ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց բռնության հրապարակային կոչերը քրեականացնող նախագիծը
Ապրիլի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունեց Քրեական օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում օրենսդրական փոփոխությունները՝ 14 դեմ, 97 կողմ ձայներով:
Ըստ օրենսդրական փաթեթի, գենդերային, ռասայական, էթնիկական կամ սոցիալական, գենետիկական բնութագրերի, լեզվի, կրոնի, աշխարհայացքի, քաղաքական կամ այլ հայացքների, ազգային փոքրամասնությանը պատկանելիության, սեփականության կարգավիճակի, ծննդյան, հաշմանդամության, տարիքի, սոցիալական կամ անձնական այլ բնութագրերի հիմքով անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ բռնություն գործադրելու վերաբերյալ հանրային կոչերը կհետապնդվեն քրեական կարգով:
Բացի այդ, նման պահվածքի հրապարակային արդարացումը նույնպես հետեւանքներ կունենա: Այս դեպքում քաղաքացին կամ այն անձինք, ովքեր հրապարակայնորեն բռնության կոչերով են հանդես եկել, պատժի կենթարկվեն տուգանքով` 50 կամ 100 հազար դրամի չափով, կամ կալանքի տեսքով՝ մինչեւ երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկման` մինչեւ մեկ տարի ժամկետով: Սակայն մշակութային եւ գիտական նշանակության աշխատանքներում կան արտահայտություններ եւ մտքեր, որոնք բռնության կոչեր են հիշեցնում եւ կառավարության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնության տարրեր են պարունակում, ինչպես նաեւ գիտական եւ գեղարվեստական գրականության տարածումը, որում այդպիսի կոչեր կան, հետապնդման չեն ենթարկվի պետության կողմից:

Парламент Армении принял закон о криминализации пропаганды ненависти
Национальное собрание Армении 15 апреля во втором и окончательном чтении приняло законодательные поправки в Уголовный кодекс и смежные законы. В ходе голосования 97 парламентариев поддержали данную законодательную инициативу, 14 выступили «против».
Согласно законодательному пакету, публичные призывы о применении насилия в отношении лица или группы лиц по половому, расовому признакам, а также цвету кожи, этническому или социальному происхождению, генетическим характеристикам, языку, религии, мировоззрению, политическим или другим взглядам, принадлежности к тому или иному национальному меньшинству, имущественному положению, рождению, инвалидности, возрасту либо другой социальной или личной характеристике, будут преследоваться в уголовном порядке.
Кроме того, публичное оправдание подобного поведения также будет иметь последствия. В данном случае гражданин или лица, публично выступившие с призывами к насилию, будут подвергнуты наказанию в форме штрафа в 50 или 100 тысяч драмов, либо аресту на срок до 2 месяцев, либо лишения свободы на срок до 1 года. Однако в работах культурного, научного значения, в случае наличия выражений и мыслей, напоминающих призывы к насилию и подпадающих под признаки представленной Правительством законодательной инициативы, а также распространение научной и художественной литературы, в которых присутствуют подобные призывы, не будут подвергаться преследованию со стороны государства.