Ջավախահայության խնդիրների լուծմանն աջակցելու հարցում Հայաստանը, կարծես, այնքան էլ ակտիվ քաղաքականություն չի վարում, և սա ընդունում է նաև իշխող Հանրապետական կուսակացության խմբակցության անդամ, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը։
-Ես համաձայն եմ, որ հայկական պետությունն ավելի պասիվ դիրքերում է այսօր և խնդիրները (ջավախահայության) շա՜տ-շա՜տ դանդաղ են լուծվում,- ասում է հանրապետական խմբակցության անդամը՝ դա բացատրելով Վրաստանի հետ ՀՀ-ի «փոքր-ինչ զգուշավոր» քաղաքականությամբ.
-Մենք ասում ենք, որ պետք է ակտիվացնենք Ջավախքը, աջակցենք, որ այն դառնա գործոն՝ Վրաստանի հոխորտալից կեցվածքը որոշակիորեն մեղմելու համար։ Այստեղ է իմ և Հայաստան պետության քաղաքականության տարակարծությունը։
Հայտնի է, որ ՀՀ նախագահը նաև ՀՀԿ նախագահն է, այն կուսակցության, որի խմբակցության համամասնական ցուցակով «Հզոր հայրենիք» կուսակցության փոխնախագահ Շիրակ Թորոսյանը դարձավ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր։ Հենց իշխանական կուսակցություն լինելով է Շ. Թորոսյանը պատճառաբանում ջավախահայության առնչությամբ ՀՀԿ-ի զգուշավոր քաղաքականությունը, միաժամանակ, սակայն, նշելով.
-ՀՀԿ-ն ինձ ընդգրկել է իր համասնական ցուցակ, հասցրել է խորհրդարան և հնարավորություն ընձեռել, որպեսզի բարձրաձայնվեն խնդիրները, ընդ որում՝ շատ սուր, նույնիսկ շատ հաճախ իրենց տեսակետներին հակոտնյա։ Երբեմն, նույնիսկ, ես հասել եմ նրան, որ քննադատել եմ հենց Հանրապետական կուսակցությանը։
Սակայն պարզ է, որ հարցերը բարձրացվելուց բացի, պետք է նաև լուծում ստանան, քաղաքական աջակցություն ունենան, և այս դեպքում է, որ բնական հարց է առաջանում՝ ինչու՞ Շիրակ Թորոսյանը դուրս չի գալիս ՀՀԿ խմբակցությունից, անդամագրվում, օրինակ, այնպիսի մեկ այլ խմբակցության, որը Ջավախքին վերաբերող սուր հարցերը բարձրացնելու հնարավորություն ընձեռելուց բացի, նաև քաղաքական ակտիվ աջակցություն ցույց կտա։
-Ամեն դեպքում, ՀՀԿ-ն և՛ կոալիցիոն, և ՛կոալիցիայից դուրս եղած կուսակցությունների համեմատության մեջ իր գործողություններով ամենանպաստավորն է այն առումով, որ իր շարքերում հնարավորություն է տվել մեկին հանդես գալու այս խնդրով։ Նաև կուսակցությունն ինչքան հնարավորություն տեսնում է, աջակցում է։ Ես կարծում եմ, որ այլ կուսակցության շարքերում մենք էս չափի նպաստավորություններ չէինք ունենա։
Երբ ջավախահայության հարցերը ՀՀ ԱԺ-ում լուծում ստանալու փոխարեն միայն բարձրացվում են, արդյո՞ք նաև այն չէ պատճառը, որ նույն կաթսայում (ՀՀԿ խմբակցությունում) «երկու գլուխ է եփվում» (Շիրակ Թորոսյան և Հայկ Սանոսյան)։
-Տեղի է ունեցել թյուրիմացություն։ Երբ որ ձեր նշած անձինք գալիս էին ՀՀԿ ցուցակով խորհրդարան, այդ ժամանակ ոչ ոք չգիտեր նրանք ինչով են զբաղվելու Հայաստանում։ Շատ պաթետիկ հայտարարություններով՝ փրկելու ենք Ջավախքը, վիրահայերին և այլն... Մինչդեռ այդ մարդկանց ուղղոդում էին վրացական հատուկ ծառայությունները։ Կարող եմ հուշել ձեզ։ 2003թ-ին Վիրահայերի կազմակերոպության հիմնադիր ժողովում հնչեցվել է նախագահ Շևարդնաձեի ուղերձը։ Պատկերացնու՞մ եք, մի երկրում 3000-րդ հ/կ-ն է ստեղծվում, մեկ այլ երկրի նախագահն ուղերձ է ուղարկում։ Վրացական հատուկ ծառայությունների ուղղուդված այդ տեսակետները... այսօր մենք ի՞նչ պետք է անենք. նա եկել է, խորհդարանում է և նա խոսում է այդ մասին, խոսում է, որովհետև չի կարող չասել, որովհետև ճնշում կա Վրաստանից։
«Իսկ այդ մասին ասե՞լ եք ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանին։ Եթե ասել եք, ի՞նչ է պատասխանել, եթե ոչ, ապա ինչու՞ չեք ասում»,- փորձեցինք ճշտել Շ. Թորոսյանից, սակայն նա խորհրդավոր ժպտաց և լռեց...
Ի դեպ, հիշեցնենք, որ վրացական հատուկ ծառայությունների «ագենտ» լինելու մասին շրջանառվող լուրերի վերաբերյալ մարտի 18-ին «7 օր»-ը հարց ուղղեց հենց Հայկ Սանոսյանին։ Պատասխանը հետևյալն էր.
- Դա բամբասանք և հերյուրանք է, պարզապես մենք ունենք լավ մարդկային հարաբերություններ վրաստանի իշխանությունների հետ։ Մենք կարող ենք իրար հետ հաց ուտել, խնջույք անել և շատ հարցեր լուծվում են հենց նման հարաբերությունների արդյունքում։ Հիմա որ Ջավախքը գազաֆիկացվում է դա ինչի՞ արդյունք է, կարող ա՞ մեր սիրուն աչքերի համար է գազաֆիկացվում։
Ինչպե՞ս է նույն կաթսայում երկու գլուխ եփվում

В деле решения проблем армян Джавахка Армения, кажись, уже отказалась от активных действий, это признает и член властной Республиканской партии, председатель земляческого союза "Джавахк" Ширак Торосян.
-Я согласен, что наше государство сегодня занимает более пассивную позицию и проблемы армян Джавахка решаются очень медленно, - считает Ш.Торосян, объясняя это «немного осторожной» политикой Армении в отношении Грузии.
-Мы говорим о том, что необходимо активизировать Джавахк, содействовать тому, чтобы он стал фактором в деле определенного смягчения надменного поведения Грузии. Именно в этом разночтения между мной и политикой нашего государства.
Известно, что президент РА является также председателем РПА, той партии, по пропорциональному списку которой вице-председатель партии «Сильная родина» Ширак Торосян стал депутатом НС РА. Именно по той причине, что РПА является властной партией Ш.Торосян и объясняет осторожную политику в отношении армян Джавахка. Однако, он при этом отмечает, что:
-РПА включила меня в свой пропорциональный список, привела меня в парламент и дала возможность поднять эти проблемы и говорить о них, при этом даже о наиболее остро стоящих и не даже зачастую не совпадающих с ее официальной позицией. Иногда доходило и до того, что я критиковал Республиканскую партию.
Однако понятно, что кроме разговоров о проблемах необходимо также думать об их решении, и получении для этого политической поддержки. И именно здесь возникает вопрос: Почему Ширак Торосян не выходит из РПА и вступает, скажем, в такую фракцию, которая кроме того, что дает возможности поднимать эти проблемы, окажет и активную политическую поддержку в деле их решения?
-Во всяком случае, РПА, в сравнении с другими партиями, и входящими в коалицию, и находящимися вне ее, создала наиболее благоприятные условия в том плане, что дала возможность выступать с этой проблемой. Партия также оказывает поддержку, насколько видит и считает это возможным. Я считаю, что в рамках другой партии мы не имели бы столь возможностей.
Когда в НС, вместо того, чтобы эти проблемы получали свое разрешение, они лишь поднимаются, всему виной, быть может, и является то, что в одном котле (фракция РПА) «варятся две головы» (Ширак Торосян и Айк Саносян)?
-Здесь есть недопонимание. Когда названные вами люди по списку РПА прошли в парламент, никто еще не знал, чем они будут заниматься в Армении. Были лишь наиболее патетические заявления: спасем Джавахк, грузинских армян и т.д... Между тем, как этих людей направляли грузинские спецслужбы. Могу вам подсказать. В 2003-м году на собрании, на котором была основана организация армян Грузии, было зачитано приветственное слово президента Саакашвилли. Вы представляете, в одной стране основывается очередная, 3000-ая по счету общественная организация, а президент другой страны присылает приветственное слово. Направленная грузинскими спецслужбами эта информация... что вы предлагаете нам делать: он пришел, сидит в парламенте, говорит об этом, так как не может не говорить, так как на него оказывают давление из Грузии.
«А вы говорили об этом с президентом Сержем Саргсяном? Если да, то что он ответил? Если же не говорили, то почему?» - мы попробовали выяснить у Ш.Торосяна, однако он загадочно улыбнулся и промолчал...
Кстати, напомним, что по поводу слухов о том, что он «агент» грузинских спецслужб вопрос был задан Айку Саносяну. Он тогда ответил:
-Это слухи, клевета, просто у нас нормальные человеческие отношения с грузинскими властями. Мы можем вместе сидеть за обеденным столом, многие вопросы решаются именно в результате таких отношений. То, что Джавахк сейчас газифицируетется, неужели это делается за наши красивые глаза?
Как две головы варятся в одном котле?