Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Անտոնիո Գուտերեշի հետ
Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին ներկայացրեց Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած աննախադեպ լայնամասշտաբ ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրադրությունը: Այս համատեքստում նախարարը իր խորին մտահոգությունը հայտնեց ադրբեջանական զինուժի կողմից տարբեր տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման առնչությամբ:
Զրույցի ընթացքում նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարում հոկտեմբերի 10-ին կրակի դադարեցման վերաբերյալ նախարարական մակարդակով ձեռք բերված համաձայնությունը և շարունակաբար թիրախավորում է խաղաղ բնակչությանը՝ պատճառելով մարդկային կորուստներ:
Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական սարդիչ գործողությունների անթույլատրելիությունը:
ԱԳ նախարարը խորը մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայում Թուրքիայի ներգրավվածությամբ, ինչը դրսևորվում է վերջինիս անմիջական ռազմական մասնակցությամբ և Մերձավոր Արևելքից Ադրբեջան օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխմամբ, ինչը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համար:
Նախարար Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի գործողություններն առավել ընդգծում են Արցախի ժողովորդի գոյութենական վտանգը և հրամայական դարձնում այն չեզոքացնելու ուղղությամբ միջազգային հանրության գործուն ջանքերի ձեռնարկումը, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման և իր պատմական հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրականացման միջոցով:
ՀՀ ԱԳ նախարարը, ներկայացնելով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, առանձնահատուկ կարևորեց ՄԱԿ-ի և իր համապատասխան մարմինների կողմից հումանիտար աջակցության հասանելիության անհապաղ ապահովումը տեղում՝ մեղմելու Արցախի քաղաքացիական բնակչության տառապանքները և հասցեագրելու նրանց առաջնահերթ կարիքները՝ համաձայն ՄԱԿ նպատակների ոգուն:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մտահոգություն հայտնեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրադրության վերջին զարգացումների վերաբերյալ և ընդգծեց ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման և խնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը:

Глава МИД Армении провел телефонный разговор с генсеком ООН
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 15 октября провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антонио Гуттерешем.
Как сообщает пресс-служба МИД, министр представил генеральному секретарю ООН ситуацию, сложившуюся в результате беспрецедентной широкомасштабной агрессии Азербайджана против Арцаха. В этом контексте министр выразил глубокую озабоченность в связи с преднамеренным обстрелом гражданского населения и инфраструктур Арцаха с применением вооружения различного калибра.
В ходе беседы министр Мнацаканян отметил, что Азербайджан до сих пор не выполняет достигнутое 10 октября на министерском уровне соглашение о прекращении огня и постоянно обстреливает мирное население, причиняя человеческие потери.
Министр Мнацаканян подчеркнул также недопустимость азербайджанских провокаций в отношении суверенной территории Республики Армения.
Глава МИД выразил глубокую озабоченность вовлеченностью Турции в развязанную Азербайджаном агрессию, что проявляется непосредственным военным участием последнего и перемещении иностранных боевиков с Ближнего Востока в Азербайджан, что является серьезной угрозой для региональной безопасности и мира.
По словам министра Мнацаканяна, действия Азербайджана еще более подчеркивают экзистенциальную опасность для народа Арцаха и делают императивом действенные усилия международного сообщества по нейтрализации угрозы, в том числе посредством признания права народа Арцаха на самоопределение и осуществления права на свободную и достойную жизнь на своей исторической родине.
Глава МИД Армении, представив создавшуюся в Арцахе гуманитарную ситуацию, особо подчеркнул важность немедленного обеспечения ООН и ее соответствующими органами доступа к гуманитарной помощи на месте, чтобы смягчить страдания гражданского населения Арцаха и удовлетворить их первоочередные нужды в соответствии с духом целей ООН.
Генсек ООН выразил обеспокоенность в связи с последними событиями в зоне нагорно-карабахского конфликта и подчеркнул важность немедленного прекращения военных действий и возобновления переговоров по урегулированию проблемы.