Ինչպե՞ս է ԱՄՆ-ն գնահատում Ադրբեջանի ՊՆ սպառնալիքը. դեսպանատան պատասխանը
Միացյալ Նահանգները խստիվ դատապարտում է բռնությունը հայ-ադրբեջանական միջազգային սահմանին. Այս դիրքորոշումը հստակ հնչեցվեց պետքարտուղար Պոմպեոյի կողմից չորեքշաբթի օրը։ Այս մասին NEWS.am-ի հայտնեցին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է ԱՄՆ-ն որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր եւ ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ, գնահատում փաստը, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարել է, թե պատրաստ է հարված հասցնել հայկական ատոմակայանին:
«Մենք կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ուժի կիրառումը եւ օգտագործել իրենց միջեւ ուղղակի հաղորդակցության առկա ուղիները՝ խուսափելու հետագա էսկալացիայից եւ խստիվ պահպանելու հրադադարը։
Կողմերին նաեւ հորդորում ենք աշխատել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ ամրապնդելու հրադադարը եւ հնարավորինս շուտ վերադառնալու առարկայական բանակցությունների։
Բոլորին կոչ ենք անում զերծ մնալ ոչ օգտակար հռետորաբանությունից ու գործողություններից, որոնք լարվածություն են ստեղծում տեղում»,-ասված է դեսպանության պատասխանում:

Посольство США в Армении прокомментировало угрозу из Баку нанести удар по Армянской АЭС
Посольство США в Армении в ответ на запрос «News.am» прокомментировало угрозу из Баку нанести удар по Армянской АЭС.
«Как мы неоднократно заявляли, США категорически осуждают насилие на международной армяно-азербайджанской границе. Эту позицию четко озвучил в минувшую среду госсекретарь США Помпео.
Мы призываем стороны незамедлительно прекратить применение силы и использовать существующие средства прямой связи, дабы избежать дальнейшей эскалации и строго соблюдать режим прекращения огня.
Мы также призываем стороны работать с сопредседателями Минской группы ОБСЕ для укрепления режима и возвращения как можно скорее к предметным переговорам.
Мы призываем всех воздержаться от не приносящей пользы риторики и действий, которые создают на месте напряженность», – говорится в сообщении посольства США.