Ներկայիս ապաշնորհ կառավարությունը տապալել է պետական պարտքի օգտագործման արդյունավետությունը, այն հավասարեցրել զրոյի, դարձրել պատուհաս ապագա սերունդների համար
Պետական պարտքի ավելացումը կարող է նպաստել սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը, եթե այն ուղղվի տնտեսության զարգացմանը, ապագայում հավելյալ արժեքի ստեղծման հնարավորությունների ընդլայնմանը։ Միայն այդպես հնարավոր կլինի հավելյալ եկամուտներ գեներացնել ու դրանով մարել վերցված պարտքը։
Ուսումնասիրելով պետական պարտքի ավելացման արդյունքում ՀՆԱ-ի աճի միտումները՝ ակնհայտ է, որ վերջին 3 տարիների ընթացքում պետական պարտքը մեղմ ասած ՃԻՇՏ ՉԻ ՕԳՏԱԳՈՐԾՎԵԼ։
2001 թվականին կառավարության պարտքը 684 մլն դոլար է եղել, իսկ ՀՆԱ-ն՝ 2,12 մլրդ դոլար։
2017 թվականին՝ պարտքը կազմել է 4,9 մլրդ դոլար, ՀՆԱ-ն՝ 11,5 մլրդ դոլար։
2020 թվականին պարքը կազմել է 8 մլրդ դոլար, իսկ ՀՆԱ-ն մոտ 12,5 մլրդ դոլար (դեռ պաշտոնական տվյալը չկա, բայց մոտ 8,5 տոկոսանոց անկման պարագայում մոտավորապես այսքան է կազմելու)։
Այսինքն՝ 2001-2017թթ․ կառավարության պարտքը ավելացել է մոտ 4,2 մլրդ դոլարով, ՀՆԱ-ն՝ 9,4 մլրդ դոլարով։ Իսկ 2018-2020թթ կառավարության պարտքը ավելացել է շուրջ 3 մլրդ դոլարով, ՀՆԱ-ն՝ 1 մլրդ դոլարով։
Ստացվում է, որ եթե 2000-ականներից մինչ իշխանափոխություն կառավարության վերցրած յուրաքանչյուր դոլարը միջինում տնտեսությունում ստեղծել է 2,24 դոլարի հավելյալ արժեք, ապա ներկայիս կառավարության վերցրած յուրաքանչյուր դոլար պարտքը ընդամենը 0,33 դոլարի արժեք է ստեղծել։
Արդյո՞ք սա վկայում է ներկայիս կառավարության ապաշնորհության մասին։
Միանշանակ այո։
Պատկերացրեք դուք բիզնեսի սեփականատեր եք ու Ձեր ընկերության տնօրենը գնում ընկերության անունից 10,000 դոլար վարկ է վերցնում, որ բիզնեսը զարգացնի, բայց արդյունքում եկամուտներն ավելանում են ընդամենը 3,300 դոլարով։ Ի դեպ, այդ նույն տնօրենը անկախ նրանից, որ ապիկար է ու բիզնեսը շատ վատ է կառավարել, ընկերությանը 6,700 դոլար պարտքային բեռի տակ է գցել, պարտաճանաչ իրեն պարգևավճար է տվել։ Որպես բիզնեսի սեփականատեր՝ ինչպե՞ս կվարվեք ապաշնորհ տնօրենի հետ։ Ողջամտությունը հուշում է, որ ԱՌՆՎԱԶՆ պետք է ազատեք աշխատանքից։
Վստահ կարող ենք արձանագրել, որ ներկայիս կառավարությունը ՏԱՊԱԼԵԼ է պետական պարտքի օգտագործման արդյունավետությունը՝ այն հավասարացնելով զրոյի։ Փաստացի պարտքի ավելացումը չի բերել որևէ զարգացման, ուստի այդ պարտքը դարձրել են ՊԱՏՈՒՀԱՍ ապագա սերունդների համար։
Հ․Գ․ Եթե 2021թ․-ի պետական բյուջեով պետական պարտքի սպասարկմանը մոտ 400 մլն դոլար ենք ուղղելու, ապա այս կառավարության շնորհիվ 2025-ին պետական պարտքի սպասարկմանը ուղղվելու է շուրջ 1 մլրդ դոլար։

Некомпетентные власти Армении не смогли эффективно использовать государственный долг – экономист
Увеличение государственного долга может способствовать решению социально-экономических проблем, если оно будет направлено на развитие экономики, расширение возможностей по созданию дополнительной стоимости в будущем. Об этом написал на своей странице в «Facebook» экономист Карлен Хачатрян.
Он, в частности, отметил, что только так можно будет генерировать дополнительный доход и тем самым погашать взятый ранее долг.
«Изучая тенденции роста ВВП в результате увеличения государственного долга, становится очевидным, что за последние 3 года государственный долг, мягко говоря, НЕ ИСПОЛЬЗОВАЛСЯ ПРАВИЛЬНО», – подчеркнул Хачатрян.
Так, по его словам, в 2001 году государственный долг составлял 684 миллиона долларов, а ВВП – 2,12 миллиарда долларов. При этом в 2017 году долг составил 4,9 миллиарда долларов, ВВП – 11,5 миллиарда долларов, а в 2020 году долг составил 8 миллиардов долларов, а ВВП – около 12,5 миллиардов долларов (официальных данных пока нет, но в случае спада примерно на 8,5% выйдет примерно такая сумма).
То есть в 2001-2017 годах долг Правительства увеличился примерно на 4,2 миллиарда долларов, ВВП – на 9,4 миллиарда долларов. А в 2018-2020 годах государственный долг увеличился примерно на 3 миллиарда долларов, а ВВП – на 1 миллиард долларов.
Выходит, что если каждый доллар, заимствованный с 2000-ых годов до смены власти, создал дополнительную стоимость в экономике в среднем в размере 2,24 доллара, то каждый доллар, заимствованный нынешним Правительством, создал стоимость всего в 0,33 доллара.
«Свидетельствует ли это о некомпетентности действующей власти? Безусловно, да. Представьте себе, что вы являетесь владельцем бизнеса, и директор вашей компании от ее имени занимает ссуду в размере 10000 долларов для развития бизнеса, но в результате выручка увеличивается всего на 3300 долларов. Одновременно тот же директор, несмотря на то, что оказался некомпетентным и управлял бизнесом весьма дурно, также умудрился бросить компанию под ношу долгов, размеры которых составили 6700 долларов, но при этом ответственно выплачивал себе премии. Как владелец бизнеса, как вы справитесь с некомпетентным директором? Здравый смысл подсказывает, что вы, как МИНИМУМ, должны освободить его от занимаемой должности», – отметил экономист.