ՌԴ, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավարները կոչ են արել անհապաղ և անվերապահ հրադադար հաստատել Լեռնային Ղարաբաղում
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավարները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որում կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել կրակը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը և Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, որոնք ներկայացնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, խստորեն դատապարտում են Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և դրանից դուրս բռնության աննախադեպ և վտանգավոր սրումը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
«Նախարարները անվերապահորեն ընդգծում են, որ վերջին գրոհները, որոնք ենթադրաբար ուղղված են եղել քաղաքացիական թիրախների ուղղությամբ ինչպես շփման գծի երկայնքով, այնպես էլ Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքներում` Ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց դուրս, և այդպիսի հարձակումների անհամաչափությունը տարածաշրջանում կայունության համար անընդունելի սպառնալիք են»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Անդրադառնալով երեք երկրների ղեկավարների ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հոկտեմբերի 1-ի հայտարարությանը, նախարարները «մեկ անգամ ևս կոչ են անում հակամարտության կողմերին անհապաղ և անվերապահորեն հրադադար հաստատել»:
Նախարարական հայտարարությունն արտահայտում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների վճռական հանձնառությունը «Մինսկի խմբի անդամ երկրների աջակցությամբ ԵԱՀԿ-ի և միջազգային հանրության կողմից իրենց վստահված մանդատը լիարժեք իրականացնելու հարցում»:
«Համաձայն այս մանդատի, նրանք կշարունակեն հետևողականորեն աճեցնել փոխգործակցությունը կողմերի հետ՝ նրանց կոչ անելով անհապաղ պարտավորվել վերսկսել կարգավորման գործընթացը՝ հիմնվելով առկա հիմնական սկզբունքների և համապատասխան միջազգային փաստաթղթերի վրա, որոնք քաջ հայտնի են երկու կողմերին»,-ասված է համատեղ հայտարարության մեջ:

Главы внешнеполитических ведомств стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением c призывом к прекращению огня в Нагорном Карабахе
Главы внешнеполитических ведомств стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением c призывом к прекращению огня в Нагорном Карабахе. Как сообщает «Арменпресс», в заявлении говорится:
«Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, министр по делам Европы и иностранных дел Франции Жан‑Ив Ле Дриан и государственный секретарь Соединённых Штатов Америки Майкл Р. Помпео, представляющие страны – сопредседатели Минской группы ОБСЕ, самым решительным образом осуждают беспрецедентную и опасную эскалацию насилия в зоне нагорно-карабахского конфликта и за ее пределами.
Министры безоговорочно подчеркивают, что недавние нападения, целью которых предположительно являлись гражданские объекты – как вдоль линии соприкосновения, так и на территориях Азербайджана и Армении за пределами зоны нагорно-карабахского конфликта, – а также несоразмерность таких нападений представляют собой неприемлемую угрозу для стабильности в регионе.
Ссылаясь на заявление лидеров трех стран – сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября с.г., Министры вновь призывают стороны конфликта к немедленному и безоговорочному установлению режима прекращения огня.
Страны-сопредседатели твердо настроены в полной мере осуществлять мандат, возложенный на них ОБСЕ и международным сообществом, при поддержке стран-членов Минской группы. В соответствии с этим мандатом они продолжат последовательно наращивать взаимодействие со сторонами, призывая их без промедления взять на себя обязательства по возобновлению процесса урегулирования на основе существующих базовых принципов и соответствующих международных документов, которые хорошо известны обеим сторонам».