Նիկոլ Փաշինյանը երկու օր է՝ խոսում է լրատվամիջոցների մասին։ Սա այն դեպքն է, երբ կիսաճշմարտությունը ստից էլ վատ է։ Սա այն դեպքն է, երբ գողն ամենաբարձրն է գոռում «Բռնե՛ք գողին»։ Եվ վերջապես սա այն դեպքն է, երբ տեղին է օգտագործել նիկոլականների սիրած «Բա խի՞ Սերժի վախտ չէիր խոսում» հարցը։
Երբ Փաշինյանն ասում է, որ նախկին իշխանությունների օրոք լրատվամիջոցների 99 տոկոսը և լրագրողների 70 տոկոսը ֆինանսավորվել են նախկին իշխանությունների կողմից, դա կիսաճշմարտություն է։ Նա տվյալ դեպքում ընտրել է «լավագույն պաշտպանությունը հարձակումն է» մարտավարությունը։
Ես տոկոս չեմ հաշվել, բայց կարող եմ հաստատել, որ նախորդ իշխանությունների օրոք կային լրատվամիջոցներ, որոնք արտաքուստ ընդդիմադիր էին ձևանում, բայց խաղում էին նախորդ իշխանությունների կողմից և կռիվ տալիս նույն այդ նախորդ իշխանությունների իրական ու գաղափարական ընդդիմախոսների դեմ։
«7 օր» լրատվավերլուծական կայքը՝ «7or.am»-ը, որի խմբագիրն եմ ես, իր ստեղծման օրվանից՝ 2009թ․-ից եղել է նախորդ իշխանությանը քննադատող թիվ մեկ լրատվամիջոցը։ Այո՛, թիվ մեկը, այլ ոչ թե լրատվամիջոցներից մեկը։ Նախորդ իշխանության դուդուկի տակ չպարող էլի լրատվամիջոցներ կային, բնականաբար, բայց «7 օրը» եղել է նախորդների վարած ներքին ու արտաքին քաղաքականության քննադատության դրոշաշակիրը, և դա բոլորին է հայտնի։
Նախորդ իշխանություններն իրենց գործիքներով մեր դեմ քայլեր են արել, ինչը հասկանալի է։ Մենք դրանից չենք նեղվել․ քաղաքական ու գաղափարական կռիվ էր։ Ուշագրավն այն է, որ «Հայկական ժամանակ» թերթը և թերթի կայքը՝ «armtimes.com»-ը, այն լրատվամիջոցներից էին, որոնք հակառակ ճամբարից կռիվ էին տալիս մեր դեմ՝ օգտագործվելով որպես նախորդ իշխանության գործիք (այդպիսի մեկ այլ գործիք էր նաև այն լրատվամիջոցը, որի ղեկավարը հիմա թունդ հեղափոխական է ձևանում, Նաիրի Հունանյանի համար փաստաբանություն անում ու «անկախ» պատգամավոր խաղում)։
Այսինքն՝ Փաշինյանը ճիշտ է ասում, որ նախորդ իշխանություններին ծառայող «ընդդիմադիր» լրատվամիջոցներ կային, բայց դա նախևառաջ իրե՛ն է վերաբերում։ Ու որպեսզի բամբասանքային չլինի այս խոսակցությունը, բերեմ ընդամենը երկու հիմնավորում։
«Հայկական ժամանակ» թերթը միակն էր նախորդ իշխանությունների օրոք, որ աշխատել է առանց վերադարձի մեխանիզմի։ Այսինքն՝ Փաշինյանը երաշխավորված գումար ուներ՝ անկախ այն հանգամանքից, թե արդյոք թերթը կրպակներում կվաճառվի՞, թե՞ ոչ։
Երկրորդը՝ նախորդ իշխանությունների օրոք Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող թերթի կայքը ողողված էր գովազդով։ Եթե նախորդ իշխանությունները թույլ չտային, ապա գովազդը, այսինքն՝ փողը, չէր հայտնվի «Հայկական ժամանակում»։
Սրանք ընդամենը երևացող մասերն են այն ֆինանսավորման, որոնք առնվազն իշխանության չխոչընդոտման պայմաններում են իրականացվել Փաշինյանի համար։ Բացի այդ՝ Նիկոլ Փաշինյանը նախորդ իշխանությունների օրոք նաև բոնուսներ էր ստացել՝ 2 անգամ անընդմեջ դառնալով ԱԺ պատգամավոր։ Երկու անգամ էլ այլոց գնացքի վագոնում հայտնվելով։ Մի անգամ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած ՀԱԿ-ի, մյուս անգամ՝ Էդմոն Մարուքյանի գլխավորած «Ելք» դաշինքի։
Երբ մի պահ Տեր-Պետրոսյանը դուրս եկավ Սերժ Սարգսյանի հետ երկխոսության ռեժիմից ու 2011-ին անցավ Գագիկ Ծառուկյանի կողմը, նախորդ իշխանությունները սկսեցին քանդել ՀԱԿ-ը՝ պոկելով ում հնարավոր է։ Դա արվում էր ԲՀԿ-ին անուղղակիորեն թուլացնելու համար։ Պոկվողների մեջ էր նաև Նիկոլ Փաշինյանը, ով մահացու մեղք էր համարում Ծառուկյանի հետ համագործակցությունը («թավշյա» հեղափոխության ընթացքում ու դրանից հետո Փաշինյանը բազմիցս է համագործակցել Ծառուկյանի հետ, նույնիսկ հուշագիր է ստորագրել հետը, բայց արդեն դա մահացու մեղք չի համարել)։ Փաշինյանը մահացու մեղք էր համարում Ծառուկյանին բարև տալը, որպեսզի թունդ սկզբունքային ներկայանա և քողածածկի իր հաճախորդությունը։
Հենց որ Ծառուկյանը 2015-ին դուրս մնաց քաղաքական դաշտից, Փաշինյանն արդեն պետք չէր նախորդ իշխանություններին, քանզի նրանք արդեն այլ ծրագրեր ունեին։ Փաշինյանը զգաց, որ «քցվելու» է, սկսեց բարձրաձայն հայհոյել Էդմոն Մարուքյանին՝ ասելով, որ նա իշխանությունների պրոյեկտն է և հաճախորդ։ Մարուքյանն էլ Փաշինյանին էր համարում հաճախորդ, և դա այն դեպքն էր, երբ երկու կողմն էլ ճիշտ էին։
Փաշինյանը պայթեցնում էր Մարուքյանի նախագիծը՝ ցույց տալով, որ իր տեղն է ուզում ունենալ հաճախորդաց նոր գնացքում։ Նրա ձայնը կտրելու համար «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը նախորդ իշխանությունները վերցրեցին «Ելք» դաշինքի մեջ և Փաշինյանին կրկին պատգամավոր դարձրեցին։ Այլ հարց է, որ նա 2018-ի ապրիլին դուրս եկավ վերահսկողությունից, բայց դա ուրիշ խոսակցության թեմա է, որը հարմար առիթի դեպքում կներկայացնեմ։
Ամփոփելով նշեմ, որ ով ով, բայց Նիկոլ Փաշինյանն իրավունք չունի խոսել ծախու և կեղծ ընդդիմադիր լրատվամիջոցների թեմայով։ Դա նույնն է, որ պոռնիկը խոսի բարոյականությունից, մարդասպանը՝ մարդու իրավունքից, հեղափոխականների սրտի սեփականատեր Սամվել Ալեքսանյանը՝ ապրանքների մենաշնորհային ներկրման անթույլատրելիությունից, Գագիկ Ջհանգիրյանը՝ օրինական ընտրություններից։
Հա, ի դեպ, ընտրակեղծիքների մասին։ Նիկոլ Փաշինյանը տարիներ շարունակ խոսում էր ընտրակեղծիքներից։ Նա նույնիսկ «զիբիլիքս» շոուն էր բեմադրել՝ կաշառվողների ցուցակը գլխավերևում թափահարելով։
Բոլորս էլ միշտ ունեցել ենք ողջամիտ կասկածներ, որ ընտրությունները կեղծվել են։ Ընդորում՝ Նիկոլ Փաշինյանի գաղափարաքաղաքական հայրեր Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու Վանո Սիրադեղյանի կառավարման տարիներից սկսած։
Հետաքրքրական է, որ իշխանությունը վերցնելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը «մոռացել» է ընտրակեղծիքների թեմայի մասին։ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին սրտաճմլիկ ելույթներ ունեցող և անընդհատ նախկին գործեր փորփրող «ժողովրդի» վարչապետը չի անդրադառնում ընտրակեղծիքի թեմային, չեն բացահայտվում ընտրակեղծարարները։ Եվ դա այն դեպքում երբ ամեն ինչ իր ձեռքում է՝ դատախազությունից մինչև ԱԱԾ, ոստիկանությունից մինչև ՀՔԾ։ Դա երկու բան է նշանակում։ Կա՛մ նախկինում ստում էր, երբ գոռում էր ուռճացված ընտրացուցակների, ընտրակաշառքի և այլնի մասին, կա՛մ այդ ամենը կար, պարզապես հիմա ինքն է սեփականաշնորհել ընտրակեղծարար համակարգն ու պահում է որպես սեփականաշնորհված իշխանության վերարտադրության գործիք։ Երրորդ տարբերակ չկա։
Բա խի՞ Սերժի վախտ չէիր խոսում
Սրանք ընդամենը երևացող մասերն են այն ֆինանսավորման, որոնք առնվազն իշխանության չխոչընդոտման պայմաններում են իրականացվել Փաշինյանի համար։
Բացի այդ՝ Նիկոլ Փաշինյանը նախորդ իշխանությունների օրոք նաև բոնուսներ էր ստացել՝ 2 անգամ անընդմեջ դառնալով ԱԺ պատգամավոր։ Երկու անգամ էլ այլոց գնացքի վագոնում հայտնվելով։ Մի անգամ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած ՀԱԿ-ի, մյուս անգամ՝ Էդմոն Մարուքյանի գլխավորած «Ելք» դաշինքի։

Никол Пашинян уже 3 дня, как говорит о СМИ. Это тот случай, когда полуправда хуже лжи. Это тот случай, когда вор громче всех кричит: «Держите вора!» Наконец, это тот случай, когда уместно задать излюбленный николовцами вопрос «А почему при Серже не говорил?»
Когда Пашинян говорит, что при предыдущих властях 99 процентов СМИ и 70 процентов журналистов финансировались этими самыми властями, то это – полуправда. В данном случае он избрал тактику «лучшая защита – нападение».
Я не высчитывала процентов, но могу подтвердить, что при предыдущих властях были СМИ, которые внешне позиционировали оппозиционными, но играли на стороне власти и боролись с ее реальными и идейными оппонентами.
Информационно-аналитический сайт «7or.am», редактором которого я являюсь, с момента своего основания (с 2009 года) был главным критикующим предыдущие власти СМИ. Именно, главным, а не одним из СМИ. Естественно, были также другие не плясавшие под дудку предыдущей власти СМИ, но «7or» был знаменосцем критики внутренней и внешней политики, проводимой предыдущими, и это известно всем.
Посредством своих инструментов предыдущие власти предпринимали против нас шаги, что было понятным. Мы на это не обижались – шла политическая и идейная борьба. Примечательно то, что газета «Айкакан жаманак» и ее сайт «armtimes.com» были одними из тех СМИ, которые боролись с нами из противоположного лагеря, используясь предыдущими в качестве инструмента (одним из подобных инструментов было также то СМИ, чей руководитель сейчас изображает из себя ярого революционера, занимается адвокатством для Наири Унаняна и играет в «независимого» депутата).
То есть Пашинян прав, когда говорит, что были служившие предыдущей власти «оппозиционные» СМИ, но это касается прежде всего его самого. И дабы этот разговор не был на уровне сплетен, приведу всего два обоснования.
«Айкакан жаманак» была единственной при предыдущих властях газетой, которая работала без механизма возврата. То есть у Пашиняна была гарантированная сумма, вне зависимости от того, будет газета реализована в киосках или нет.
Кроме того, сайт принадлежащей семье Пашинянов газеты был при прежних властях наводнен рекламой. Если бы власти не захотели, то реклама (то есть деньги) в «Айкакан жаманак» не появилась бы.
Это всего лишь видимая часть того финансирования, которое осуществлялось как минимум при лояльности прежней власти. Кроме того, Никол Пашинян получил при тогдашней власти бонусы в виде становления депутатом НС 2 раза подряд. И оба раза он оказывался в вагоне чужого поезда. Сначала – возглавляемого Левоном Тер-Петросяном АНК, а затем – альянса «Выход» во главе с Эдмоном Марукяном.
Когда в один момент Тер-Петросян вышел из режима диалога с Сержем Саргсяном и перешел в 2011-ом на сторону Гагика Царукяна, предыдущие власти начали разваливать АНК, откалывая от него всех, кого могли. Делалось это для опосредованного ослабления ППА. Среди отколовшихся был также Никол Пашинян, который считал сотрудничество с Царукяном смертным грехом (в ходе «бархатной» революции и после нее Пашинян неоднократно сотрудничал с Царукяном, и даже подписал с ним меморандум, но уже не считая это смертным грехом). Пашинян считал неприемлемым даже здороваться с Царукяном, чтобы казаться ярым оппозиционером и скрыть свое клиентство.
Как только Царукян был вытеснен в 2015-ом с политического поля, Пашинян оказался больше не нужен предыдущим властям, поскольку они уже реализовывали совсем другие программы. Пашинян почувствовал, что будет «кинут», начал во всеуслышание охаивать Эдмона Марукяна, заявляя, что он – проект и клиент власти. Марукян тоже называл Пашиняна клиентомвласти, и это в условиях, когда правы были оба.
Пашинян подрывал проект Марукяна, демонстрируя, что хочет получить свое место в новом клиентском поезде. Чтобы заткнуть ему рот, предыдущие власти взяли «Гражданский договор» в альянс «Выход» и снова сделали Пашиняна депутатом. Другой вопрос, что в апреле 2018-го он вышел из-под контроля, но это уже тема для отдельного разговора, к которому обратимся при удобном поводе.
Подытоживая, отмечу: кто-кто, но Никол Пашинян не имеет права говорить на тему продажных и псевдооппозиционных СМИ. Это то же самое, если проститутка будет говорить о нравственности, убийца – о правах человека, собственник сердца революционеров Самвел Алексанян – о недопустимости монопольного импорта товаров, а Гагик Джангирян – о законности выборов.
Кстати, о фальсификации выборов. Никол Пашинян на протяжении лет говорил о избирательных фальсификациях. Он даже организовал шоу «зибиликс», размахивая над головой списком подкупаемых.
У всех нас всегда были разумные подозрения, что выборы были сфальсифицированы. Причем начиная с периода правления идейных отцов Никола Пашиняна в лице Левона Тер-Петросяна и Вано Сирадегяна.
Примечательно, что после прихода к власти Никол Пашинян «забыл» о теме фальсификаций. Держащий душещипательные речи на тему коррупции и постоянно роющийся в делах предыдущих «народный» премьер не обращается к теме избирательных фальсификаций, а фальсификаторы никак не выявляются. И это в условиях, когда всё в его руках – от прокуратуры до СНБ, от полиции до ССС. Это означает две вещи. Или он в прошломврал, когда кричал о раздутых списках избирателей, избирательных подкупах и другом, или всё это было, но сейчас он сам приватизировал систему избирательных фальсификаций и держит ее как инструмент воспроизводства приватизированной власти. Третьего не дано.
А почему при Серже не говорил?
Как только Царукян был вытеснен в 2015-ом с политического поля, Пашинян оказался больше не нужен предыдущим властям, поскольку они уже реализовывали совсем другие программы. Пашинян почувствовал, что будет «кинут», начал во всеуслышание охаивать Эдмона Марукяна, заявляя, что он – проект и клиент власти. Марукян тоже называл Пашиняна клиентом власти, и это в условиях, когда правы были оба.
Примечательно, что после прихода к власти Никол Пашинян «забыл» о теме фальсификаций. Держащий душещипательные речи на тему коррупции и постоянно роющийся в делах предыдущих «народный» премьер не обращается к теме избирательных фальсификаций, а фальсификаторы никак не выявляются. И это в условиях, когда всё в его руках – от прокуратуры до СНБ, от полиции до ССС. Это означает две вещи. Или он в прошлом врал, когда кричал о раздутых списках избирателей, избирательных подкупах и другом, или всё это было, но сейчас он сам приватизировал систему избирательных фальсификаций и держит ее как инструмент воспроизводства приватизированной власти. Третьего не дано.