Սևանը՝ քաղաքական բունտի պատճառ
Անդրադառնալով Սևանի ավազանում ոսկու վերամշակման ձեռնարկության կառուցման նախագծին՝ 2-րդ գումարման ԱԺ-ի «Բնապահպանության հարցերի» հանձանաժողովի նախագահ, «Սևանի մասին» ՀՀ օրենքի համահեղինակ Գագիկ Թադևոսյանը զարմանք է հայտնել, թե «որքա՞ն պետք է տգետ և դավաճան լինել, որ Սևանի նկատմամբ ոտնձգություն արվի «Սևանի մասին» օրենքն ընդունելուց հետո»։
-Վերջին հաշվով խիղճ է պետք ունենալ, չէ՞։ Տկլոր ջաններիս կատու՞ ենք շալակում, հա՞։ Էլ ուրիշ ոչ մի  բան չկա անելու Հայաստանում, մնում է, որ խմելու ջուրը, մեր Սևանը թունավորե՞նք ու վերջացնե՞նք,- ասել է նա։
Գ. Թադևոսյանը նշել է նաև, որ Սոտքի հանքավայրի տարածքում ոսկու արդյունահանման գործարանի կառուցումը «քաղաքական բունտի», միջազգային սկանդալի պատճառ կդառնա և ողջ ազգը ոտքի կկանգնի։
Ի դեպ, ՀՀ նախագահին կից Սևանի հիմնահարցերի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Յուրի Ջավադյանը տեղեկացրել է, որ մինչև ապրիլի 25-ը կքննարկեն հ/կ-ների ներկայացուցիչների առաջարկությունները և մինչև մայիսի 10-ը կներկայացնեն ՀՀ նախագահին։

Севан как причина политического бунта
Говоря о проекте строительства золотоперерабатывающего предприятия в севанском бассейне, председатель Комиссии Национального собрания по вопросам экологии Гагик Тадевосян выразился так: «Это каким же нужно быть невеждой и предателем, чтобы посягать на Севан и после принятия Закона РА о Севане?».
-В конце концов и совесть поиметь не мешает! Хотим сесть голым задом на ежа! (перевод идиоматический. На армянском поговорка звучит гораздо приличнее). Неужели в Армении больше нечего делать, как отравить наш резервуар питьевой воды - Севан, и на этом кончить?  - темпераментно вопрошает Гагик Тадевосян, соавтор, кстати, Закона о Севане.
Г-н Тадевосян заявил также, что строительство золотоизвлекающего предприятия на территории Сотского месторождения станет причиной «политического бунта», международного скандала и весь народ встанет на ноги.
К слову, зам.председателя Комиссии по проблемам Севана при президенте РА Юрий Джавадян информировал нас, что до 25 - го апреля будут обсуждены предложения представителей общественных организаций по предприятию, и до 10 мая они будут представлены президенту страны.