Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդիրները
Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների զարգացմանը և  Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը: «ИТАР-ТАСС»-ը հայտնել  է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ՝ Մերձկասպյան հանրապետությունների Երրորդ գագաթնաժողովից առաջ, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել ջանք թափել հանուն տարածաշրջանում խաղաղության և ապահովության»-հայտարարել է Ռուսաստանի առաջնորդը։
Նրա խոսքերով՝ վերջին ժամանակներս այստեղ որոշակի քայլեր են կատարվել, Մեդվեդևը համաձայնել է այն բանին, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հանգուցալուծումը «գտնվում է միջազգային իրավունքի շրջանակներում, և համապատասխան աշխատանք է տարվում բոլոր ուղղություններով»։ «Մենք պատրաստ ենք հետագայում ևս ցանկացած կերպ աջակցել այդ գործընթացին»-հավաստիացրել է Ռուսաստանի նախագահը։

Президенты Азербайджана и России обсудили Карабахский конфликт
Россия готова продолжить оказывать содействие развитию отношений между Азербайджаном и Арменией и процессу урегулирования Карабахского конфликта. Как сообщает «ИТАР-ТАСС», об этом заявил президент России Дмитрий Медведев в ходе встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым перед началом Третьего саммита Прикаспийских государств в Баку.
«Россия готова и дальше предпринимать усилия для обеспечения безопасности в регионе», - заявил российский лидер.
По его словам, за последнее время здесь были сделаны определенные шаги. Медведев выразил согласие с тем, что развязка Карабахского конфликта «лежит в плоскости международного права, соответствующая работа ведется на всех линиях».