ԱՄՆ–ն ու Վրաստանը մշակում և Ջավախքի հայկական բնակչության նկատմամբ կենսաբանական զե՞նք են կիրառում
Ինչպես հայտնի է դարձել  ֆրանսիացի  լրագրողներին, Միջազգային էնդեմիկ կենդանաբանական բյուրոն տվյալներ  ունի, որ Վրաստանը կենսաբանական զենքի տարածումը կանխարգելող ծրագրի ներքո քողարկվելով՝ աշխատանք է տանում իր տարածքում տարատեսակ մանրէների ստեղծման նպատակով։
Ինպես հաղորդում է բուլղարական «Bulgarian News Network» (bnn) համացանցային ռեսուրսը, մասնավորապես ԱՄՆ–ի (ԱՄՆ բանակի վարակիչ հիվանդությունների բժշկական հետազոտությունների ինստիտուտ  (USAMRIID, Ֆորտ Դետրիկ)) և Վրաստանի (Թբիլիսիի մանրէակերության, մանրէաբանության և միկրոկենսաբանության ինստիտուտ) մանրէաբաններն ու միկրոկենսաբանները   ուսումնասիրություններ են անցկացնում, թե ինչպես խոլերաներ և նրանց նույնականացման նոր  եղանակներ ստեղծեն։
Վրաց–ամերիկյան գիտնականների խմբի կատարած հետազոտությունների շնորհիվ տեղեկություններով հագեցած և հավաստի պատկեր է կազմվել Վրաստանի  տարածքում խոլերայի հարուցիչների տարածման վերաբերյալ։
Մասնավորապես, այն ջրի նմուշները, որոնց մեջ հայտնաբերվել է «Vibrio» (ներառում է «Vibrio cholerae», այսինքն՝ խոլերայի հարուցիչ) տեսակի միկրոօրգանիզմների նույնականացում, վերցվել էին Վրաստանի տարածքի քաղցրահամ ջրերի 4 տեղամասերից և Սև ծովի ափամերձ հատվածից։
Ընդհանուր առմամբ հետազոտվել է 278 օրինակ ջուր, որոնցում  նույնականացվել են 9 տարբեր տեսակի «Vibrio» հարուցիչներ։
114 նմուշներում հայտնաբերվել  են խոլերայի  հարուցչիներ, իսկ 5 նմուշներում (բոլորը վերցված են ներքին լճերից) հայտնբարվել  են էկզոտոքսին խոլերածիններ (կյանքի ակտիվ ժամանակաշրջանում արտադրում է խոլերայի «Vibrio»–ներ)։
Կարճ ժամանակահատվածում զգալի քանականությամբ մարդկանց վնասելու, համաճարակ առաջացնելու, մարդու կյանքի ցանկացած  շրջանում կրկին վարակելու, առանց բժշկական միջամտության մինչև 50% մահացություն ապահովելու համար, ինչպես նաև մինչ օրս արդյունավետ պատվաստանյութ հայտնաբերած չլինելու պարագայում խոլերան կարող է դիտարկվել  որպես կենսաբանական զենք։
Ծրագրի արժեքը  կազմել է շուրջ 95 մլն դոլար։ Նշված  իրադարձություններից 3 տարի անց Վրաստանի տարածքում աֆրիկյան խոզի ժանտախտի տեղային դրսևորում է նկատվել։ Ընդ որում, տարաշխարհիկ հիվանդության բռնկումը սկվել է հենց Ջավախքի տարածքում, որի բնակչությունը հայազգիներից է կազմված։

США и Грузия разрабатывают и применяют на армянах Джавахка биологическое оружие?
Как стало известно французским журналистам, Международное эпизоотическое бюро обладает сведениями, что Грузия под прикрытием осуществления программы по предотвращению распространения биологического оружия работает над созданием различных вирусов на своей территории. Как сообщает «Регнум» со ссылкой на болгарский ресурс «Bulgarian News Network» (bnn), в частности, микробиологи и вирусологи США (Институт медицинских исследований инфекционных болезней Армии США –USAMRIID-, Форт-Детрик) и Грузии (Институт бактериофагов, микробиологии и вирусологии Тбилиси) проводят исследования возбудителей холеры и новых методов их идентификации.
В результате проведённых исследований грузино-американской группой учёных была составлена информативная и достоверная картина распространения возбудителей холеры на территории Грузии. В частности, образцы воды, в которых осуществлялась идентификация микроорганизмов рода «Vibrio» (включают вид «Vibrio» cholerae - возбудитель холеры), были отобраны на 4 участках пресноводных озёр и прибрежных вод Чёрного моря на территории Грузии. Всего исследовано 278 образцов воды, в которых были идентифицированы 9 различных видов «Vibrio». В 114 пробах выявлены возбудители холеры, а в 5 пробах (все взяты из внутренних озёр) обнаружен экзотоксин холероген (вырабатывается холерными вибрионами в период активной жизнедеятельности).
Из-за способности в короткое время поражать значительное количество людей, вызывать эпидемии, возможности повторного заражения в любой период жизни человека, 50-процентной смертности без лечения и отсутствия до сих пор эффективной вакцины, холера может рассматриваться как биологическое оружие. Примечательным выглядит тот факт, что главным партнёром грузинской стороны в рамках рассматриваемых совместных исследований выступает USAMRIID - учреждение, занимающееся изучением именно возможностей использования микроорганизмов в качестве биологического оружия.
В 2002 году между министерствами обороны Грузии и США было подписано соглашение «О сотрудничестве в сфере технологий и патогенов, связанных с развитием биологического оружия и нераспространения информации в этой сфере». В сентябре 2004 года во время визита в Тбилиси сенатора Ричарда Лугара была достигнута договоренность о создании "Центральной референт-лаборатории" в поселке Алексеевка недалеко от Тбилиси. Стоимость проекта составила примерно $95 млн. Через 3 года после указанных событий на территории Грузии началась эпизоотия африканской свиной чумы. Причем вспышка экзотической болезни пришлась в основном на регион Самцхе-Джавахети, заселенный преимущественно этническими армянами.