Վրաստանը պատրաստ է օգնել Հայաստանին կորոնավիրուսի դեմ պայքարում․ Գամկրելիձե
Եթե Հայաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը հարց բարձրացնի իրեն օգնելու մասին, ապա մենք պատրաստ ենք անել այն ամենն, ինչը մեր իրավասության շրջանակներում է՝ կապված թեստավորման կամ այլ հարցերի հետ:
Ինչպես փոխանցում է Грузия Online-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Վրաստանի Հիվանդությունների և հասարակական առողջության վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն:
«Ինչպես գիտեք, մեկ շաբաթ առաջ փոքր թյուրիմացություն էր տեղի ունեցել: Մենք եղբայրական ժողովուրդներ ենք, միշտ աջակցում ենք միմյանց, մենք լավ հարաբերություններ ունենք Հայաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի հետ: Եթե կենտրոնը մեզ հարցում ուղղի, որ իրեն օգնություն է անհրաժեշտ, ապա մենք պատրաստ ենք անել ամեն ինչ մեր իրավասության շրջանակներում»,-ասել է Գամկրելիձեն:
«Ինչ վերաբերում է բուժման ընթացակարգին, ապա եթե Հայաստանին այսօր անհրաժեշտ է այդ օգնությունը, վստահ եմ, որ Վրաստանի կառավարությունն ու առողջապահության նախարարությունը չեն մերժի այդ հարցում և կգործադրեն բոլոր ջանքերը: Նախ և առաջ Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը պետք է այդ հարցը բարձրացնի, վստահ եմ, Վրաստանը կլուծի այն: Ինչպես գիտեք, վրացիներն առաջինն էին, որ ժամանեցին Սպիտակ երկրաշարժի ժամանակ: Մենք միշտ պատրաստ ենք»,-ասել է պաշտոնյան՝ պատասխանելով հիվանդներին բուժօգնություն տրամադրելու մասին հարցին:

Грузия готова оказать Армении помощь в борьбе с коронавирусом – Гамкрелидзе
Если Национальный центр контроля заболеваний Армении поднимет вопрос в наш адрес о том, что им нужна помощь, то мы готовы сделать все, что в рамках нашей компетенции, связанное с тестированием или с другими вопросами, заявил глава Национального центра контроля заболеваний и общественного здоровья Грузии Амиран Гамкрелидзе на брифинге, сообщает «Грузия Online».
«Как вы знаете, неделю назад произошло маленькое недоразумение. Мы братские народы, всегда поддерживаем друг друга, и у нас хорошие отношения с Национальным центром контроля заболеваний Армении. Если Центр Армении поднимет вопрос в наш адрес о том, что им нужна помощь, то мы готовы сделать все, что в рамках нашей компетенции, связанное с тестированием или с другими вопросами», – сказал Гамкрелидзе.
Под маленьким недоразумением Гамкрелидзе подразумевает заявление министра здравоохранения Армении Арсена Торосяна о том, что противоэпидемиологическая система и здравоохранение в Грузии отличаются от армянской, причем не с лучшей стороны и усомнился в методологии подсчета инфицированных в Грузии.
На брифинге также прозвучал вопрос о том, готова ли Грузия принять пациентов с коронавирусом.
«Что касается лечебного процесса, если Армении сегодня нужна эта помощь, я уверен, правительство Грузии и Минздрав не откажут в этом и предпримут все усилия. В первую очередь, министерство здравоохранения Армении должно поднять этот вопрос, и тогда я уверен, что Грузия решит его. Как вы знаете, грузины были первыми, кто приехал в Спитак во время землетрясения. Мы всегда готовы», – ответил Гамкрелидзе.
Также, по словам Гамкрелидзе, у Грузии и Армении хороший опыт сотрудничества в сфере здравоохранения.