2020 թ. բյուջեում կկատարվեն փոփոխություններ՝ տնտեսական զարգացումների բացասական սպասումները զսպելու նպատակով պարտք վերցնելու համար. Ջանջուղազյան
2019 թվականի համար Կառավարության ծրագրով նախատեսված ժամանակացույցով նախանշված ծրագրերը՝ բոլոր ուղղություններով, կատարվել են, և կատարման արդյունքները կարող ենք համարել մոտ 90 տոկոսանոց:
Այսօր Ազգային ժողովում Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացնելով Կառավարության ծրագրի շրջանակներում հանրային ֆինանսների կառավարման հաշվետվությունը, ասաց Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Խոսելով կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած տնտեսական նոր իրավիճակով պայմանավորված՝ հարկաբյուջետային քաղաքականության մեջ նոր փոփոխությունների մասին՝ Ջանջուղազյանն ասաց, որ սովորաբար այդ քաղաքականությունը միտված է եղել պարտքի կայունացմանը, սակայն ի հայտ եկած նոր կանոնները, որոնք տնտեսության համար ենթադրում են բացասական ռիսկեր, հիմք են տալիս պնդելու, որ հարկաբյուջետային քաղաքականությունը դառնալու է այն միակ գործիքը, որը պետք է մեղմի այդ բացասական ռիսկերը:
Ֆինանսների նախարարն անդրադարձավ նաև 2020 թվականի բյուջեի մասին օրենքում փոփոխությունների անհրաժեշտությանը և նշեց, որ անցյալ տարի, երբ բյուջեի մասին նախագիծը ներկայացվեց Ազգային ժողովին, հնարավոր չէր նախանշել այն զարգացումները, որոնք կան հիմա, ուստի հիմա պետք է փոփոխություն անել բյուջեում, փոխել, ինչպես պետական բյուջեի համար արդեն սահմանված դեֆիցիտի ներկայացված պահանջը, այնպես էլ՝ արտաքին պարտքի համար սահմանված մոտեցումները:
«Մենք մեր օրակարգում պահում ենք հարկաբյուջետային կանոնները, բայց դրա ներքո իրագործում ենք այն փոփոխությունները, որոնք հնարավորություն կտան պարտք ներգրավել և այդ պարտքն օգտագործել զսպելու համար տնտեսական զարգացումների բացասական սպասումները»,- ընդգծեց նախարարը:

Для сдерживания ожидаемых негативных экономических последствий может возникнуть необходимость в привлечении нового госдолга – Минфин
Правительство Армении намерено внести изменения в госбюджет текущего года. Об этом заявил на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
По словам министра, сейчас они находятся на этапе обсуждений, и именно этим обусловлено то, что правительство еще не представило Национальному собранию законодательную инициативу о внесении поправок в закон «О бюджете».
Джанжугазян, в частности, отметил, что в сентябре 2019 года, когда проект бюджета на текущий год был представлен на рассмотрение НС, невозможно было предсказать развитие событий в мире и стране, которые имеют место быть на сегодняшний день.
Глава Минфина заметил, что необходимо будет представить как спрос на дефицит, так и новый подход в отношении госдолга. Он не исключил, что может возникнуть необходимость в привлечении нового госдолга, что, по мнению министра, позволит сдерживать ожидаемые негативные экономические последствия.
Как заметил Атом Джанджугазян, если до сих пор фискальная политика правительства Армении была направлена на стабилизацию долга, то теперь, когда имеется риск негативных последствий, она должна использоваться как инструмент для их последующей нейтрализации.