Մեր տնտեսության «վերելակի» մասին
Հայաստանի բիզնես համակարգն ընդունված է պայմանականորեն բաժանել 3 խմբերի՝ խոշոր, միջին և փոքր։ Պետական քարոզչությունն այժմ թիրախ է հայտարարել խոշորին։ Զոհեր և վիրավորներ դեռ չկան։ Առայժմ «ճռռում» է բիզնեսի ամենաանպաշտպան շերտը, բայց ամեն օր հեռուստատեսությամբ լսում, որ կառավարությունն իրեն ուզում է աջակցել։
Խոշորին բերման ենթարկելու  նպատակով՝ «երկրորդ սերնդի բարեփոխիչները»  գլոբալ խաղ են սկսել՝ այդ գործում  ներգրավելով փոքր ու միջին բիզնեսին։ Գաղափարը հետևյալն է. եթե պետությունը ճնշում է փոքրին, ապա վերջինս, մեծից «աբիժնիկի» հոգեվիճակով,  ստիպված ընկերանում է պետության հետ և երկուսով հարձակվում են մեծի վրա։ Պարզապես կառավարությունում երկար չեն մտածել այն մասին, որ այդ ընթացքում փոքրը կարող է շարքից դուրս գալ։ Կարևորն իրենց համար խոշորի թիրախավորումն է։
Մեր հասարակության քվազիքաղքենիական զանգվածը և ռեակցիոն «ինծիլիգենցիան», կարծում եմ, դեմ չեն, որ  կառավարությունը ծնկի բերի խոշոր բիզնեսին,  և այդ շերտին կարելի է համարել գործադիրի հանրային հենարանը։ Բայց ամբողջ խնդիրն այն է,  որ նմանատիպ  շերտն ամենադոնդողատիպ և իր մեջ որևէ հանրային էներգետիկա չունեցող մարդկանցով է լցված և դա չի կարելի հանրային հենարան անվանել։ Փոխարենը գործադիր իշխանության «իդիոլոգները» վաստակում են ամենաակտիվ և սեփական շահի հստակ գիտակցումով խմբերի թշնամանքը։ Ընդ որում, թշնամաբար են տրամադրվում ոչ միայն թիրախ հայտարարված խոշորները, այլև միջազգային կենտրոնների մեծ սիրահարների ձեռքին գործիքի վերածված փոքրերն ու միջինները։
Կառավարությունը շատ լուրջ մեթոդոլոգիական սխալ է թույլ տվել։ Չի կարելի բիզնեսի որևէ շերտի թիրախ հայտարարել։ Ընդհակառակը՝ պետք է աջակցել նրանց կամ էլ չխանգարել։ Ինչ վերաբերում է հարկերին, ապա դրանց դրույքաչափերը պետք է վերանայել  և հետագայում անցնել պրոգրեսիվ հարկման համակարգի։ Ես համոզված եմ, որ եթե հարկերը լինեն փոխադարձաբար ընդունելի, ապա գործարարների մեծ մասը չի փորձի խուսափել վճարումներից, և եթե պետական չինովնիկն ունենա արժանապատիվ ապրելու օրինական հնարավորություն, ապա չի գնա «ձախ» եկամուտների ետևից։ Կաշառակերությունն,  իհարկե,  չի վերանա, բայց կաշառքի գինը կբարձրանա՝ ինչը զգալիորեն կկրճատի կաշառք  տվողների և վերցնողների քանակը։
Սակայն կուզենայի մի  բան հստակ հասկանայինք, որ կոռուպցիան և կաշառակերությունը մեր պետության թիվ մեկ թշնամին չեն, ինչպես որ կառավարության նիստերի մեկնարկային «պիծիմինուտկաների» ժամանակ, դասախոսությունների տեսքով, ներկայացվում էր մեզ։ Կոռուպցիան՝ դա հետևանք է, իսկ հետևանքը չի կարող արմատական խնդիր դիտարկվել։ Կարևորը պատճառները վերացնելն է։
Կոռուպցիայի պատճառը դա անկատար օրենսդրությունն է, տնտեսական արատավոր խաղի կանոնները և պետության՝ բիզնեսին միջամտելու ձևերը։ Ահա այս կետերը պետք է թիրախ հայտարարվեն  և լուծվեն։ Ու որքան պետությունն, ի դեմս իշխանության, քիչ մխրճվի տնտեսության մեջ՝ այնքան լավ։
Հայաստանում ձևավորված բիզնեսի 3 պայմանական շերտերի միջև պետք է առավելագույն շարժունակություն ապահովել։ Իսկ այժմ հետևյալ պատկերն է. փոքր և միջին բիզնեսի շերտերի միջև կա ազատ տեղաշարժ։ Այսինքն տնտեսվարողը փոքրից կարող է դառնալ միջին և հակառակը։ Այլ բան է խոշորի տարածքը։ Միջինից դեպի խաշոր տանող ճանապարհը փակ է՝ «վերելակով» չես բարձրանա կամ գլխիդ վերևի «պատը» չես քանդի։ Հենց դա էլ կոչվում է փակ-կլանաօլիգարխիկ համակարգ։ Տնտեսական բարեփոխումներն ուրեմն ուղղված պետք է լինեն այդ «պատը» քանդելուն, որպեսզի միջին կամ ցածր «հարկից» մարդիկ, իրենց տաղանդի ու գործարար կարողության շնորհիվ,  կարողանան բարձրանալ  վերև։
ՀՀ նախագահը խոսում է «չհասկացվածության պատի» մասին, բայց այն ինչ այսօր է արվում ՝ այդ «պատը» փլելու է մասշտաբներով թույլ և ներքևում գտնվող տնտեսվարողների վրա։ Իսկ եթե փոքր և միջինի վրա փլվի մեր տնտեսության «բետոնապատ առաստաղը», ապա դա նշանակում է, որ միաժամանակ «հատակը»  կգնա խոշորի ոտքերի տակից։ Արդյունքում՝ տուժելու են բոլորը և որպեսզի դա տեղի չունենա՝ նախ իշխանությունները պետք է հրաժարվեն իրենց՝ տնտեսությունը մեկի ձեռքում հավաքելու «գիգանտ» ծրագրերից, ինչպես նաև բիզնեսը պետք է շերտային  միասնություն ցուցաբերի և լրջորեն դիմադրի տնտեսական մոնոլիտ բուրգ կառուցողներին։

О лифте для экономики
Бизнес-систему Армении принято разделять на 3 группы: крупный, средний, малый. Государственная пропаганда объявила мишенью крупный. Убитых и раненых пока нет, но самым незащищенным слоям бизнеса приходится «скрипеть» и изворачиваться, при этом слыша каждый день, что правительство именно им хочет содействовать.
Для того, чтобы «подвергнуть приводу» крупный бизнес, начата глобальная игра под названием «реформы второго поколения» с привлечением малого и среднего бизнеса. Идея следующая: если государство угнетает малый бизнес, то он, будучи обижен на крупный бизнес, которого репрессии пока миновали,  вынужден дружит с государством,  и теперь уже вдвоем они нападают на крупный бизнес. Просто в правительстве не подумали о том, что в процессе борьбы малый бизнес может просто выйти из строя. Лес рубят - щепки летят.
Квазимещанский сегмент нашего общества и реакционная интеллигенция вроде бы не против, чтобы правительство поставило крупный бизнес на колени, и эти слои можно было бы назвать общественной опорой исполнительной власти, если бы представители этих слоев, как правило, не были лишены общественной энергетики. И получается, что вместо поддержки этих слоев идеологи исполнительной власти получают ненависть активных групп, имеющих четкое представление о собственной выгоде. При этом враждебно к  исполнительной власти настраивается не только «крупняк», но и средний и мелкий бизнес.
Правительство, следует признать, допустило крупную методологическую ошибку. Нельзя какой-либо слой в бизнесе объявлять мишенью. Наоборот, нужно содействовать ему или просто не мешать.  Что же касается налогов, то их ставки необходимо пересмотреть и в будущем перейти на прогрессивное налогообложение. Я убежден, что если налоги будут взаимоприемлемы, то большая часть бизнесменов не станет избегать платежей, а если чиновник будут иметь законную возможность достойной жизни, то не станет гоняться за левыми доходами. Взяточничество, конечно, не исчезнет, но возрастет цена взятки, что приведет к уменьшению числа дающих и берущих взятки.
Но хотелось бы, чтобы мы осознали простую вещь: коррупция и взяточничество не есть враг №1 для нашего государства, как это преподносится нам в виде лекций во время стартовых пятиминуток правительственных заседаний. Коррупция - это следствие, а не причина. И причина эта - несовершенное законодательство, порочные правила игры в экономике и формы вмешательства  государства в бизнес. Вот эти проблемы должны быть объявлены целевыми и решены. И чем меньше государство в лице властей будет внедряться в бизнес - тем лучше.
Надо обеспечить возможность максимальной подвижности внутри бизнес - сообщества. Сегодня между средним и малым бизнесом перемещение свободно, т.е. предприниматель может стать средним из мелкого и наоборот. Но дорога в крупный бизнес перекрыта, и это «перекрытие» ничем не пробить.  Лифт на верхний экономический этаж не возит, а к ударам головой перекрытие нечувствительно. Именно это и называется «закрытой кланово - олигархической системой». Экономические реформы должны быть направлены на снятие этого перекрытия, чтобы люди с нижних «этажей», за счет таланта и предприимчивости, могли подниматься вверх.
Президент Армении говорит о том, что «стена непонимания» должна быть разрушена. Если под стеной имеется  ввиду бетонированное перекрытие между крупным бизнесом и остальными,  то, рухнув, оно обрушится на головы предпринимателей, находящихся внизу.  Одновременно и крупный бизнес потеряет почву под ногами. В результате пострадают все, и, чтобы этого не случилось, власть должна отказаться от намерения собрать всю экономику в одних руках. А бизнес должен проявить «классовую» солидарность и оказать серьезное противодействие строителям монолитной экономической пирамиды.