Այո՛, հնարավոր էր, եթե Նիկոլ Փաշինյանը բանակցային գործընթացը միտումնավոր կամ հիմարաբար չմտցներ փակուղի, չփչացներ հայ–ռուսական, հայ–իրանական հարաբերությունները (Ռուսաստանն ու Իրանը, անկախ ամեն ինչից, միևնույն է իրենց օգնությունը տվեցին), չպառակտեր հանրությունը, չպայքարեր Արցախի ու բանակի դեմ, թույլ չտար ռազմական բալանսի խախտում։
2․Հնարավո՞ր էր հաղթել այս պատերազմում։
Ո՛չ, Նիկոլ Փաշինյանի ու Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հայ ժողովուրդը դատապարտված էր պարտության։ Պատճառները բազմաթիվ են՝ անգրագետ կառավարումից մինչև հոգեբանություն։
3․Հնարավո՞ր էր խուսափել այս կապիտուլյացիոն փաստաթղթից։
Այո՛, եթե Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ պահին համաձայներ զինադադարի։ Սեպտեմբերի 27–ից հետո նա այդպիսի մի քանի հնարավորություն է ունեցել, սակայն գերադասել է «Հաղթելու ենք» կարգախոսի, կեղծ քարոզչական կրակահերթի տակ թշնամուն թույլ տալ հասնել մինչև Շուշի։
Եթե ռուսական ուղղաթիռի խոցումը չլիներ և չլիներ ռուսների կոշտ արձագանքը, ապա Ադրբեջանն արդեն կանգ չէր առնելու։
4․Հնարավո՞ր է դուրս գալ այս մղձավանջից։
Այո՛, բայց ուժերի գերլարումով, հետևողական ու տարիների աշխատանքի շնորհիվ, նոր որակի պետությամբ ու բացառիկ հայրենասիրությամբ։

Как родилась капитуляция и что делать
Да, можно, если бы Никол Пашинян намеренно или по глупости не завел переговорный процесс в тупик, не испортил армяно-российские и армяно-иранские отношения (Россия и Иран, несмотря ни на что, все равно предоставили свою помощь), не расколол общество, не боролся бы с Арцахом и армией, не допустил бы нарушения военного баланса.
2․ Можно ли было выиграть в этой войне?
Нет! Под предводительством Никола Пашиняна и Араика Арутюняна армянский народ был обречен на поражение. Причин множество – от безграмотного правления до их психологии.
3․Можно ли было избежать этого капитуляционного документа?
Да, если бы Никол Пашинян в нужный момент согласился на перемирие. После 27-го сентября он имел несколько таких шансов, но под лозунгом «Мы победим» и ложным пропагандистским напором предпочел позволить врагу дойти до Шуши.
Не будь сбитого российского вертолета и жесткой реакции русских, то Азербайджан уже не остановился бы.
4Можно ли выйти из всего этого кошмара?
Да, но путем сверхнапряжения сил, последовательной и многолетней работы, качественно нового государства и исключительного патриотизма.