Ե՞րբ է ավարտվելու անցումային փուլը
Հայաստանի   տիպի   երկրներն   ընդունված  է    անվանել  «անցումային» և բոլոր խնդիրները պատճառաբանել անցման առանձնահատկություններով։  Անկախության  սկզբնական   փուլում   դա  հասկանալի էր և մարդիկ «ըմբռնումով» էին մոտենում դժվարություններին։ Բայց պարզվեց, որ «անցումը» հավերժական կատեգորիայի է վերածվում և դառնում բոլոր «մաստերի» իշխանությունների արդարանալու միջոցը։  Տարիները գնում են,   բայց  մենք  դեռ  «անցնում»   ենք  և  վերջը չի  երևում։
Անցումային   ժողովրդավարությունների  խնդիրներն  առնչվում  են   հասարակական   կյանքի  գրեթե  բոլոր   ոլորտներին։ Ըստ   այդմ՝   իրենց   ձևն   ու  բովանդակությունը   պետք   է  փոխեն  քաղաքական,  տնտեսական,  իրավական  և   միջանձնային   հարաբերությունները։
ՍՍՀՄ-ի   փլուզման   արդյունքում  ձևավորված  նորանկախ  պետությունների  քաղաքական  վերնախավերը  պետք   է   լուծեին   միակուսակցականից   դեպի բազմակուսակցականին,   պետական  սեփականությունից  դեպի  մասնավոր   կամ  խառը  սեփականության   ձևերին,  սուբյեկտիվ  իրավական  համակարգին,  պետական    ու  տեղական  կառավարման համակարգերի  ժողովրդավարացմանը և   մարդու  իրավունքների  գերակայությամբ  քաղաքացիական  հասարակությանն  անցնելու   խնդիրները։ Ձևական  առումով՝   նշված   գործընթացները   Հայաստանում   տեղի   են   ունեցել,   բայց  իրականում   լրջագույն   հարցեր   կան,   որոնք ցայտուն կերպով արտահայտվում են հատկապես ընտրությունների և բիզնես հարաբերությունների  ժամանակ։ «Անցումային   փուլ»  կոչվածն արդեն անեծքի է վերածվում։ Դրանով  արդարացվում  են  և՛  վատ  կառավարումը,  և՛  սոցիալական  բևեռացվածությունը,   և՛  բարքերի   անկումը։ Իսկ    ե՞րբ   մենք  դուրս  կգանք   անցումային  փուլից։  Ահա  այս  հարցն  է,   որ  հուզում   է  շատերիս։
Պլանայինից   դեպի  շուկայական  տնտեսությանն   անցնելու  գործընթացն   աննախադեպ  էր  և  հնարավոր  չէ,   միջազգային  համանման փորձն  ուսումնասիրելով,   ասել,   թե   ո՞ր   պահից  սկսած    կարելի  է  անցումային   փուլն   ավարտված   համարել։ Մենք   կարող  ենք  ունենալ   ժողովրդավարական   երկրներին  հատուկ  օրենսդրական  բազա,   սակայն  գործնականում  ապրենք  լրիվ  ուրիշ  համակարգում։  Հիմա   այդպես   էլ  կա։  Եվ  ուրեմն   ո՞ր   գործընթացներն են   ինդիկատորի դեր կատարելու՝   որպես   անցումայինից  դուրս  գալու  սկիզբ։
Ինչպես   արդեն  նշեցի՝ սովետական տիպի ամբողջատիրությունից ժողովրդավարականին   անցնելու  փորձ  չկա,   բայց   փոխարենը  կարող   ենք   դիտարկել    կոշտ կամ փափուկ ավտորիտար,    պսեվդոշուկայական   երկրների  (ինչպիսին այսօր Հայաստանն է) ժողովրդավարական անցման գործընթացները  և  անել  որոշակի  եզրակացություններ։
Եվրոպական, լատինա-ամերիկյան և ասիական   երկրների (աֆրիկյան «տրանզիտները» մեծամասամբ չեն ստացվում)  ավտորիտար   ռեժիմների   ժողովրդավարացումը   և   տնտեսական   կյանքի  մրցակցային  դառնալը յուրաքանչյուր երկրում ընթացել է յուրովի, բայց բոլորի մոտ,   ինչքանով  որ  ես եմ   ուսումնասիրել   և  ընկալել,   ընդհանուր են եղել հետևյալ փուլերը.
1.      Գործող  աջ-ավտորիտար  ռեժիմները   վարել  են արտաքինից  ներքին շուկան պաշտպանելու և, միևնույն ժամանակ, տնտեսության ազատականացման քաղաքականություն։ «Թույլ»   ազգային   դրամով  և խթանող հարկաբյուջետային քաղաքականությամբ խրախուսել   են  տեղական  արտադրողներին, նպաստել են խոշոր  ֆինանսա-արդյունաբերական  խմբերի ձևավորմանը։ Աշխատուժի շուկայի  և սոցիալապես անապահով խավերի խնդիրները մղվել են երկրորդ պլան։ Այդ ռեժիմների կարգախոսը կարելի է ընդհանրացնել «Լիբերալ տնտեսություն՝ առանց լիբերալ դեմոկրատիայի» բանաձևի մեջ, չնայած, որ դա դենսյաոպինյան ձևակերպումն էր՝ «կարմիր» շեղմամբ։
2.      Կապիտալի  կրողները,   ժամանակի  ընթացքում,   որոշակի  ինքնուրույնություն  են  ձեռքբերել,  կամաց-կամաց սկսվել է իշխանության և բիզնեսի տարանջատումը՝ մասնավոր հատվածի ընդլայնման հաշվին։ Ընթացել է կատաղի  մրցակցություն  տնտեսական  տարբեր  շրջանակների  միջև։
3.      Տնտեսական  դաշտի  մրցակցային  լինելը  և  սեփականության  ինստիտուտի    իրական    պաշտպանվածությունը՝ օբյեկտիվորեն նպաստել են  աշխատուժի  շուկայի   ձևավորմանը   և, որպես հետևանք, ստեղծվել են հզոր   արհմիություններ։
4.      Արհմիութենական  շարժումների  հիմքի  վրա՝   ձևավորվել  է  գոծուն  սոցիալ-դեմոկրատական  քաղաքական  ձախ ուժ,   որը  դարձել  է  աջ   ուժերի  իրական  մրցակիցը։
5.      Աջ   և  ձախ  ուժերի ժողովրդավարական մրցակցությունը ընտրությունների ժամանակ հանգեցրել  է իշխանափոխության՝ հօգուտ  ձախ  ուժերի։
6.      Հետագայում  սկսվել   է   «քաղաքական  ճոճանակի»  փուլը,   երբ  աջերն   ու  ձախերը  միմյանց,   առանց  ցնցումների,   փոխարինել  են  և  իշխանության  համար  մղվող  պայքարը  չի  դիտարկվել  որպես   կենաց- մահու   պայքար։
Եթե հայաստանյան  իրողությունները դիտարկենք վերը նշված փուլերի կտրվածքով,  ապա  կտեսնենք,   որ  մեզ  մոտ  դեռ  անցումային  փուլի  վաղ  շրջանն  է. կապիտալի  շահերը  պաշտպանված  չեն, առկա  է   սեփականության  վերաբաշխման   վտանգը  և  այսօրվա  պայմաններում,   երբ    բիզնեսը  ենթարկվում  է տոտալ ճնշումների   ու  դա  «արդարացվում» է թոշակների, նպաստների  բարձրացմամբ՝  կարելի  է  ասել,   որ  անցումային  փուլը  մենք  դեռ  երկար  ժամանակ  չենք  հաղթահարի։   Ավելին՝ մենք  կարող  ենք  ետ  շպրտվել  ու  հայտնի  չէ,  թե   երբ  կդառնանք  ժամանակակից  պետություն։ Հետևաբար, Հայաստանին անհրաժեշտ  է     հստակ    գաղափարախոսություն  և  ծրագիր   ունեցող աջ  ուժ,   որը,  գալով իշխանության, մրցակցային  խաղի  կանոնները  կդարձնի  անշրջելի և կպաշտպանի ազգային բուրժուազիայի շահերը։ Դրան կհաջորդի  արհմիութենական  շարժումների փուլը։  Որից հետո՝ աշխատուժի  և  սոցիալապես  անապահով  խավերի  պաշտպանության   խնդիրներ   առաջ  քաշող  ձախ  ուժերը   բնականորեն  կակտիվանան  և  ընտրությունների  ժամանակ կփոխարինեն  աջերին։ Այդ   ժամանակ   արդեն  կարելի  է խոսել  անցումային  փուլի  ավարտի և  որակապես   նոր  պետություն   ունենալու  մասին։

Когда завершится переходный этап?
«Переход» к демократии сопрягается практически со всеми сферами общественной жизни, меняя форму и содержание политических, экономических, правовых и международных отношений. В результате падения СССР элиты, сформированные в независимых государствах, должны были решить проблему перехода от однопартийной системы к многопартийной, от государственной формы собственности - к частной или смешанной. Должна была измениться правовая система, системы государственного и местного управления - демократизированы. В итоге должен был совершиться переход к гражданскому обществу, основанный на приоритете человеческих прав.
Формально эти процессы в Армении шли или идут, но в действительности есть очень серьезные, непреодоленные проблемы, которые наиболее остро отражаются в бизнесе и во время выборов, и «переходный этап» превращается в проклятие. Им объясняются и плохое управление, и социальная поляризация, и падение нравов. И потому вопрос «Когда же мы, наконец,  выйдем из переходного этапа?» для многих из нас стал самым волнующим.
Переход от плановой экономики к рыночной беспрецедентен, и невозможно, изучив подобный опыт других стран, сказать, с какой точки процесса можно считать переход завершенным. У нас может быть законодательная база демократических стран, но жить при этом мы будем в недемократической стране, как сейчас. И потому возникает вопрос: а есть ли какие -либо индикаторы начала выхода из переходного этапа?
Как я уже отметил, опыта перехода от советского тоталитаризма к демократии нет, но вместо этого мы можем рассмотреть процесс демократического перехода для псевдорыночных жестких или мягких авторитарных режимов, которым сегодня является Армения, и сделать некоторые выводы. Для европейских, латино-американских и азиатских стран (транзит демократии в Африку пока не получается) демократизация авторитарных режимов и конкурентные правила игры в экономической жизни становились и развивались по-разному,  но, по моим наблюдениям, определенные этапы процессов были общими для всех.
1. Действующие авторитарные режимы правого толка вели политику защиты внутреннего рынка одновременно с его либерализацией. Они стимулировали местное производство «слабой» валютой и кредитно- финансовой политикой, способствовали формированию крупных  финансово - промышленных групп. Проблемы рынка труда и уязвимых слоев населения были отодвинуты на второй план. Лозунг этих режимов можно свести к «Либеральная экономика - без либеральной демократии» Дэн-Сяо - Пина. Естественно, с красным оттенком.
2. Носители капитала со временем приобретают определенную независимость, начинается отделение бизнеса от власти за счет расширения частного сектора, при ожесточенной конкуренции между экономическими группами и группировками.
3. Конкурентность экономического поля и реальная защищенность института собственности объективно способствуют становлению рынка труда и, как следствие - мощному профсоюзному движению.
4. На основании  профсоюзных движений оформляются социал - демократические левые силы, становящиеся реальным конкурентом правых сил.
5. Демократическая конкуренция правых и левых сил во время выборов приводит к смене власти в пользу левых сил.
6. В дальнейшем начинается этап «политического маятника», когда левые и правые без потрясений сменяют друг друга. Борьба за власть перестает быть борьбой не на жизнь, а на смерть.
Если сопоставить события в Армении с описанными выше этапами, то можно заметить, что мы переживаем ранний этап перехода. Интересы капитала не защищены, есть опасность насильственного перераспределения собственности, и в сегодняшних условиях, когда бизнес подвергается тотальному давлению (это обосновывается необходимостью поднятия пенсий и пособий), можно заключить, что переходный этап нами еще долго не будет преодолен. Более того, мы можем быть отброшены назад, и неизвестно, когда нам удастся стать современным государством.
Следовательно, нам нужна четкая идеология и правые силы со своей программой, которые, придя к власти, сделают правила конкурентной игры необратимыми и будут защищать интересы национальной буржуазии. После начнется этап профсоюзного движения. После чего уже в игру должны вступить левые силы с программой защиты трудящихся и  необеспеченных слоев населения, сменив на выборах правые силы. Тогда уже можно будет говорить об окончании переходного этапа и качественно ином, новом государстве Армения.