ԲՀԿ-ն դիմում է Սահմանադրական դատարան
այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ Քայլը» խմբակցությունն ընդունեց ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը, ինչն ակնհայտորեն հակասում է ՀՀ Սահմանադրության 169-րդ Հոդվածին, ինչպես նաև ՀՀ ԱԺ Կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի 86-րդ Հոդվածին, որով ուղղակիորեն նախատեսվում է, որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո անպայմանորեն պիտի ներկայացվի Սահմանադրական դատարան՝ պարզելու առաջարկվող փոփոխությունների համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությունը, օգտվելով ՀՀ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 2 կետով սահմանված լիազորությունից, նախաձեռնում է ԱԺ պատգամավորների մեկ հինգերորդի ստորագրահավաք՝ այսօր խորհրդարանի կողմից ընդունված որոշման սահմանադրականության հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու համար: Դիմում ենք «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության մեր գործընկերներին՝ միանալ այս նախաձեռնությանը՝ մեր երկրում իրավական անվտանգությունը պաշտպանելու և սահմանադրական կարգի տապալումը կանխելու համար»:

«Процветающая Армения» обратится в Конституционный суд
сегодня парламентская фракция «Мой шаг» приняла проект изменений в Конституцию, который явно противоречит статье 169 Конституции Республики Армения, а также статье 86 конституционного закона «Регламент Национального Собрания», согласно которой предусматривается, что проект изменений в Конституцию после принятия в первом чтении должен быть обязательно направлен в Конституционный суд для определения соответствия предлагаемых изменений Конституции Республики Армения.
Парламентская фракция «Процветающая Армения», пользуясь установленными пунктом 2 статьи 169 Конституции полномочиями, инициирует сбор подписей одной пятой от общего числа депутатов для обращения в Конституционный суд по вопросу конституционности принятого сегодня парламентом решения. Обращаемся к нашим коллегам из партии «Светлая Армения» с призывом присоединиться к этой инициативе для защиты правовой безопасности и предотвращения свержения конституционного строя в нашей стране».