ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալը չի բացառել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ԼՂ հարցի շուրջ առերես շփումները
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Ռյաբկովը չի բացառել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Ռուսաստանի և ԱՄՆ միջև առերես շփումները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ռյաբկովը այս մասին ասել է ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցով ԱՄՆ-ի հետ շփումները կշարունակվեն: Ես լիովին հնարավոր եմ համարում առերես շփումները՝ կախված տարածաշրջանում տիրող իրավիճակից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններից առաջ»,-ասել է Ռյաբկովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի մեկնաբանություններում բացակայում է Ռուսաստանի որեւէ հիշատակումը, ԼՂ հակամարտության կողմերի միջեւ պայմանավորվածության հասնելու գործում նրա դերը:
«Մենք մեզ համար դա նշել ենք որպես փաստ, բայց դա չի խանգարի ԱՄՆ-ի հետ այդ խնդրի բովանդակային կողմի շուրջ երկխոսությանը»,-հավելել է Ռյաբկովը:

Замглавы МИД РФ не исключил двусторонние очные контакты России и США по Нагорному Карабаху
Россия допускает очные контакты с США по ситуации вокруг Нагорного Карабаха. Как передает «Арменпресс», об этом заявил в среду ТАСС замглавы МИД РФ Сергей Рябков.
«Контакты с США по Нагорному Карабаху будут продолжены. Вполне допускаю очные контакты в зависимости от ситуации в регионе. До выборов в том числе», – сказал он.
Рябков отметил, что в комментарии Госдепа по Нагорному Карабаху опущено какое-либо упоминание России, ее роли в достижении договоренности между сторонами конфликта.
«Мы для себя это отметили как факт, но это не помешает диалогу с американцами по содержательной стороне этой проблемы», – указал высокопоставленный дипломат.