Մնացականյանն արդյունավետ է համարում Վաշինգտոնում ունեցած հանդիպումները
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը արդյունավետ է համարում Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի շուրջ ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում ունեցած հանդիպումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մնացականյանն ասաց Atlantic Council-ում քննարկման ընթացքում:
«Մենք այստեղ ենք աշխատելու ԱՄՆ մեր գործընկերների հետ: Մենք ունեցել ենք շատ արդյունավետ հանդիպումներ առավոտյան: Մենք շարունակելու ենք մեր աշխատանքները՝ հասնելու շատ կոնկրետ ու կարևոր նպատակների՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի հաստատման, վերադարձի խաղաղ լուծմանը»,-ասաց Մնացականյանը:
Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, համանախագահող երկրների նախագահների ու արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով շատ մեծ աշխատանք է տարվել:
«Երկրների նախագահների մակարդակով հնչել են կրակի դադարեցման վերաբերյալ հայտարարություններ, որոնք վերահաստատվել են նաև ԱԳ նախարարների կողմից: Հոկտեմբերի 10-ին մենք շատ երկար խորհրդակցություններ ունեցանք ՌԴ ԱԳ նախարարի միջնորդությամբ, հումանիտար զինադադարի հաստատման պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք, որը չհարգվեց Ադրբեջանի կողմից, այնուհետև նույնպիսի պայմանավորվածություն եղավ հոկտեմբերի 17-ին, որը դարձյալ չպահպանեց Ադրբեջանը»,-նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ այժմ հայկական կողմը պայքարում է երեք հակառակորդի դեմ՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների, որոնք սեպտեմբերի 27-ից պատերազմ են սկսել Արցախի դեմ:

Глава МИД Армении назвал переговоры в Вашингтоне продуктивными
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян считает эффективными встречи в Вашингтоне по ситуации в Нагорном Карабахе. Как сообщает «Арменпресс», Мнацаканян сказал об этом в ходе обсуждения в «Atlantic Council».
«Мы приехали работать с нашими американскими коллегами. У нас были утром очень продуктивные встречи. Мы продолжим нашу работу по поиску пути к очень конкретным и важным целям: установление режима прекращения огня, возвращение к мирному разрешению», – сказал Мнацаканян.
Зограб Мнацаканян отметил, что проделана большая работа на уровне сопредседателей Минской группы ОБСЕ, президентов и министров иностранных дел стран-сопредседателей.
«На уровне президентов стран были сделаны заявления о прекращении огня, которые также были подтверждены министрами иностранных дел. 10 октября мы провели очень длительные консультации при посредничестве министра иностранных дел России, достигли договоренности об установлении гуманитарного прекращения огня, которое не соблюдалось Азербайджаном, а затем 17 октября было достигнуто еще одно такое соглашение, которое снова не было соблюдено Азербайджаном», – сказал Зограб Мнацаканян.
Министр иностранных дел Армении отметил, что сейчас армянская сторона ведет борьбу с тремя противниками – Азербайджаном, Турцией и международными террористами, которые 27 сентября начали войну против Арцаха.