Բոլիվիայի նախագահը հացադուլ է հայտարարել
Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը ի նշան բողոքի հացադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով  խորհրդարանից,  այս տարվա դեկտեմբերի 6-ին  կայանալիք ընտրությունների մասին անհապաղ նոր օրենք ընդունել։ Ինչպես հայտնել է նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչը, Մորալեսը ակնկալում է, որ արտահերթ համապետական ընտրությունների անցկացումը կհաստատի Ազգային կոնգրեսը, քանի որ ժողովուրդը քվեարկել է նոր սահմանադրության օգտին։
Պատգամավորները առաջին ընթերցմամբ հավանության էին արժանացրել ընտրությունների մասին օրենքը, երբ ընդդիմության ներկայացուցիչների զգալի մասը լքել է  դահլիճը՝  նպատակ ունենալով զրկելԿոնգրեսին քվորում ապահովելու հնարավորությունից։  Հիմնական տարաձայնությունները կապված են բնիկ հնդակացիներին  Կոնգրեսում տրվելիք տեղերի և առաջին անգամ արտասահմանում ապրող 3 մլն. բոլիվիացիների քվեարկությանը մասնակցելու հետ։ Բոլիվիայի նոր սահմանադրությունը լայն իրավասություններ է ընձեռում բնիկ հնդկացի ազգաբնակչությանը, որը նախկինի համեմատ, ավելի  շատ պետք է ներկայացված լինի իշխանության տարբեր օղակներում։ Նոր օրենքով պետական վերահսկողության տակ են անցնում տնտեսության առանցքային ճյուղերը, բնական ռեսուրսները հայտարարվում են ազգային սեփականություն, երկրի նահանգները  լայն ինքնավարություն են ստանում։

Президент Боливии объявил голодовку
Президент Боливии в знак протеста объявил голодовку с требованием к парламенту принять закон о проведении досрочных всеобщих выборов 6 декабря этого года. Как сообщил официальный представитель президента, Моралес ожидает, что Национальный конгресс утвердит проведение досрочных всеобщих выборов, так как народ проголосовал за принятие новой конституции.
Депутаты  в первом чтении приняли закон о выборах, при этом, ощутимая часть представителей оппозиции покинула зал парламента с целью лишить Конгресс кворума. Основные разногласия были связаны с предоставлением коренным индейцам мест в Конгрессе и участием в голосовании 3-х миллионов боливийцев, проживающих за пределами страны. Новая конституция предоставляет широкие  права коренному индейскому населению, которое широко будет представлено во властных органах.  Согласно новому закону, под ведение государства переходят основные отрасли экономики, природные ресурсы объявляются национальным достоянием, президенту страны предоставляется  большая автономия.