Դավութօղլու. «Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը շարունակում է մնալ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հիմնական խոչընդոտը»
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն «Արմինֆո» գործակալությանը տված հարցազրույցում անդրադառնալով հայ–թուրքական արձանագրություններին՝ նշել է, թե ստորագրելով արձանագրությունները՝ Հայաստանի հետ խոստումնալից հարաբերությունների սկիզբ է դրվել, և այն պետք է շարունակվի:
Մենք ցանկանում ենք վերականգնել բարեկամությունը թուրքերի ու հայերի միջև: Դա պետական գործերի հեռատեսական կառավարում է պահանջում: Հայաստանը կարող է նման պետական մոտեցում ցուցաբերել և ոչ միայն շարունակել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղին, այլ նաև դառնալ տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման գործընթացների մասնակից։ Մենք հուսով ենք նաև, որ Հայաստանը ձեռնպահ կմնա արձանագրությունների վավերացման գործընթացից հրաժարվելուց,–ասել է Դավութօղլուն:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ նա նշել է, թե այն շարունակում է մնալ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության մթնոլորտի հաստատման գլխավոր խոչընդոտը:
«Ցավոք, ղարաբաղյան հակամարտության «պատային» իրավիճակը բացասական մթնոլտ է ստեղծում տարածաշրջանում: Մենք այդ պրոբլեմը մեղմելու հնարավորություններ ենք փնտրում, որպեսզի տարածաշրջանն ընթանա դեպի խաղաղություն և կայունություն: Այդ պարագայում անհրաժեշտ է ղարաբաղյան հակամարտաության կարգավորման ուղղությամբ քայլեր կատարել, ինչը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման հիմնական խոչընդոտն է: Այդ քայլը, բնական է, դրական ազդակ կտա նորմալացման գործընթացներին, ընդ որում՝ բոլոր ուղղություներով»–ասել է նա:
Թուրքիայի արտգործնախարարը կրկին փոխկապակցել է հայ–թուրքական ու ղարաբաղյան հակամարտությունների կարգավորումները.
«Առաջին հայացքից այս երկու խնդիրները թվում են իրար հետ կապ չունեցող, սակայն այս երկու գործընթացների միջև փոխադարձ կապն անվիճելի է՝ մասնավորապես Թուրքիա-Հայաստան և Հայաստան-Ադրբեջան կապերում: Մենք պետք է երաշխավորենք, որ այս երկու գործընթացները կպահպանեն միմյանց ուժգնացնող ազդեցությունը, այսինքն՝ մեկի դրական արդյունքը կարող է առաջընթաց արձանագրել մյուսում»:

Неразрешенный Карабахский конфликт продолжает оставаться главным препятствием в установлении стабильности в регионе – Давудоглу
Коснувшись в интервью армянскому агентству «АрмИнфо» армяно-турецких протоколов, глава МИД Турции Ахмед Давудоглу отметил, что подписанием этих протоколов было заложено многообещающее начало в отношениях Турции с Арменией, которое  необходимо продолжить.
«Мы хотим восстановить дружбу между турками и армянами. Это требует дальновидного управления государственными делами. Армения может продемонстрировать подобную государственную деятельность и не только проложить путь к нормализации отношений с Турцией, но стать также частью решения в урегулировании замороженных конфликтов в регионе, в особенности, Карабахского  конфликта…Мы надеемся, что Армения воздержится от ухода от процесса ратификации, а также от первоначального документа и духа протоколов», - отметил он.
Говоря о Карабахском конфликте, Давудоглу заявил, что неразрешенный Карабахский конфликт продолжает оставаться главным препятствием в установлении атмосферы, способствующей миру и стабильности в регионе.
«Мы больше должны акцентировать внимание на мирных, чем на военных сценариях. Наша цель состоит в том, чтобы создать атмосферу всестороннего и устойчивого мира на Южном Кавказе. Все игроки, заинтересованные в разрешении конфликта, должны объединить свои усилия, чтобы сблизить позиции сторон. Следовательно, есть четкая необходимость в улучшении климата, что будет стимулировать региональное партнерство, направленное на превращение Кавказа в зону всеобщего процветания», - отметил министр.
Глава МИД Турции подчеркнул взаимосвязь вопроса нормализации армяно-турецких отношений и урегулирования Карабахского конфликта.
«На первый взгляд, обе проблемы не кажутся связанными. У каждой существует своя динамика и свои переговорные площадки. Мы этого не отрицаем. Однако взаимосвязь между двумя процессами бесспорна, а именно, Турция-Армения и Армения-Азербайджан. Мы должны гарантировать, чтобы эти два процесса сохраняли взаимоусиливающий эффект: положительный сдвиг в одном – может способствовать прогрессу в другом», - добавил Ахмед Давудоглу.