемы давали о себе знать еще до этого. «Бумажные» экономики не могут не становиться периодически причиной потрясений. Фондовые рынки переживают шоки. Вирус выполнил всего лишь функцию катализатора.
Не исключено, что некоторые европейские банки в ближайшие дни окажутся в режиме «каникул».
Правительства и центральные банки передовых стран мира предпринимают чрезвычайные меры и принимают решения «военных времен».
Например, если развалится имеющая капитализацию в 25 трлн долларов фондовая биржа США, то это нанесет серьезнейший удар всему миру. Такой удар, в сравнении с которым финансово-экономический кризис 2008-2009гг. покажется легкой простудой, а Великая депрессия 30-х гг. прошлого века – небольшим потрясением
Мы сейчас вошли в эпоху коронавирусной экономики, которую коротко можно обозначить как «Корономика». Этой экономике характерна резкая трансформация. Страдают локальные экономики и глобальные сети. Негативные шоки будут в особенности ощутимы в плане авиаперевозок и туризма. По мультипликативному эффекту и принципу домино удары получат практически все отрасли экономики. И уже получают.
Рациональные ожидания хозяйствующих субъектов и потребителей заменились иррациональным поведением. Капитал стал сверхчувствительным и не менее «вирусоносным».
Естественно, что в этих условиях золото становится обладающим наибольшей ликвидностью товаром. Поэтому цены и растут. Правда, в последние дни за резким ростом цен последовало не менее резкое снижение, но, все равно, вектор цены на золото устремлен вверх.
Однако в 21-ом веке, в поствирусный период, есть также товар, который дороже золота. Это мысль и идея.
Дороже золота
Мысль и идея могут предоставить шанс малым открытым экономикам (таким, как у Армении) не только выжить в условиях глобальных угроз, но и сформировать качественно новые экономические отношения. Или хотя бы обладать достаточным умом для того, чтобы не развалить имеющееся.
Когда говорится о том, что Армения может выйти из-под экономического воздействия короновируса даже выигравшей, то это – пустой разговор, если не предпринимаются адекватные заявлениям шаги. Подобные формулировки звучали и на этапе мирового финансово-экономического кризиса 2008-2009гг., но фактом было то, что Армения стала одной из мировых столиц кризиса, зафиксировав 14,4-процентный антирекорд спада ВВП. Если мы воспользуемся кризисом в подобной форме, то долой такой подход.
Судя по всему, мы имеем проблемы в плане текущего и оперативного управления – куда уж там до разговоров о том, чтобы воспользоваться.
Коронавирус против популизма. Он в первую очередь бьет по бесталанным и безответственным правительствам.
Преступное бездействие
Власти РА упрямо не хотели замечать угрозы распространения вируса, не предпринимали необходимых мер и не шли на превентивные шаги, как, например, правительства Черногории и Тайваня. Между тем как первый отрезвляющий звонок должен был прозвучать сразу же по выявлении первого больного вирусом в соседнем Иране. Однако агитация референдума была поставлена превыше обеспечения безопасности здоровья людей.
Например, Тайвань очень оперативно отреагировал на выявление в Китае случаев заражения вирусом. То же само сделала и находящаяся далеко от Китая Черногория.
Южная Корея и Италия – антипримеры. Мы же, к сожалению, дали самый плохой пример. Правительство не только не предприняло необходимых шагов, но и притупило бдительность общества и лично инициировало многолюдные собрания, повысив тем самым угрозу заражения.
Армения сейчас оказалась перед вирусом в беспомощном состоянии. В состоянии шока не только и не столько общество, сколько само правительство, руководитель которого, вместо сдачи тестов на принятие управленческих решений, сдает тесты на вирус.
Что делать
Главным принципом должен стать ЧЕЛОВЕК, его жизнь и здоровье. Все шаги должны быть поставлены на служение этому принципу.
Государства созданы для выполнения функций, которые ни один отдельно взятый индивид не в состоянии выполнить самостоятельно.
Гражданин несет социальную ответственность, и желательно, чтобы он обладал также высоким гражданским сознанием, но есть также вещи, которые должна делать власть.
Точно так же, как нельзя оставлять уплату налогов, службу в армии и множество других форм ответственности на самосознание отдельного гражданина (поэтому нужно организовать это на уровне законодательного принуждения), так и борьбу с вирусом нужно вести прежде всего при наличии политической ответственности и высокой компетентности власти.
Отдельно взятый гражданин может не понят, что участие в агитации «да» или в помолвке в условиях угрозы распространения вируса – социально безответственное поведение. Но когда безответственность в этом вопросе проявляет власть, то это уже тема для совсем другого разговора.
Если бы гражданин был социально ответственен, то он самоизолировался и не позволил бы превращать собственные уши в мусорное ведро для пропаганды ненависти. Но поскольку в природе нет ничего подобного, и полагаться на сознание отдельного гражданина в вопросе обеспечения общественной безопасности нельзя, поэтому и было создано государство и сформирована власть. Власть должна предпринимать четкие шаги. В частности, в случае распространения вируса.
Жизнь показала, что на всё смотрелось сквозь пальцы. И это в условиях, когда мы имеем около полумиллиона пенсионеров. То есть находящуюся в группе высокого риска большую часть нашего общества.
Как известно, коронавирус наиболее беспощаден к пожилым людям:
–смертность среди людей в возрасте от 80 лет и старше составляет 15 процентов,
–в возрасте от 70 до 80 лет летальный исход наблюдается у 8 процентов заразившихся,
–среди людей в возрасте от 60 до 70 лет смертность составляет 3,6 процента.
Это очень высокие проценты. Не стоит даже представлять, что у нас может произойти, если вдруг всё это перерастет в пандемию. Не стоит представлять, но принятие мер обязательно.
Есть несколько неотложных шагов, которые нужно предпринять. Прежде всего – объявление чрезвычайного положения.
1. В рамках чрезвычайного положения нужно запретить организацию многолюдных мероприятий: свадьбы, помолвки, крестины, дни рождения, жертвоприношения, церковные сборы и др. Если же запретить собрания людей невозможно (например, похороны), то нужно провести специальные дезинфицирующие мероприятия и установить нормы поведения.
2. Нужно временно закрыть все развлекательные места: кафе, пабы и др. Для ресторанов нужно установить особый порядок и часы работы.
3. Временно приостановить деятельность парикмахерских, массажных салонов и мест наиболее интенсивного контактирования людей.
4. Установить режим дезинфекции в общественном транспорте.
5. Максимально перейти на вариант «работы на дому».
6. По телевидению и другим СМИ периодически и агрессивно агитировать, как нужно поддерживать личную гигиену, как пользоваться соответствующими веществами, какими средствами и как мыть руки, как здороваться и т.д.
7. Сформировать группы волонтеров, которые могут быть полезны в том или ином вопросе.
8. Пожилым людям нужно обеспечить как можно меньший контакт и решить вопрос из продуктов питания, чтобы они оставались в условиях домашней изоляции. Здесь может помочь наш армянский менталитет – склонность приходить друг другу на помощь. Родные должны по возможности доставить пожилым людям продукты питания, избавив их от необходимости посещать магазины.
9. Обеспечить необходимое количество тестов, подготовившись к наихудшему сценарию. Мы упустили момент и получили множество проблем. Например, проблему с медицинскими масками. Нужно предпринять четкие шаги в этом направлении.
10. Сделать обязательным наличие во всех общественных местах (аэропорт, гостиницы, межгосударственные КПП и др.) соответствующих чистящих средств (алкогель и др.).
11. Рассмотреть все возможности для госпитализации и быть готовыми, повторюсь, к наихудшему сценарию, то есть когда соотношение количество больных/население будет на уровне выше зафиксированной во всем мире нормы.
Распространение вируса, как правило, намного быстрее и масштабнее, чем фиксируется официально, так как выявлению случаев заболевания предшествует распространение вируса, причем в геометрической прогрессии. Исключать этого у нас нельзя, так как этап профилактики прошел позорно плохо. Ничего предпринято не было. Между тем как ежедневно сообщалось, что происходит во всем мире и, в частности, в соседнем Иране, с которым у нас имеются активное сообщение.
12. Нужно отнестись к силовым структурам и армии с максимальным трепетом, не допустив проникновения туда вируса. Уверен, что в армии это осознание есть, и там нет революционной заносчивости.
Естественно, это неполный список необходимых шагов.
По части экономического блока есть необходимость в неотложных мерах.
1. Нужно оперативно представить в НС законодательный пакет касательно изменения налоговой политики по сферам. Необходимо предусмотреть налоговые каникулы, отсрочку выплат и т.д. В противном случае мы потеряем сферы малого и среднего бизнеса. Причем навсегда.
2. Не удерживать искусственно курс драма по отношению к доллару, но при этом не допустив его резкого обесценивания. Обвал курса может породить панику похуже той, которую вызвал вирус, – нам это ни к чему.
Нужно проводить так называемую политику управляемо-плавающего курса. Было бы похвальным решение ЦБ по возможности прибегать к безналичным сделкам. Это уменьшило бы масштабы и скорость возможного распространения вируса.
3. Частные банки нужно не принуждать, а предложить им отсрочить на 2-3 месяца выполнение кредитных обязательств. То есть здесь нужно применение мягкой силы.
Пусть каждый банк сам решает свою политику. Принуждение опасно, так как здесь стоит также вопрос защиты интересов вкладчиков и того, чтобы не навредить банковскому сектору в целом. Если какой-то частный банк решит пойти навстречу заемщикам, то это позитивно скажется на его имидже и однозначно принесет ему впоследствии бонусы.
4. Вопрос продовольственной безопасности тоже заслуживает особого внимания. В этом плане распространение паники нужно пресекать пропагандистскими и, в случае необходимости, также другими методами.
5. В условиях сокращения пассажироперевозок и пассажиропотока нужно пойти на неотложные налоговые шаги, в частности, в сфере транспортного бизнеса.
Это неполный список тех экономических шагов, которые, хоть и с опозданием, нужно предпринять.
По части же системы здравоохранения всё понятно и так. С сожалением приходится констатировать, что мы не готовы к сценарию массового заражения, и нужно приложить все усилия в направлении превентивных шагов, иначе впоследствии будем вынуждены ввести военное положение.
Чего делать не нужно
Самое главное – это не проявлять халатности и разгильдяйства.
Власть обладает полномочиями и ответственна за безопасность граждан РА. Перекладывание вины на индивидов – свидетельство собственной некомпетентности.
Теперь по части извлечения в будущем выгоды из ситуации с вирусом.
В мировых финансовых системах сформировались глобальные концентрационные лагеря. Цель – в обеспечении сферхпрозрачных финансовых потоков. Несомненно, идея хорошая, но оказаться в новом поезде посткоронавирусного мира можно лишь накопив до этого капитал. И для этого не нужно разваливать банковскую систему РА, ликвидируя банковскую тайну.
В Армении нерезидентами сделаны вклады на более чем 2 млрд долларов. Суммы увеличились в особенности в последние 2 года. И причина здесь не в бренде бархатной революции, а в том, что в мире есть очень мало мест, куда можно сбежать «черному» и «белому» капиталу.
Кроме того, европейский Центробанк практически исчерпал весь свой инструментарий, начиная с применения отрицательной процентной ставки и заканчивая денежной эмиссией. Деньги идут туда, где есть возможность для развития и спокойного хранения. Представьте, что одним из таких мест является армянская банковская сфера, и сейчас власть делает всё, чтобы это ликвидировать.
Армения – одна из тех редких стран, в которой могут приютить заграничный капитал. Задачей Армении является поставить эти деньги на служение собственной экономике. Ведь мы так часто гордимся тем, что умнее других. Теперь нужно доказать, что мы действительно умны, а не ищем свое счастье, подобно герою сказки «Глупец», в других местах.
Поощряя внешний приток денег, можно:
а. снизить проценты по вкладам для нерезидентов,
б.сделать кредитные ресурсы более доступными.
Можно пойти и на другие шаги, но одного делать уж точно не следует.
Нельзя ликвидировать банковскую тайну. Как бы извне ни принуждали это делать, нужно найти достаточно ума и духа, чтобы не разрушать собственный дом своими же руками и чтобы воспользоваться глобальными развитиями в мире.
Коронавирус еще не добрался до Армении, но «вирус» ликвидации банковской тайны уже присутствовал. Осуществляемый против банковской системы этот шаг нельзя было предпринимать до появления вируса, и тем более нельзя сейчас.
Нельзя также предаваться соблазну конфискации имущества без решения суда. Если есть случаи разграбления или присвоения государственных средств, то их можно выявить посредством действующего законодательства, наказав виновных в судебном порядке. Однако нельзя превращать презумпцию виновности в политический инструмент всеобщего применения. Если машина раскулачивания будет запущена, она больше не остановится, нанеся мощный удар по нашей экономике.
Вместо того чтобы формировать благоприятную среду для притока в Армению убегающих из стран ЕАЭС и других государств денег и поставить эти деньги на служение нашим интересам, мы хотим сделать всё, чтобы случился отток изнутри нашей страны? А смысл? На чью мельницу мы хотим лить воду? К тому же в условиях нынешних проблем безопасности.
Наши армию и безопасность нужно укреплять прежде всего в тылу. А это – экономика.
Армении нужны дешевые и «длинные» деньги. Они есть. Остается не быть настолько глупыми, чтобы отпугнуть уже имеющиеся, и быть настолько умными, чтобы привлечь новые. Именно в этом и должны заключаться извлечение выгоды и переход в поствирусный период с дивидендами.
Инвестиции нам нужны как воздух и вода. Вирус должен исполнить роль катализатора, чтобы отказаться от популизма и перейти к рациональному управлению. Коронавирус стал своеобразным пробным камнем на этапе между прошлым и будущим. Есть время, когда нужно спрыгивать с поезда, и время, когда на него нужно садиться. Сейчас – время садиться.