Փաշինյանն ու Թորոսյանը թաքցնո՞ւմ են մահացածների իրական թվերը․ ինչ է սպասվում մեկ ամսից
Վրաստանի ու Ադրբեջանի համեմատ մենք խայտառակ վիճակագրություն ունենք թե՛ վարակվածների քանակի, թե՛ մահվան ելքերի առումով։
1 միլիոն բնակչությանն ընկնող վարակվածների թվով մենք հարևաններից զիջում ենք միայն Թուրքիային։ Վարակի համաշխարհային օջախներից համարվող Իրանն արդեն մեզանից հետ է այդ ցուցանիշով։ Վրաստանն ու Ադրբեջանն այդ առումով մեզանից մի քանի անգամ լավ վիճակում են։
Եզրակացությունը միանշանակ է՝ այս ամենի համար պատասխանատու է մեկ մարդ և այդ մեկ մարդը Նիկոլ Փաշինյանն է։ Այդ նա՛ էր, որ սկզբնական փուլում շան տեղ չդրեց համաճարակային վտանգը, գերադասեց մարդկանց խմբերով հավաքել և «այո»–ի քարոզ կարդալ։ Այսինքն՝ անտեսվեց մարդկանց կյանքին ու առողջությանը սպառնացող վտանգը՝ հանուն ՍԴ–ն սեփականաշնորհելու և ավելի այլասերված իշխանություն ունենալու։
Նա էր, որ ուշացումով արտակարգ դրություն մտցրեց, բայց անարդյունավետ գործեց՝ տապալելով հակահամաճարակային քաղաքականությունը։ Փոխարենը նա նպատակամղված պառակտում էր հանրությանը և ՀՀ շահերի դեմ օրենքներ անցկացնում քրեական ենթամշակույթի տարածման կենտրոնի վերածված ԱԺ–ի միջոցով։
Շատ լավ հասկանալով, որ ձախողվել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարում և պատճառ դարձել վատ ցուցանիշների՝ Փաշինյանն ու կորոնավիրուսային հարցերով իրարամերժ գնահատականներով աչքի ընկնող Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն անցել են «թավշյա» վիճակագրության։ Նրանք տալիս են կորոնավիրուսից օրական մահերի թվերը՝ դրանք տարանջատելով «այլ պատճառով մահերից»։ Այստեղ մանիպուլյացիա կա։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ցուցման համաձայն՝ եթե նույնիսկ կա կասկած, որ մահացածը վարակված է եղել կորոնավիրուսով և նրա մահը տեղի է ունեցել ոչ ակնհայտ այլ պատճառով (օրինակ՝ ավտովթար, սպանություն և այլն), ապա մահվան թերթիկում պետք է որպես պատճառ նշել կորոնավիրուսը, քանզի այն մարդու օրգանիզմում սադրում է հիվանդությունների սրացումները և հանգեցնում դժբախտ արդյունքի։
Եթե հետևենք ԱՀԿ մեթոդաբանությանը, ապա Հայաստանում մայիսի 18–ի դրությամբ կորոնավիրուսից մահացել է ոչ թե 61, այլ 86 մարդ։ ՀՀ իշխանությունները 25–ին դուրս են գրել որպես «այլ պատճառով մահացածներ»։
Մահացածների թվերն իջեցնելով՝ փորձում են սեփական ապաշնորհությունը թաքցնել, բայց դա հնարավոր չէ։
Ի դեպ, եթե այս տեմպերով աճեն վարակվածների թվերը, ապա հունիսի 15–ին մենք կունենանք 7.500–ից ոչ պակաս վարակվածներ։ Դրանց 20–25 տոկոսը կարիք կունենա ինտենսիվ թերապիայի, ինչը մեր առողջապահական կարողությունները գերազանցող թիվ է։ Իսկ թե ինչ տխուր պատկեր կսպասվի դրանից հետո, դժվար չէ նկարագրել։
Եթե սրան գումարենք նաև սոցիալ–տնտեսական ոլորտում սպասվող աղետը, ապա պատկերն ամբողջական կդառնա։
ՀՀ քաղաքացիները տուժում են անարդյունավետ, ոչ կոմպետենտ և ստախոս իշխանության պատճառով։ Լուծումն Ազգային համաձայնության նոր կառավարության ձևավորումն է, որի մեջ պետք է ներառվեն բոլոր կարող ուժերն ինչպես իշխանական, այնպես էլ խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական ընդդիմադիր դաշտից, հասարակական սեկտորից, փորձագիտական շրջանակներից։

Пашинян и Торосян скрывают реальные показатели смертности: чего ожидать через месяц?
В сравнении с Грузией и Азербайджаном мы имеем позорную статистику как по количеству заразившихся, так и по числу смертельных исходов.
По количеству инфицированных в расчете на 1 млн населения мы уступаем в регионе лишь Турции. Считающийся одним из мировых очагов вируса Иран уже позади нас. Грузия и Азербайджан в этом плане в разы в лучшем, чем мы, состоянии.
Вывод однозначен: за всё это ответственен один человек, и этим одним человеком является Никол Пашинян. Именно он пренебрег на начальном этапе угрозой эпидемии, предпочел собирать людей в большие группы и агитировать им «да». То есть была проигнорирована угроза жизни и здоровью людей – во имя приватизации Конституционного суда и обладания еще более извращенной властью.
Именно он ввел с запозданием режим чрезвычайного положения, проявив заодно неэффективность и провалив противоэпидемиологическую политику. При этом он целенаправленно раскалывал общество и проводил противоречащие интересам РА законы через ставшее центром распространения криминальной субкультуры Национальное собрание.
Прекрасно осознав, что они провалились в борьбе с коронавирусом и стали причиной плохих показателей, Пашинян и отличающийся противоречащими друг другу оценками на тему коронавируса министр здравоохранения Арсен Торосян перешли к «бархатной» статистике. Они преподносят ежедневные показатели смертности от коронавируса, отделяя их от случаев «смертей по другим причинам». И здесь налицо манипуляция.
Согласно рекомендации Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), если есть даже подозрение на то, что скончавшийся был болен коронавирусом и его смерть наступила не по другой явной причине (например, авария, убийство и др.), то в заключении о смерти в качестве причины должен указываться коронавирус, так как он провоцирует в организме человека обострение болезней и приводит к летальному исходу.
Если следователь методике ВОЗ, то показатель смертности от коронавируса в Армении на 18 мая составляет не 61, а 86. Власти РА списали 25 человек в качестве «умерших по другим причинам».
Принижая количество смертей, они пытаются скрыть собственную бездарность, но это невозможно.
Кстати, если нынешний темп прироста числа заразившихся сохранится, то к 15 июня у нас будет не менее 7.500 инфицированных. 20-25 процентов из них будет нуждаться в интенсивной терапии, что превышает возможности нашей системы здравоохранения. И нетрудно догадаться, какая печальная картина за этим последует.
Если прибавить к этому также ожидающуюся социально-экономическую катастрофу, то картина станет целостной.
Граждане РА страдают по причине неэффективной, некомпетентной и лживой власти. Решением является формирование нового правительства национального согласия, в котором должны участвовать все действенные силы как из властного, так и из парламентского и внепарламентского оппозиционного поля, социального сектора и экспертных кругов.