Արցախյան փորձագետ. «Հայկական կողմը պետք է նախահարձակ լինողը, այլ ոչ թե պաշտպանվողը լինի»
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները խուսափում են իրերն իրենց անուններով կոչելուց դեռ 2008–ից, երբ ադրբեջանական կողմից խոշորամասշտաբ սադրանք կատարվեց շփման գծում՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Լևոնարխ գյուղի մոտակայքում։ «Ռեգնում»–ի փոխանցմամբ՝ այսպիսի կարծիք է հայտնել անվտանգության հարցերով արցախյան փորձագետ Հրաչ Արզումանյանը։
–Դա պատահական չէ։ Դա չի նշանակում, որ միջնորդներն ինչ–որ բան մոռացել են։ Դա քաղաքականություն է, և պետք է փորձել հասկանալ, թե ի՞նչ դերակատարություն է բաշխվում այս խաղում հայկական կողմին։ Իմ կարծիքով հայկական կողմին փորձում են զոհի դեր տալ, և մեր առջև խնդիր է դրված միջազգային հանրությանը հասկացնել, որ 21–րդ դարի հայը վաղուց արդեն ձերբազատվել է զոհի բարդույթից։ Հայկական կողմը պետք է նախահարձակ լինողը, այլ ոչ թե պաշտպանվողը, ինչ–որ բարձր ատյաններ բողոքներ ներկայացնողը լինի։ Բավակա՛ն է։ Այս ճանապարհը մենք մի անգամ անցել ենք և գիտենք, թե ինչով է ավարտվում,–ասել է փորձագետը։

Армянская сторона должна быть наступающей, а не защищающейся – карабахский эксперт
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ избегают называть вещи своими именами еще с 2008 года, когда азербайджанской стороной была совершена крупная провокация на передовой линии вблизи села Левонарх Мартакертского района Нагорно-Карабахской Республики. Как передает «Regnum», такого мнения придерживается карабахский эксперт по вопросам безопасности Грач Арзуманян.
«Это не случайность, это не означает, что посредники что-то забыли. Это – политика, и нужно попытаться понять, какая роль отводится в этой игре армянской стороне. На мой взгляд, армянской стороне пытаются отвести роль жертвы, и перед нами стоит задача – дать понять международному сообществу, что армянин 21 века давно уже освободился от комплекса жертвы. Армянская сторона должна быть наступающей, а не защищающейся, подающей жалобы в какие-то высокие инстанции. Хватит! Этот путь мы уже однажды проходили и знаем, чем он кончается», - резюмировал эксперт.