Վարակված շուրջ 20 զինծառող կա, 3-ի մոտ բարդացում կա․ վտանգավոր չեն․ Դավիթ Տոնոյան (տեսանյութ)
Բանակում ունենք և՛ վարակվածներ, և՛ մեկուսացվածներ: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 8-ին, «Եռաբլուրում» NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Նաև ունենք ռիսկային տարիքի անձնակազմ, որը գտնվում է տանը: Շատ մեծ նվազում է մեկուսացումների եւ ինքնամեկուսացումների: Կարծում եմ, եղանակի հետ կապված ավելի քիչ կլինի: Վտանգավոր ոչ մի բան չկա: Ժամկետային զինծառայողների մեջ էլ համարյա թե չունենք այդպիսի դեպք: Թոքաբորբի բարդացումներով էլ այնքան նվազ են դեպքերը, որ անգամ խոսելն է ամոթ»,-ասաց Տոնոյանը:
Հարցին, թե ընդհանուր զինված ուժերում որքան դեպք է գրանցվել, նախարարը պատասխանեց. «Հիմնականում դա երեւանամերձ, եւ նախկին օջախների զորամասերն են 10 տասնյակ է եւ ընդամենը երեք բարդացում ունենք, ոչ վտանգավոր, անգամ ոչ միջին ծանրության»:

Около 20 военнослужащих заражены коронавирусом – Давид Тоноян
В армии есть и зараженные коронавирусом, и изолированные. Об этом заявил в беседе с «News.am» 8 мая в пантеоне «Ераблур» министр обороны Давид Тоноян.
«Имеется также личный состав, находящийся в группе риска, который находится дома. Наблюдается резкое уменьшение изолированных и самоизолированных. Думаю, в связи с погодой будет еще меньше. Ничего опасного нет. Среди военнослужащих срочной службы практически нет такого случая. Число случаев с осложнениями пневмонии настолько мало, что об это говорить просто стыдно», – заявил Тоноян.
На вопрос, сколько случаев коронавируса в ВС в общем зарегистрировано, министр ответил: «В основном, это воинские части близ Еревана и бывшие очаги, около двух десятков, имеются всего три случая осложнения, не опасные, и даже не средней тяжести».