Մինչ ադիբուդիական կրքեր են բորբոքվում, Հայաստանը կարող է վերածվել կովկասյան Իտալիայի
Եթե կորոնավիրուսով վարակվածների՝ վերջին օրերի տեմպը պահպանվի, ապա 2 շաբաթից Հայաստանում մենք կհատենք 4.000–ի սահմանագիծը։
Իշխանությունն ամեն ինչ թարս է անում։ Որոշումներն ուշացած են, անպատասխանատու և ոչ կոմպետենտ։
Երբ պետք էր կանխարգելիչ միջոցառումներ անել, ոչինչ չարեցին։
Երբ պետք էր արտակարգ դրություն հայտարարել, «այո»–ի քարոզով էին զբաղված՝ մարդկանց մեծ խմբերով հավաքելով ու վարակի տարածմանը նպաստելով։
Երբ պետք էր արտակարգ դրության պայմաններում արտակարգ միջոցառումներ իրականացնել (վարակի օջախների բացահայտում և ռիսկերի կառավարում, թեստավորման մեծ քանակի ապահովում, հոսպիտալացման պայմանների ստեղծում, թոքերի արհեստական օդափոխիչ սարքերի ձեռքբերում, ախտահանման աշխատանքների կազմակերպում, տնտեսության «բացման» նախապատրաստական աշխատանքների իրականացում, քարոզչություն և այլն), զբաղված էին լրիվ այլ խնդիրներով։ Արտակարգ դրության ռեժիմը կրեց ձևական բնույթ։ Հա՛մ վարակի դեմ պայքարը ձախողվեց, հա՛մ տնտեսությունը հսկայական հարված ստացավ։
Հիմա ուզում են երկուշաբթի օրվանից գործնականում հրաժարվել սահմանափակումներից, քանզի սոցիալ–տնտեսական ճնշումների տակ են մնացել։
Եթե սկզբում ասում էին, թե բա կորոնավիրուսն ում շունն է ու արտակարգ դրություն չէին հայտարարում, ապա հիմա էլ ասում են՝ վարակվածներն ում շունն են, որ իրենց պատճառով անհանգստանանք։ Մինչդեռ անցած 1,5 ամիսը պետք է օգտագործվեր տնտեսական կյանքի աշխուժացումը նախապատրաստելու համար։
«Գնացեք ձեր գլուխը ինքներդ պահեք կամ էլ թող ձեր ունևոր հարևանները, բարեկամները ձեր խնդիրները հոգան»․ սա՛ է վարչապետի որդեգրած քաղաքականության կարգախոսը կորոնավիրուսային պայմաններում։
Այն, որ պետք է տնտեսության ճյուղերն աշխատեն, հասկանալի է, բայց դրան զուգահեռ պետք է ամեն ինչ անել, որ մարդկանց կյանքի ու առողջության առումներով նվազագույն կորուստներ ունենանք։ Զրո աշխատանք կա այս ուղղությամբ։ Իշխանությունը զբաղված է բացառապես քաղաքական բանսարկություններով ու քրեաքաղաքական սերիալներ ապահովելով։
ՀՀ իշխանությունը ձեռքերը լվանում է և քաղաքացուն թողնում կորոնավիրուսի դեմ մեն մենակ։ Իսկ դա նույնն է, որ հնարավոր պատերազմի դեպքում մարդկանց հանես բաց դաշտ, չկիրառես հակաօդային պաշտպանության համակարգերը և հայտարարես, թե ով ինչպես կարող է, թող պաշտպանվի։
Ու մինչ քաղաքական դաշտում ադիբուդիական կրքեր են բորբոքվում, Հայաստանը կարող է վերածվել կովկասյան Իտալիայի՝ այդտեղից բխող բոլոր տխուր հետևանքներով։ Սրա՛ մասին է պետք մտածել։ Թե չէ կոռուպցիոն սկանդալներով ու քաղաքական հետապնդումներով այլևս ոչ մեկի չես զարմացնի։

Пока разворачиваются попкорнские страсти, Армения может превратиться в кавказскую Италию
Если нынешний темп прироста количества заразившихся коронавирусом сохранится, то через 2 недели в Армении будет более 4000 инфицированных.
Власти делают всё наоборот. Их решения запоздалые, безответственные и некомпетентные.
Когда нужно было предпринять профилактические меры, ничего сделано не было.
Когда нужно было объявить чрезвычайное положение, они были заняты агитацией «да», собирали людей в большие группы и способствовали распространению вируса.
Когда нужно было пойти в условиях чрезвычайного положения на экстренные меры (раскрытие очагов вируса и управление рисками, обеспечение большого количества тестирований, создание условий для госпитализации, приобретение аппаратов ИВЛ, организация работ по дезинфекции, реализация мероприятий по подготовке к «открытию» экономики, пропаганда и т.д.), они были заняты совсем другими задачами. Режим чрезвычайного положения носил формальный характер. И борьба с вирусом провалилась, и экономика получила колоссальный удар.
Сейчас с понедельника хотят на деле отказаться от ограничений, так как оказались под социально-экономическим давлением.
Если сначала говорили, мол, чей он пес, этот коронавирус, и не объявляли чрезвычайного положения, то сейчас говорят, мол, «чьи они псы, эти заразившиеся», чтобы испытывать из-за них беспокойство. Между тем как прошедшие 1,5 месяца нужно было использовать для подготовки к активизации экономической жизни.
«Позаботьтесь о себе сами или пусть ваши проблемы решают ваши состоятельные соседи и родственники» – таков взятый премьером на вооружение лозунг в условиях коронавируса.
То, что отрасли экономики должны работать, понятно, но параллельно этому нужно сделать всё, чтобы понести в плане жизни и здоровья людей минимальные потери. Никакой работы в этом направлении не проводится. Власти заняты исключительно политическими интригами и обеспечением уголовно-политических сериалов.
Власти РА умывают руки и оставляют гражданина один на один с коронавирусом. А это то же самое, если в случае вероятной войны вывести людей в открытое поле, не задействовать систем противовоздушной обороны и заявить, мол, пусть каждый защищается так, как может.
И пока на политическом поле разворачиваются попкорнские страсти, Армения может превратиться в кавказскую Италию, со всеми вытекающими из этого последствиями. Именно об этом и нужно думать. А то коррупционными скандалами и политическими преследованиями никого больше не удивишь.