ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին առաջնորդվել Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններով և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին համապատասխան
Հունիսի 19-ին ընդունված և այսօր հրապարակված Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը հնարավորություն է տալիս լուծել այն խնդիրները, որոնք եղել են Հայաստանի Ազգային ժողովի և Սահմանադրական դատարանի միջև սահմանադրական ճգնաժամի կենտրոնում, հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը։
«Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը պարզաբանում է Սահմանադրական դատարանի վերանայման շրջանակը՝ Սահմանադրության փոփոխության գործընթացի շրջանակներում և ընդունել է Ազգային ժողովի իրավասությունը՝ հետ կանչելու իր որոշումը հանրաքվեի վերաբերյալ: Ավելին, այն ընդունել է, որ Սահմանադրական դատարանի կազմի վերաբերյալ 2015 թվականի Սահմանադրության դրույթները լիարժեք կատարելու նպատակը օրինական է:
Այս նպատակը՝ դատավորների իրավասության և նրանց անկախության պահպանման անհրաժեշտության հետ հաշտեցնելու համար, Վենետիկի հանձնաժողովը առաջարկել է մտցնել նոր անցումային շրջան, որի տևողությունը պետք է որոշի Հայաստանի իշխանությունները:
Վենետիկի հանձնաժողովը ափսոսանք է հայտնել, որ փոփոխությունները, որոնք չեն նախատեսում նման անցումային ժամանակաշրջան, Ազգային ժողովում ներկայացվել են Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի ընդունման օրը:
Ես հրավիրում եմ բոլոր իշխանություններին՝ առաջնորդվել Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններով՝ հաղթահարելու սահմանադրական ճգնաժամը՝ 2015 թվականի Սահմանադրության համապատասխան դրույթների սահուն իրականացմամբ և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին համապատասխան»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Генсек СЕ призвала власти РА решить конституционный кризис в Армении в соответствии с рекомендациями Венецианской комиссии
Конституционный кризис в Армении может быть решен в соответствии с рекомендациями Венецианской комиссии. Об этом заявила Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич.
По ее словам, «заключение Венецианской комиссии, принятое 19 июня и обнародованное сегодня, позволяет решить проблемы, возникшие в центре конституционного кризиса между Национальным собранием Армении и Конституционным судом».
«Я призываю все власти руководствоваться рекомендациями Венецианской комиссии по преодолению конституционного кризиса путем беспрепятственного выполнения соответствующих положений Конституции 2015 г. и в соответствии со стандартами Совета Европы», – заключила она.
Напомним, что ранее Венецианская комиссия выразила сожаление в связи с тем, что проект конституционных изменений в парламенте Армении представляется в день публикации мнения Венецианской комиссии.
«Венецианская комиссия выражает сожаление в связи с тем, что проект конституционных изменений в парламенте Армении представляется в день публикации мнения Венецианской комиссии, и проект НС РА не соответствует предложениям комиссии», – отмечается в пункте 82 мнения ВК.