Մասնագետները՝ Վրաստանում հնարավոր իշխանափոխության մասին
-Վրաստանը բազմազգ  երկիր է, և ներքաղաքական որևէ խնդիր, առանց ազգային փոքրամասնությունների մասնակցության,  անհնար է  լուծել,- «Ուրբաթ» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոն» գիտահետազոտական հիմնադրամի տնօրեն Հայկազուն Ալվրցյանը։
Նրա հավաստմամբ,  «Վրաստանի այսօրվա իրավիճակը հետևանք է վերջին տասնամյակներին Վրաստանի վարած քաղաքականության։ Վրաստանը, փորձելով ստանձնել նոր դերակատարություն տարածաշրջանում, այդպես էլ չկարողացավ կատարել իր պարտավորությունները թե՛ ներքին քաղաքական, թե՛ արտաքին քաղաքականության հարցերում»։
Մյուս բանախոսը՝ «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի վրացական հարցերով մասնագետ, պատմաբան Թամարա Վարդանյանն ասել է, թե Վրաստանը բազմէթնիկ երկիր է և նրա արտաքին քաղաքականությունը լուրջ վերանայման կարիք ունի։
Հ. Ալվրցյանի կարծիքով, Վրաստանի այսօրվա  ընդդիմության քայլերը դժվար թե իշխանափոխության վերածվեն.
-Իշխանափոխության համար անհրաժեշտ են նոր գաղափարներ, նոր մտքեր և նոր առաջնորդ։ Այդպիսին այսօր Վրաստանում չկա, ուստի ազգային փոքրամասնությունները՝ հատկապես Ջավախքի հայությունը, ոչ մի կերպ իր խնդիրներն այս հեղաշրջման մեջ չեն տեսնում։ Եթե Սահակաշվիլու իշխանության գալու ժամանակ ազգային փոքրամասնությունները հույս էին փայփայում այս «նորերի» հետ, ապա համոզվեցին, որ ո՛չ Սահակաշվիլին, ո՛չ նրանից պառակտված և բեկորների վերածված այսօրվա ընդդիմադիրներն ազգային հարցում չունեն անելիք և ասելիք։

Специалисты о возможной смене власти в Грузии.
-Грузия многонациональная страна, и решить какой-нибудь внутриполитический вопрос без участия национальных меньшинств невозможно, - заявил директор научно-исследовательского фонда «Центр по исследованию западноармянских вопросов» Айказун Алврцян во время встречи с журналистами в клубе «Урбат».
По его утверждению, «сегодняшняя ситуация в Грузии является следствием политики последних десятилетий. Грузия, пытаясь играть новую роль в регионе, так и не сумела выполнить свои обязательства как во внутренней политике, так и во внешнеполитических вопросах».
По мнению Алврцяна, сегодняшние действия оппозиции вряд способны привести к смене власти:
-Для   смены власти необходимы новые идеи, новые мысли и новый лидер. Сегодня этого в Грузии нет, и нацменьшинства,  в частности, армянство Джавахка, не видят решения своих проблем в смене власти. Если нацменьшинства и связывали надежды с новой властью, то они убедились, что ни Саакашвили, ни разлетевшаяся на осколки оппозиция  не имеют ничего ни сказать, ни сделать в национальном вопросе.
Специалист по грузинским вопросам фонда «Нораванк», историк Тамара Варданян считает, что Грузия, будучи многоэтничной страной, должна серьезно пересмотреть свою внешнюю политику.