Ազգային ժողովի աշխատավարձային ֆոնդն ավելանում է․ «Ժողովուրդ»
«Ազգային ժողովն առաջիկա տարիների ընթացքում ավելացնելու է ծախսերը։ Դա պարզ է դառնում 2021-2023 թվականների անելիքներն ու պահանջվող ֆինանսներն ուսումնասիրելիս։
Մասնավորապես, «Ժողովուրդ» օրաթերթն ուսումնասիրել է առաջիկա երեք տարիների համար նախատեսված աշխատավարձերի, պարգևատրումների, այլ ծառայությունների համար նախատեսված գումարները: Եվ այսպես, 2019 թվականին Ազգային ժողովի աշխատակազմի տարեկան աշխատավարձը կազմել է 3 մլրդ 414 մլն 632 հազար դրամ, 2020 թվականին այն կազմում է 3 մլրդ 53 մլն 557 հազար դրամ, իսկ, ահա, 2021, 2022 և 2023 թվականներին համապատասխանաբար կազմելու է 3 մլրդ 134 մլն 553 հազար, 3 մլրդ 155 մլն 20 հազար և 3 մլրդ 172 մլն 525 հազար դրամ:
Նկատենք, որ, այս տարվա համեմատ, հաջորդ երեք տարիների համար աշխատավարձային ֆոնդն ավելանում է, և, որպես հիմնավորում, ԱԺ-ն ներկայացրել է այն հանգամանքը, որ բնականոն աճել է պետական ծառայողների աշխատավարձը՝ պայմանավորված միջին աշխատավարձի ավելացմամբ: Սակայն միայն աշխատավարձը չէ, որ, 2020 թվականի համեմատ, հաջորդ երեք տարիներին ավելանալու է. խոսքը նաև պարգևատրումների, դրամական խրախուսումների մասին է:
Որպես օրինակ՝ նշենք, որ 2020 թվականին նախատեսված է իրականացնել 787 մլն պարգևատրումներ և դրամական խրախուսումներ, իսկ հաջորդ տարիներին դրա թիվն ավելանալու է՝ 2023 թվականին հասնելով 817 մլն դրամի: Այս տարվա համեմատ՝ գումարներ են ավելացել նաև գրասենյակային մաքրման, էներգետիկ ծառայությունների, անգամ թարգմանչական ծառայությունների կատարման համար»,-գրում է թերթը:

Национальное собрание увеличивает фонд зарплаты – «Жоховурд»
Газета «Жоховурд» пишет, что Национальное собрание в течение следующих лет увеличит расходы. Это очевидно при изучении действий на 2021-2023гг. и требуемых финансовых средств.
В частности, издание изучило суммы, которые предусмотрены на зарплаты, премии, другие услуги в течение дальнейших трех лет. Итак, в 2019 году зарплата аппарата парламента за год составила 3 млрд. 414 млн. 632 тысяч драмов, в 2020 году составляет 3 млрд. 53 млн. 557 тысячдрамов, а вот в 2021, 2022 и 2023 годах соответственно составит 3 млрд. 134 млн. 553 тысяч, 3 млрд. 155 млн. 20 тысяч и 3 млрд. 172 млн. 525 тысячдрамов.
«Отметим, что, по сравнению с этим годом, фонд зарплаты в течение дальнейших трех лет увеличивается. В качестве обоснования Национальное собрание представляет то обстоятельство, что зарплата государственных служащих естественно возрастет из-за увеличения средней заработной платы.
Однако, по сравнению с 2020 годом, в течение следующих трех лет увеличится не только зарплата: речь касается также премий, денежных поощрений. В качестве примера отметим, что в 2020 году предусмотрено выплатить премии и денежные поощрения на 787 млн., а в следующие три года эта цифра увеличивается, достигнув в 2023 году 817 млн. драмов.
По сравнению с текущим годом, увеличились также предусмотренные средства на офисную уборку, энергетические службы и даже переводческие услуги», – отмечает газета.
В частности, издание изучило суммы, которые предусмотрены на зарплаты, премии, другие услуги в течение дальнейших трех лет. Итак, в 2019 году зарплата аппарата парламента за год составила 3 млрд. 414 млн. 632 тысяч драмов, в 2020 году составляет 3 млрд. 53 млн. 557 тысяч драмов, а вот в 2021, 2022 и 2023 годах соответственно составит 3 млрд. 134 млн. 553 тысяч, 3 млрд. 155 млн. 20 тысяч и 3 млрд. 172 млн. 525 тысяч драмов.