Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ կողմերը քննարկել են Հայաստանին բնական գազի մատակարարման հետ կապված հարցեր: Տեղեկատվություն են փոխանակել Covid-19 համաճարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող քայլերի մասին: Նշվել է, որ երկու երկրներում էլ իրավիճակն այդ առումով լիովին վերահսկելի է:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնմել ռուսական կողմին Հայաստանից Ռուսաստան բեռնափոխադրումների անխափան իրականացումն ապահովելու ուղղությամբ ձեռնարկած քայլերի և Ռոսպոտրեբնաձորի հետ արդյունավետ համագործակցության համար:
Կողմերը պաշտպանել են տեսակոնֆերանսի միջոցով Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի արտահերթ նիստ հրավիրելու գաղափարը: Զրուցակիցները կարևորել են ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ ԵԱՏՄ շրջանակում մշտական շփումների իրականացումը:

Никол Пашинян и Владимир Путин провели телефонную беседу
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщает Управление по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
Стороны обсудили вопросы, связанные с поставками природного газа в Армению. Стороны обменялись информацией о шагах, предпринимаемых в рамках борьбы с эпидемией Covid-19. Было отмечено, что в обеих странах ситуация вполне контролируема.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил российскую сторону за шаги по обеспечению бесперебойной перевозки грузов из Армении в Россию и эффективное сотрудничество с Роспотребнадзором.
Стороны поддержали идею созыва внеочередного заседания Высшего Евразийского совета посредством видеоконференции. Собеседники отметили необходимость постоянных контактов как в двустороннем формате, так и в рамках ЕАЭС.