Նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման նպատակով ՀՀ է ժամանել ՌԴ զինված ուժերի մասնագետների թիմը (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի երկկողմ փոխհամագործակցության շրջանակներում, ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարներ Դավիթ Տոնոյանի և Սերգեյ Շոյգուի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման և հակահամաճարակային միջոցառումների կազմակերպման աջակցման, ինչպես նաև փորձն ու պրակտիկ գիտելիքները փոխանցելու նպատակով հենց նոր Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել ՌԴ զինված ուժերի մասնագետների թիմը:
Այն համալրված է COVID-19 վարակի հետազոտություններ կատարելու հնարավորությամբ շարժական լաբորատորիայով և նմուշառման համակարգով։ Պաշտպանության նախարարության տրամադրության տակ այդ համակարգերը հնարավորություն կընձեռեն իրականացնել ՀՀ զինված ուժերի և ՀՀ-ում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի անձնակազմի հետազոտությունները:
Թիրախային խմբերում իրականացվող հետազոտությունները մեծապես կնպաստեն կանխարգելիչ միջոցառումների կազմակերպմանն ու զգալիորեն կբարձրացնեն հակահամաճարակային միջոցառումների արդյունավետությունը:

Россия отправила в Армению специалистов и лабораторию для тестирования на коронавирус (видео)
Грузовой самолет из России с гуманитарной помощью для борьбы с коронавирусом доставил в Армению лабораторию для проведения тестов на коронавирус Covid-19.
Первый из двух бортов также доставил системы дезинфекции и российских военных специалистов.
Пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян сообщила, что спецтехника и специалисты прибыли в Армению в рамках договоренности между министрами обороны России и Армении – Сергеем Шойгу и Давидом Тонояном.
Предполагается, что взаимодействие армянских и российских специалистов позволит повысить эффективность борьбы с распространением коронавируса, в том числе среди армянских военнослужащих и личного состава российской 102-й военной базы в Гюмри.