Նա նոր կարգախոս է գտել՝ «Կրի՛ր, որ կրենք»։ Նկատի ունի դիմակ կրելը։ Ավելի ռաբիս, դեմագոգիկ ու տափակ կարգախոս դժվար էր մտածել։
Կարգախոսի կոդը նույնն է՝ եթե պարտվենք (չկրենք) համաճարակին, ապա մեղավորը ժողովուրդն է, որը դիմակ չի հագնում, որ վարչապետն էլ դնի ու «հագցնի» կորոնավիրուսին (իրականում մենք վաղուց պարտվել ենք կորոնավիրուսային պատերազմում և հիմա միայն զբաղված ենք զոհերին ու վիրավորներին հաշվելով)։
Հակահամաճարակային ողջամիտ կանոնների շրջանակներում դիմակ կրելն անհրաժեշտ է։ Բայց դրա անհրաժեշտության քարոզը և ամեն ինչ միայն դիմակ կրելով պայմանավորելը Փաշինյանի մոտ մոլագարության է հասնում (ինչպես որ մյուս դեպքերում էր՝ ավտոմեքենաների «կուզովներ» հավաքելը, ՀԴՄ կտրոն պահանջելը և այլն)։
Տպավորությունն այնպիսին է, որ մեր երկիրն այլ հարց չունի։ Միայն դիմակ կրելն է։ Մենք դարձել ենք «միաբջիջ» պետություն։ Չկա՛ տնտեսություն, չկա՛ առողջապահություն, չկա՛ արտաքին քաղաքականություն։ Կա միայն դիմակ։
«Տակից», իհարկե, Փաշինյանն, օգտագործելով արտակարգ դրության ռեժիմը, իշխանազավթման իր օրակարգն է առաջ բրդում, բայց պետական քարոզչության մակարդակում միայն դիմակն է։
Կորոնավիրուսին «հագցնելու» շրջանակներում փողոցում դիմակ է բաժանում թատրոնի միակ դերասանն այնպես, ինչպես կորոնավիրուսի տարածման սկզբնական փուլում «հպարտ քաղաքացու» անձնագիր էր բաժանում՝ նպաստելով համաճարակի հաղթանակին։
Ինչքան վատ է աշխատում կառավարությունը և ինչքան կատաստրոֆիկ են դառնում կորոնավիրուսային թվերը, այնքան ավելի ագրեսիվ է դառնում դիմակի քարոզը։
Ի դեպ, Փաշինյանն իր շոուի և մարազմատիկ «դիմակ»ահանդեսի կազմակերպման հարցում առաջինը և վերջինը չէ։ Նա մենակ չէ, մենակ չէ, մենակ չէ։ Բոլոր անհաջող և ավտորիտար ղեկավարներն այդպիսի «բզիկ» ունեցել են։
Օրինակ՝ նախորդ դարի 50–ականների վերջում չինական կոմկուսի առաջնորդ Մաո Ցզե Դունի համար իդեա ֆիքս էր դարձել ճնճղուկների դեմ պատերազմը։ Ըստ նրա՝ այդ թռչյուններն էին մեղավոր, որ Չինաստանում մարդիկ լավ չեն ապրում և հաց չունեն ուտելու։
Մաոն ամբողջ ժողովրդին հանեց ոտքի ճնճղուկների դեմ պայքարելու համար։ Խփում էին բոլորը և ամենուրեք։ Բանը հասավ այնտեղ, որ հպարտ չինացիները բարձրանում էին ծառերի վրա ու տների տանիքներին, որպեսզի թույլ չտան ճնճղուկներին դադար առնել թռնելուց, հոգնեին ու օդում սատկեին։
Մաոյի մարազմի արդյունքում միլիոնավոր ճնճղուկներ վերացան, ինչից հետո խախտվեց էկոհամակարգը։ Առաջին տարում հացահատիկը շատացավ, բայց բնության դեմ պայքարի հետևանքով հաջորդ տարի Չինաստանում իսկական սով սկսվեց, քանզի ճնճղուկների բացակայության պայմաններում վնասատու միջատները բազմացան ու կերան ամբողջ հացահատիկը։
Հակաճնճղուկային քաղաքականությունից և սովից հետո Չինաստանը ստիպված մյուս պետություններից ճնճղուկ ներմուծեց։
Հիմա Չինաստանը ոչ միայն նման հիմարություններ չի անում, այլև ձգտում է համաշխարհային տնտեսական առաջնորդության։
Դե իսկ մենք դիմակային շոուներով ենք զբաղված։ Մաոյի հակաճնճղուկային քաղաքականության հանգույն։
Փաշինյանը կոչ է անում դիմակ հագնել, իսկ ինքը «հագցնում» է Սահմանադրությունը։
Դիմակամոլը. «Հագի՛ր, որ հագցնենք»
Փաշինյանի քարոզչական գործիք է դարձել դիմակը։

Пропагандистским инструментом Пашиняна стала маска.
Он нашел новый лозунг – «Носи, чтобы победить». Более рабисного, демагогичного и плоского лозунга трудно найти.
Код лозунга всё тот же: если проиграем эпидемии, то виноватымв этом будетнарод, который не носит маски, чтобы премьер сумел справиться с коронавирусом (в реальности мы уже давно проиграли коронавирусную войну, и сейчас всего лишь заняты подсчетом жертв и раненых).
В рамках разумных противоэпидемиологических правил ношение маски необходимо. Однако пропаганда необходимости этого и обусловливание всего одним лишь ношением маски достигает у Пашиняна маниакальности (как и в других случаях: сбор кузовов старых машин, требование кассового чека и др.).
Такое впечатление, что в нашей стране нет больше других проблем. Оно лишь ношение масок. Мы стали «одноклеточным» государством. Нет экономики, нет здравоохранения, нет внешней политики. Есть лишь маски.
Конечно же, пользуясь режимом чрезвычайного положения, Пашинян исподтишка проталкивает свою повестку узурпации власти, но на уровне государственной пропаганды остались лишь маски.
В рамках «натягивания» коронавируса единственный актер театра раздает на улице маски точно так же, как на начальном этапе распространения коронавируса раздавал паспорт «гордого гражданина», способствуя этим победе эпидемии.
Чем хуже работает правительство и чем катастрофичнее становятся коронавирусные цифры, тем агрессивнее становится пропаганда масок.
Кстати, в вопросе организации своего шоу и маразматичного «маска»рада Пашинян не первый и не последний. Он не один, не один, не один… такой. Подобный бзик имели все неудавшиеся и авторитарные руководители.
Например, в конце 50-х гг. прошлого века для лидера китайской компартии Мао Цзэдуна идеей-фикс была война с воробьями. Согласно ему, именно эти птицы были виноваты в том, что люди в Китае жили плохо и им нечего было есть.
Мао поднял весь народ на войну с воробьями. Отстреливали все и везде. Дело дошло до того, что гордые китайцы поднимались на деревья и крыши домов, чтобы не позволить воробьям передохнуть и чтобы те устали и сдохли в полете.
В результате маразма Мао были истреблены миллионы воробьев, после чего нарушилась экосистема. В первый год зерновых стало больше, но на следующий, в результате борьбы с природой, в Китае разразился настоящий голод, так как в условиях отсутствия воробьев стало больше насекомых-вредителей, которые и съели весь урожай.
После антиворобьиной политики и голода Китай оказался вынужден ввезти воробьев из других стран.
Сейчас в Китае не только не занимаются подобными глупостями, но и претендуют на мировое экономическое лидерство.
Ну а мы заняты масочными шоу. Наподобие антиворобьиной политики Мао.
Пашинян призывает натянуть на себя маски, а сам «натягивает» Конституцию.
Маскоман: «Натяни, чтобы натянуть!»
Код лозунга всё тот же: если проиграем эпидемии, то виноватым в этом будет народ, который не носит маски, чтобы премьер сумел справиться с коронавирусом (в реальности мы уже давно проиграли коронавирусную войну, и сейчас всего лишь заняты подсчетом жертв и раненых).