Ադրբեջանի թալիշ ակտիվիստները կոչ են անում իրենց հայրենակիցներին չմասնակցել հայերի դեմ բախումներին
Ադրբեջանում բնակվող թալիշ ակտիվիստները մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լարվածության սրմամբ և թալիշներին ռազմաճակատ ուղարկելու Ադրբեջանի կառավարության համակարգված ջանքերով։ Նրանք հայտարարություն են տարածել, որը հրապարակվել է «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի «Թաշիստան» էջում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` թալիշ ակտիվիստները նշել են, որ, պաշտպանելով Կովկասի ժողովուրդների միջև բարեկամությունն ու եղբայրությունը, հարգում են միջազգային նորմերը` կապված իրենց ճակատագիրը տնօրինելու ժողովուրդների իրավունքի հետ:
«Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, քանի որ դա կհանգեցնի միայն խնդիրների գալիք սերունդների համար։ Մենք չափազանց մտահոգ ենք Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից թալիշներին մարտի դաշտ ուղարկելու քայլերով, թալիշների շրջանում զոհերով և հայերի նկատմամբ ատելություն սերմանելու ջանքերով:
Թալիշների մեծ մասը դժգոհ է այս իրավիճակից: Մի կողմից, Ադրբեջանի կառավարությունը ճնշում է խոսքի ազատության ցանկացած դրսևում երկրում: Մյուս կողմից, դա շահարկվում է կառավարության հետ սերտ կապեր ունեցողների կողմից` ցույց տալու, որ թալիշների մեջ ատելություն կա հայերի նկատմամբ:
Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը վերջապես վերջ դնել թալիշների շրջանում ատելություն սերմանելու քաղաքականությանը։
Մենք կոչ ենք անում թալիշներին չտրվել ատելության քարոզչությանը: Մենք նրանց կոչ ենք անում խուսափել բախումներին մասնակցելուց: Մեր պատմության ընթացքում երբևէ հակառակորդ չենք եղել որևէ ժողովրդի և կշարունակենք այս ճանապարհը»,-նշել են նրանք իրենց հայտարարության մեջ։

Талыши Азербайджана призывают своих соотечественников не участвовать в боях против армян
Проживающие в Азербайджане талышские активисты выразили обеспокоенность эскалацией напряженности в зоне нагорно-карабахского конфликта и скоординированными усилиями правительства Азербайджана отправлять на фронт талышей. На странице «Ташистан» в социальной сети «Facebook» они опубликовали заявление.
Как сообщает «Арменпресс», талышские активисты отметили, что, защищая дружбу и братство между народами Кавказа, они уважают международные нормы, связанные с правом народов распоряжаться своей судьбой.
«Этот конфликт не имеет военного решения, оно приведет лишь к проблемам для будущих поколений. Мы крайне обеспокоены действиями властей Азербайджана в вопросе отправки талышей на поле боя, попытками посеять ненависть к армянам и привести к жертвам среди талышей.
Большинство талышей недовольны такой ситуацией. С одной стороны, правительство Азербайджана подавляет любое проявление свободу слова внутри страны. С другой стороны, те, кто имеет тесные связи с властью, используют это для демонстрации того, что якобы у талышей есть ненависть к армянам.
Мы призываем правительство Азербайджана окончательно положить конец своей политике сеяния ненависти к армянам среди талышей.
Мы призываем талышей не использовать язык вражды. Призываем их воздерживаться от участия в конфликте. За всю нашу историю мы никогда не были противниками какого-либо народа. Мы продолжим этот путь», – сказано в заявлении талышей.