Ինչո՞վ կավարտվի պետության և իշխանության հակամարտությունը
Այսօր տոնական օր է։ Դա առիթ է, որպեսզի գնահատական տանք, այլ ոչ թե կենացներ հնչեցնենք։ Հատկապես երբ կենացների մեջ շատ հաճախ «ֆալշ» նոտաներ են լինում։
Հայաստանում իշխանության է եկել «Թավշյա հեղափոխությունն ավելի մեծ արժեք է, քան Արցախյան ազատամարտը» կարգախոսն ունեցող ուժը։ Երեկ էլ դա ապացուցվեց խորհրդարանի դահլիճում՝ այդ կարգախոսը հրապարակավ բարձրաձայնողի գործուն մասնակցությամբ։
Դա հակապետական ու հակահայկական կարգախոս է, ըստ որի՝ ՀՀ «հպարտ Պողոսին» համոզում են, որ իր թշնամին ոչ թե Ադրբեջանն է, այլ հեղափոխության առաջնորդի կողմից «սև», «հակահեղափոխական», «հիասթափված» պիտակավորումը ստացածները։ Համոզում են, որ Ադրբեջանը կիրթ է և կառուցողական, և որ մեր զինվորները զոհվել են հանուն ոչնչի։
Այդ կարգախոսի շրջանակներում բացառապես դրական գնահատականներ են տրվում Ալիևին և բացառապես բացասական մակդիրներ են փակցվում Արցախյան պատերազմն անցած ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։ Փորձ է արվում Արցախյան պատերազմը և մեր հաղթանակն ասոցացնել հանցագործության հետ։
«Թավշյա հեղափոխությունն ավելի մեծ արժեք է, քան Արցախյան ազատամարտը» կարգախոսը «Քանի դեռ Ղարաբաղի հարցը լուծված չէ, Սերգո ջանը լավ չի ապրելու» կարգախոսի փոխակերպված տարբերակն է։ Դա ապազգային նեոբոլշևիզմի դրսևորում է։
Առաջին ալիքի հեղափոխական բոլշևիկները հանուն իրենց իշխանության դավաճանեցին Ռուսաստանի ազգային շահերին՝ հանդես գալով «Վերածենք կայսերապաշտական պատերազմը քաղաքացիականի» կարգախոսով։ 1918–ին Բրեստ–Լիտովսկում իրենց դավաճանական քայլերը թաքցնելու համար բոլշևիկները «հպարտ Իվանին» առաջարկեցին արտաքին թշնամուն փոխարինել ներքինով։ Խոստացան կուլակաթափությունից հետո հողը գյուղացուն տալ, գործարանը՝ բանվորներին, իսկ խրճիթներին բերել խաղաղություն։ Արդյունքում՝ ունեզրկում, սով, անազատություն և միլիոնավոր սպանվածներ։
ՀՀ–ում 2018–ից հետո ձևավորված իշխանությունն ամբոխավարական է՝ նեոբոլշևիկյան «սոուսով»։ Դա նշանակում է, որ խոր հակասություն է առաջացել պետության և իշխանության միջև։ Քանզի ամբոխավարությունը պետությունը քանդող կոդ է։
Կդիմանա՞ն Հայաստանն ու Արցախն այս ներքին մարտահրավերներին։ Այս հարցի պատասխանը յուրաքանչյուրիցս է կախված։ Սա ազգայինից ու քաղաքականից բացի նաև տեսակի ու մտածողության կռիվ է։

Чем завершится конфликт государства и власти?
Сегодня – праздничный день. Это повод, чтобы дать оценку, а не озвучивать тосты. В особенности когда в тостах очень часто звучат фальшивые ноты.
В Армении к власти пришла сила, лозунгом которой является «Бархатная революция – большая ценность, чем Арцахская освободительная война». Накануне это было доказано в зале заседаний парламента – с действенным участием публично озвучившего этот лозунг человека.
Это антигосударственный и антиармянский лозунг, согласно которому «гордого Погоса» РА убеждают, что его враг не Азербайджан, а провозглашенные лидером революции «черными», «контрреволюционерами» и «разочаровавшимися» субъекты. Убеждают, что Азербайджан – образованный и конструктивный, а наши солдаты погибли во имя ничего.
В рамках этого лозунга исключительно позитивных оценок удостаивается Алиев, а исключительно негативных – прошедшие через Арцахскую войну представители военно-политического руководства. Предпринимается попытка ассоциировать Арцахскую войну и нашу победу с преступлением.
Лозунг «Бархатная революция – большая ценность, чем Арцахская освободительная война» является видоизмененным вариантом лозунга «Пока вопрос Карабаха не решен, Серго джан хорошо жить не будет». Это – проявление анационального необольшевизма.
Во имя достижения власти революционные большевики первой волны предали национальные интересы России, выступив с лозунгом «Превратим войну империалистическую в войну гражданскую». Для сокрытия своих предательских шагов в Брест-Литовске в 1918-ом большевики предложили «гордому Ивану» заменить внешнего врага внутренним. Они пообещали после раскулачивания отдать землю крестьянам, фабрики – рабочим, а в избы принести мир. В результате получили разорение, голод, аресты и миллионы убитых.
Сформировавшаяся в РА после 2018-го власть является охлократической – под необольшевистским соусом. Это означает, что между государством и властью возникло глубокое противоречие, поскольку охлократия – разрушающий государство код.
Устоят ли Армения и Арцах перед этими внутренними вызовами? Ответ на этот вопрос зависит от каждого из нас. Помимо национального и политического вопроса, это является также борьбой человеческих типов и мышлений.