Նիկոլը ծնկած ղեկավար է և գտնվում է մի սենյակում, որտեղ սեղանի շուրջ նստած մարդկանց հետ չունի հավասար հարաբերություններ․ մեկի ծառան է դարձել, մյուսին էլ՝ պարտվել
Հարցնում եք՝ որպես պետություն ի՞նչ օգուտ ստացանք այսօրվա հանդիպումից և, ընդհանրապես, Նիկոլը, որն այսօրվա հանդիպման առաջնահերթություն էր ներկայացնում գերիների ու պատանդների վերադարձը, ինչո՞ւ գոնե 1 գերու վերադարձի հարց չկարողացավ լուծել:
Հարց. իսկ ինչո՞ւ պետք է գերիներին վերադարձնեին կամ որևէ հայամետ լուծում առաջարկեին: Եկեք լինենք անկեղծ և գոնե մեկ անգամ իրականությանը նայենք բաց աչքերով:
Հանդիպել են երեք մարդ։ Մեկի ձեռքում ոչինչ չկա՝ բացի վախից և ամեն ինչ ստորագրելու և կատարելու պատրաստակամությունից։ Մյուս երկուսին միավորում է սրա նկատմամբ զզվանքը։ Մեկինը՝ թշնամական, մյուսինը՝ դասակարգային։
Դեկտեմբերի 1-ից հետո նոր ոչինչ չի կատարվում։ Հայաստանցիները որոշել են, որ իրենց պետք է շարունակի ներկայացնել իրենց որդիներին ու ամուսիններին զոհաբերած, հայրենիքը դավաճանած և արցախյան պատերազմը պարտությամբ ավարտած ոչնչությունը։ Մյուս երկրներն էլ օգտվում են այս իրավիճակից որքան կարողանում են։
Ինչո՞ւ պետք է Իլհամը Նիկոլին վերադարձներ 115 գերի։ Որովհետև Նիկոլը չէ՞ր ստորագրի Մեղրիի միջանցքի հանձնման փաստաթուղթը։ Նա արդեն այն ստորագրել է և նորից կստորագրի հայտնի պատճառներով։
Ինչո՞ւ պետք է քննարկեին Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Որովհետև եթե չքննարկեին, Նիկոլը ի՞նչ պետք է աներ։ Ճիշտ եք, ոչի՛նչ։ Նիկոլը ծնկած ղեկավար է և գտնվում է մի սենյակում, որտեղ սեղանի շուրջ նստած մարդկանց հետ չունի հավասար հարաբերություններ՝ մեկի ծառան է դարձել, մյուսին էլ՝ պարտվել:
Ես զարմանում եմ, որ դուք զարմանում եք։
Ավելին, իսկ ինչո՞ւ պետք է Նիկոլը փորձեր խնդրել կամ համառեր մեր 115 գերու վերադարձը։ Այս օրերին գերիների հարազատները և բարեկամները պետք է Նիկոլին օր ու արև չտային, որովհետև նա միայն այդ լեզուն է հասկանում:

Никол – руководитель, опустившийся на колени, и находится в комнате, где нет равных отношений с сидящими за столом
Спрашиваете, какую пользу мы как государство получили от сегодняшнего заседания и вообще, Никол, который в качестве приоритета сегодняшней встречи указывал возвращение пленных и заложников, почему не смогли решить вопрос о возвращении хотя бы одного пленного?
Вопрос: а почему должны были возвратить пленных или предложить какое-либо решение в интересах Армении? Давайте будем честны и хотя бы раз посмотрим на реальность с открытыми глазами.
Три человека встретились. У одного в руках ничего, кроме страха и готовности все подписать и исполнить. Остальные двое объединяются отвращением к этому. Один враждебен, другой категоричен.
Ничего нового с декабря 1 года не происходит. Армянский народ решил, что его должен продолжать представлять тот, кто пожертвовал их сыновьями и мужьями, предал родину и закончил Арцахскую войну поражением. Другие страны тоже используют эту ситуацию как могут.
Зачем Ильхаму возвращать Николу 115 пленных? Потому, что Никол не подписал бы документ о коридоре Мегри? Он уже подписал и подпишет снова по известным причинам.
Зачем обсуждать вопрос о статусе Арцаха? А что бы сделал Никол, если бы не обсуждали? Правильно, ничего! Никол – руководитель, опустившийся на колени, и находится в комнате, где нет равных отношений с сидящими за столом. Он стал слугой одному, а другому – побежденным.
Я удивлен вашему удивлению.
Более того, зачем Николу пытаться просить или упорствовать для возвращения наших 115-х пленных. Родственники и друзья пленных в эти дни должны были не давать Николу житья, потому что он понимает только этот язык. Поэтому перестаньте жаловаться бесконечно, надо действовать.