Հայկազուն Ալվրցյան. «Ջավախքի խնդրի լուծումը Վրաստանի իշխանությունները տեսնում են միայն մեկ ճանապարհով՝ Ջավախքի հայաթափումով»
-Ջավախքի խնդրի լուծումը Վրաստանի իշխանությունները տեսնում են միայն մեկ ճանապարհով՝ Ջավախքի հայաթափումով,-«7 օր»-ի հարցին, թե ի՞նչ ճանապարհով են տեսնում ջավախահայության խնդրի լուծումը՝ Վրաստանում իշխանափոխությա՞մբ, այս իշխանությունների գործողություններո՞վ, թե՞ հայ-վրացական հարաբերությունների բարելավումով, պատասխանել է «Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոն» գիտահետազոտական հիմնադրամի տնօրեն Հայկազուն Ալվրցյանը։
Ըստ բանախոսի, հարցի լուծման որևէ այլ տարբերակ Վրաստանի համար ընդունելի չէ. «որովհետև Ջավախքը մի շարք առումներով դատապարտված է այս ելքին»։
-Քանի Ջավախքը կա, վրացական իշխանությունները երբեք չեն հանգստանա, որ այն երբևէ կարող է միանալ Հայաստանի Հանրապետությանը. նրանք երբևէ չեն հաշտվի այդ մտքի հետ։ Ջավախքի հայությունն այսօր Վրաստանի իշխանություններից պահանջում է այն օրինական քայլերն իր նկատմամբ, որոնք ամրապնդում են հայերի ներկայությունն իրենց պատմական հայրենիքի հողի վրա,-ասել է Հ. Ալվրցյանը։

Айказун Алврцян: «Решение проблемы Джавахка грузинские власти видят лишь в одном: в постепенном выселении армян»
-Решение проблемы Джавахка грузинские власти видят лишь в одном: в постепенном выселении армян, - на вопрос  «7 օր» о том, в чем они видят решение проблемы джавахских армян: в смене грузинского руководства, в деятельности  этих властей или в улучшении армяно-грузинских отношений, ответил директор  научно-исследовательского фонда  «Центр исследования вопросов западных армян» А.Алврцян.
Согласно А.Алврцяну, для Грузии неприемлим какой-либо другой вариант решения данного вопроса, «так как Джавахк по нескольким причинам обречен на это».
-Пока есть Джавахк, грузинские власти никогда не успокоятся, что он когда-либо может соединиться с Республикой Армения, они никогда не смирятся с этой мыслью. Армяне Джавахка сегодня требуют от грузинских властей те законные действия в отношении себя, которые закрепили бы присутствие армян на их исторической земле, - сказал А.Алврцян.