Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սեպտեմբերի 11-ից, ժամը 17:00-ից մինչև հունվարի 11-ը ներառյալ երկրում սահմանվելու է կարանտին: Ինչպես հաղորդում է Կառավարության համապատասխան որոշումը հրապարակվել է e-gov.am կայքում:
«Հաշվի առնելով այն, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը 2020 թվականի մարտին հայտարարել է կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) պայմանավորված համավարակ, և ամբողջ աշխարհում համաճարակային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ևս հիվանդությունը ստացել է լայնածավալ տարածում, և երկրում առաջացել է համաճարակ՝ հիմք հանդիսանալով արտակարգ իրավիճակի առաջացման, հաշվի առնելով նաև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության նախազգուշացումը համավարակի երկրորդ ալիքի վտանգի մասին, կարևորելով բնակչության առողջության պահպանման և առողջական վիճակի բարելավման նպատակով համապատասխան կանխարգելիչ և հակահամաճարակային միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտությունը, հաշվի առնելով առողջապահության ոլորտի լիազոր մարմնի (այսուհետ՝ լիազոր մարմին) համապատասխան առաջարկությունը և ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 20.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 20.3-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի «թ» և «ժ» կետերով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ո ր ո շ ու մ է.
1․ Սահմանել կարանտին Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ից, ժամը 17:00-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 11-ը ներառյալ:
3․ Սահմանել, որ սույն որոշման 2-րդ կետով նախատեսված միջոցառումները և սահմանափակումները կիրառվում են «Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» և «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված կարգով՝ այդ օրենքներով նախատեսված մարմինների կողմից:
4․ Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակվելուց հետո՝ անմիջապես»,-ասված է որոշման մեջ:
Հայաստանում 4 ամսով սահմանվել է կարանտին
2․ Սահմանել կարանտինի ընթացքում կիրառվող միջոցառումները և սահմանափակումները` համաձայն հավելվածի:

Решением правительства Армении с 17:00 11 сентября до 17:00 11 января включительно в стране будет установлен карантин. Это решение правительства опубликовано на сайте e-gov.am
«Учитывая, что Всемирная организация здравоохранения в марте 2020 года объявила пандемию, вызванную коронавирусной инфекцией COVID-19, что эпидемиологическая ситуация во всем мире продолжает оставаться напряженной, что в Республике Армения болезнь получила широкое распространение, в стране также возникла эпидемия, ставшая основой для объявления чрезвычайной ситуации, учитывая также предупреждение Всемирной организации здравоохранения об опасности второй волны эпидемии, придавая важность необходимости проведения соответствующих профилактических и противоэпидемических мероприятий для сохранения здоровья населения и улучшения состояния здоровья, учитывая соответствующее предложение уполномоченного органа в сфере здравоохранения (далее – уполномоченный орган) и руководствуясь пунктом 1 части 3 статьи 20.2 Закона Республики Армения «Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения», частью 4 статьи 20.3 Закона Республики Армения «Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения, согласно пунктам “Т” и “Ж” статьи 12 Закона Республики Армения «О защите населения в чрезвычайных ситуациях» правительство Республики Армения решило:
На всей территории Республики Армения с 17:00 11 сентября 2020 года до с 17:00 11 января 2021 года включительно установить карантин;
Установить меры и ограничения, применяемые в ходе карантина, согласно приложению;
Установить, что предусмотренные пунктом 2 настоящего решения мероприятия и ограничения применяются в порядке, установленном Законами Республики Армения «Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения» и «О защите населения в чрезвычайных ситуациях», органами, предусмотренными этими законами;
Настоящее решение вступает в силу сразу после его опубликования», – говорится в решении правительства.
В Армении вводится 4-месячный карантин