Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքի քննությունը հետաձգվեց (տեսանյութ)
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, այսօր սկսեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ նախագահի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքի քննությունը։
Տուժող կողմի ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը նամակով դիմել էր դատարանին՝ խնդրելով հետաձգել այսօրվա դատական նիստը, քանի որ կողմը նախապես ծանուցված չի եղել։ Եգորյանի ներկայության համար պնդեցին նաև դատախազները։ Սակայն նախագահող դատավորը որոշեց շարունակել նիստը։
Նիստի ընթացքում փաստաբանները ներկայացրեցին են Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու երեք միջնորդությունները․ Հայաստանի և Արցախի նախկին 4 վարչապետերի անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու, կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված խափանման միջոցը վերացնելու, ինչպես նաև Ռ․ Քոչարյանի նկատմամբ գրավը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ։
Դատարանն անհրաժեշտ համարեց լսել նաև փաստաբան Ռուբեն Սահակյանին, ով համավարակով պայմանավորված ռիսկային խմբում գտնվելու պատճառով այսօրվա նիստին չի ներկայացել։
Տուժողների և նրանց իրավահաջորդների ներկայացուցիչների ներկայությունն ապահովելու նպատակով այսօրվա դատական նիստը հետաձգվեց։ Հաջորդ նիստը կկայանա հունիսի 17-ին, ժամը 13։30-ին։

Суд перенес рассмотрение жалобы адвокатов Роберта Кочаряна (видео)
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Арсена Никогосяна состоялось рассмотрение жалобы на решение суда первой инстанции об отказе удовлетворить ходатайство адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна об изменении меры пресечения.
Ходатайство представлено адвокатом Ованнесом Худояном.
До начала заседания председатель Апелляционного суда Арсен Никогосян сообщил участникам процесса, что получил обращение от адвоката правопреемников потерпевших Тиграна Егоряна о том, что его с запозданием уведомили о заседании, поэтому он просит перенести его. Сторона обвинения поддержала Егоряна, защита Кочаряна выступила против.
Суд решил начать заседание и выслушать сторону защиты. Адвокаты представили основания для изменения меры пресечения. В ходе выступления адвокатов судью, в частности, заинтересовал вопрос, насколько авторитетны для бывшего главы страны экс-премьеры Армении и Карабаха.
Одного из адвокатов Кочаряна – Рубена Саакяна, на заседании не было. Он представит свое ходатайство уже на следующем заседании.