Մի քանի անհայտով հավասարումը՝ կորոնավիրուս. ինչ է պետք անել
Կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված աշխարհը լրջագույն խնդիրների առաջ է կանգնած։ Ուշագրավն այն է, որ արևմտյան դեմոկրատիաներն են առավել խոցելի դարձել։
Ճակատագրի դառը հեգնանքն այն է, որ Ֆրենսիս Ֆուկույամայի նկարագրած պատմության ավարտի և վերջին մարդու թեզը բումերանգի էֆեկտով է աշխատում Արևմուտքի համար։
Եվրոպայի մայրամուտի առումով մենք հիմա ականատեսն ենք դառնում Օսվալդ Շպենգլերի նկարագրածի ամենադաժան դրսևորումներին՝ Արևմուտքը ֆիզիկական նահանջ է գրանցում (այս թեմայով առանձին վերլուծություն կներկայացնեմ)։
Իտալիան արդեն մտել է սև շրջանի մեջ ու վերջը չի երևում։ Ֆրանսիան ու Գերմանիան անում են ամեն ինչ, որպեսզի Իտալիայի չվերածվեն։ Բելգիան, Հոլանդիան և բարեկեցության մյուս էտալոնները ծանր վիճակի մեջ են։ Նույնը ԱՄՆ–ը։
Կորոնավիրուսը մի քանի անհայտով հավասարում է առաջարկել ամբողջ աշխարհին։ Այդ անհայտներն են.
1. Աշխարհի որևէ պետություն չի կարողանում ստույգ իմանալ վարակվածների թիվը։ Գործ ունենք ուշացած վիճակագրության հետ, ինչն օբյեկտիվ է։
Երբ կառավարությունը կարծում է, որ վարակը կարող է տարածվել, այն արդեն տարածված է լինում։ Երբ սկսում է հաշվել թվերը, դրանք արդեն հին են լինում։
2. Հայտնի չէ, թե երբ կանցնի այս ամենը։ Հայտնի չէ, թե որ երկրում երբ կլինի պիկի փուլը և հայտնի չէ, թե վիրուսի ինչպիսի մուտացիաներ կարող են լինել։ Առայժմ երկու տիպի մուտացիա է արձանագրվել։ Ինչ կլինի հետո, հայտնի չէ։
Ասում են, որ օրերը տաքանալուն պես վիրուսը կանցնի։ Հուսանք։
3. Առայժմ հայտնաբերված չէ հակավիրուսային միջոցը։ Կառավարությունների գործն այժմ պիկեր թույլ չտալն ու ժամանակ ձգելն է։ Ժամանակը ձգեն մինչև դեղը գտնելը։
Չորս երկիր են մտել մրցավազքի մեջ վիրուսի դեմ դեղամիջոցը գտնելու համար՝ Չինաստան, Ռուսաստան, ԱՄՆ և Գերմանիա։
Ռուսաստանը հայտարարեց, որ առաջ է անցել, բայց դա ավելի շուտ հայտարարություն էր՝ տեղեկատվական դաշտում առաջնորդությունը ստանձնելու նպատակով։
Մասնագետները պնդում են, որ կես տարուց մինչև մեկ տարի կպահանջվի հակաթույնը գտնելու համար։
Կորոնավիրուսի հարցում էլի անհայտներ կան, բայց այսքանի թվարկումն էլ հերիք է, որպեսզի հասկանալի դառնա, թե ինչպիսի անտեսանելի թշնամու հետ գործ ունենք։
Կան նաև հայտնի բաներ։
1. Հայտնի է, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, երբ արդեն տարածվածություն և օջախներ կան, լավագույն օրինակը ցույց են տվել Հարավային Կորեան և Չինաստանը։ Նրանց փորձը պետք է մենք անպայման վերցնենք։
Դրա համար անհրաժեշտ է երկու բան անել՝
ա) անցնել կոշտ կարանտինի՝ վիրուսի հնարավոր կրողների շրջանում (դա մինչև 5.000 մարդու կարող է վերաբերել),
բ) կիրառել լայնամասշտաբ թեստավորում (մինչև 15.000 հոգու հաշվարկով)։
Եթե այս քայլերը մեզ մոտ չարվեն, ապա ռիսկերի կառավարումը ձեռքներիցս կարող ենք բաց թողնել։ Ավելի լավ է երկու շաբաթ լարվենք, քան հետո ամիսներով տառապենք։ Ընդ որում՝ բոլոր առումներով։
2. Հայտնի է, որ տնտեսությունները տուժում են և տուժելու են։ Մեր թիվ մեկ խնդիրը պետք է լինի առաջին անհրաժեշտության ապրանքների անխափան մատակարարումն ապահովելն ու ֆինանսական համակարգի փլուզում թույլ չտալը։
Իշխանությունն անհապաղ պետք է հետևյալ գործողություններն իրականացնի՝
բ) հրաժարվի առանց մեղադրական դատավճռի գույքի բռնագանձումից (սա ոչ միայն տնտեսական ճիշտ մեսիջ կլինի, այլ նաև կբերի հասարակական լարված մթնոլորտի թուլացմանը)։
գ) կազմի վատագույն սցենարի դեպքում գործողությունների պլան՝ կտրոնային համակարգի ներդրումից մինչև մատակարարումների լոգիստիկ սխեմաներ (ես չեմ պնդում, թե դրան կհասնենք, ես ուզում եմ, որ մենք վատագույնին պատրաստվենք, որ «չէպէ»–ի դեպքում հախուռն գործողությունների չգնանք ու կոտրած տաշտակի առաջ չհայտնվենք)։
դ) հայտարարի, որ հատկապես փոքր ու միջին բիզնեսի համար հետագայում կոմպենսացնող քայլերի և օրենսդրական նախաձեռնությունների է գնալու, սակայն կոնկրետ թվերը կներկայացվեն հետճգնաժամային փուլում՝ համապատասխան հաշվարկներից հետո (հիմա թվեր խոստանալը խելամիտ և իրատեսական չէ)։
Ինչ վերաբերում է հասարական մթնոլորտին։
Մեզ հիմա հանրային համերաշխություն, այլ ոչ թե թշնամանքի ավելացում է պետք։ Հատկապես, որ չգիտենք, թե ինչքան է այս վիճակը տևելու։
Իշխանությունը պետք է գնա քաղաքական հետապնդումները դադարեցնելու ճանապարհով։ Դա նույնպես կնպաստի լարվածությունը հանելուն և վիրուսային չարիքի դեմ կոլեկտիվ իմունիտետ ձեռք բերելուն։
Կորոնավիրուսից հետո կյանք, իհա՛րկե, կա, բայց այդ կյանքը պետք է համապատասխան որակ ունենա։
ա) հրաժարվի բանկային գաղտնիքը վերացնող օրենսդրական նախաձեռնությունից,

Уравнение с несколькими неизвестными: короновирус – что нужно предпринять
В связи с распространением коронавируса мир стоит перед серьезнейшими проблемами. Примечательно то, что наиболее уязвимыми стали западные демократии.
Горькая ирония судьбы в том, что описанные Френсисом Фукуямой конец истории и тезис последнего человека откликаются Западу эффектом бумеранга.
В плане заката Европы мы сейчас становимся свидетелями самых жестоких проявлений описанного Освальдом Шпенглером: Запад фиксирует физическое отступление (на данную тему будет представлен отдельный анализ).
Италия уже вошла в черную полосу, конец которой не виден. Франция и Германия делают всё, чтобы не удостоиться участи Италии. Бельгия, Голландия и другие эталоны благосостояния оказались в тяжелом положении. То же самое и с США.
Короновирус предложил миру уравнение с несколькими неизвестными.
Этими неизвестными являются:
1. Ни одно государство мира не может точно определить количество заразившихся. Мы имеем дело с запоздалой статистикой, что само по себе объективно.
Когда правительство считает, что вирус может распространиться, он уже успевает распространиться. Когда начинает подсчитывать цифры, они уже оказываются устаревшими.
2. Неизвестно, когда всё это пройдет. Неизвестно, когда в той или иной стране будет пик заболевания, и неизвестно, каким мутациям может подвергнуться этот вирус. Пока что зафиксировано 2 типа мутаций. Что будет потом, опять неизвестно.
Говорят, что с потеплением вирус пройдет. Будем надеяться.
3. Пока не разработан антивирусный препарат. Задачей правительств сейчас должно быть недопущение пиков и игра на время. Нужно тянуть время до разработки препарата.
В гонке за разработкой противовирусного препарата участвуют 4 страны – Китай, Россия, США и Германия.
Россия заявила, что вышла вперед, но это скорее было заявлением с целью захвата лидерства на информационном поле.
Специалисты утверждают, что для разработки готового противоядия понадобится от полугода до одного года.
В вопросе коронавируса есть и другие неизвестные, но для понимания того, с каким невидимым врагом мы имеем дело, достаточно и перечисленных.
Есть также известные.
1. Известно, что в борьбе с коронавирусом, когда уже имеются распространенность и очаги, наилучший пример показали Южная Корея и Китай. Их опыт нам обязательно нужно перенять.
Для этого нужно сделать 2 вещи:
а) перейти к жесткому карантину в среде возможных носителей вируса (их количество может достигать 5.000),
б) провести широкомасштабное тестирование (в расчете на 15.000 человек),
Если эти шаги у нас не будут предприняты, то мы можем выпустить из рук управление рисками. Лучше напрячь свои силы в течение 2 недель, чем затем страдать на протяжении месяцев. Причем во всех отношениях.
2. Известно, что страдают и еще будут страдать экономики. Нашей главной задачей должно быть обеспечение бесперебойных поставок продуктов первой необходимости и недопущение развала финансовой системы.
Власти должны незамедлительно осуществить следующие шаги:
а) отказаться от законодательной инициативы по ликвидации банковской тайны,
б) отказаться от конфискации имущества без обвинительного вердикта суда (это будет не только правильным экономическим месседжем, но и приведет к ослаблению напряженной общественной атмосферы),
в) составить план действий на случай наихудшего сценария – от внедрения талонной системы до логистических схем поставок (не утверждаю, что мы окажемся в этом состоянии, но хочу, чтобы мы подготовились к худшему, чтобы в условиях ЧП не пошли на сумбурные шаги и не оказались у разбитого корыта),
г) заявить, что впоследствии пойдут на компенсирующие меры и законодательные инициативы в особенности для малого и среднего бизнеса, но конкретные цифры будут представлены в посткризисный период – после соответствующих расчетов (сейчас обещать те или иные цифры – неразумно и нереалистично).
Касаетельно общественной атмосферы.
Нам сейчас нужна общественная солидарность, а не усиление ненависти. В особенности когда не знаем, сколько это состояние продлится.
Власть должна пойти путем прекращения политических преследований. Это тоже поспособствует снижению напряженности и приобретению коллективного иммунитета против вирусного зла.
После коронавируса жизнь, конечно же, есть, но эта жизнь должна обладать соответствующим качеством.